קוטלי זרע

קוטלי זרע מגיעים במספר צורות- כקצף, ג'ל, משחה, פתיליות/נר, או כפילם (VCF), כולם חומרים הפוגעים ביכולת התנועה של הזרע ובחיותו. את קוטלי הזרע יש להחדיר לעומק הנרתיק קרוב לצוואר הרחם. מומלץ להשתמש בקוטל זרע (קצף או משחה) על דיאפרגמה או בשילוב עם קונדום על מנת להעלות את רמת היעילות שלה במניעת היריון לא רצוי.

קוטלי הזרע אינם מהווים הגנה מספקת (חלקית ביותר) מפני מחלות המועברות במין.

יעילות

רמת היעילות של קוטל זרע בלבד כאמצעי מניעה עומדת על כ-75% בלבד.
שימוש בקוטלי זרע בלבד ללא אמצעי נוסף (כגון דיאפרגמה או קונדום) איננו מספק במניעת היריון.

הוראות שימוש מדויקות

ניתן למצוא בכל חפיסה לפי סוג הקוטל זרע. את מרביתם יש להחדיר לעומק הנרתיק כ-30-60 דקות לפני קיום יחסי מין. במרבית המקרים קוטל הזרע יעיל לשעה אחת בלבד, כך שאם מקיימים מגע מיני נוסף יש להשתמש במנה נוספת.

קוטלי זרע אינם מחייבים מרשם מרופא/ה ואת חלקם ניתן להשיג בבתי מרקחת וברשתות הפארם. אולם לא קל לרכוש אותם בחנויות.
ניתן לרכוש באינטרנט את ה-VCF שאושר לאחרונה לרכישה בארץ.

את הקאיה ג'ל – קוטל זרע המומלץ לשימוש עם הדיאפרגמה של קאיה ניתן לרכוש באתר. 

קוטל הזרע נונוקסינול-9 (Nonoxynol-9) לא מתאים לכולן
נונוקסינול-9 (N-9) הוא קוטל הזרע המצוי ברוב סוגי הקרם, הג'ל, הקצף והספוגיות שנמכרים כיום ללא מרשם רפואי. מדובר בקוטל זרע יעיל בסה"כ, אך הוא הוכח כלא יעיל במניעת העברת נגיף ה- HIV(איידס). יתרה מכך,N-9 עלול להגדיל את הסיכון להידבקות משום שהוא עלול לגרום לגירוד באזורים הוואגינליים והרקטליים. הגרד והעקצוץ שכיחים במיוחד אצל נשים שמשתמשות במוצרים המכילים N-9 יותר מפעם אחת ביום.

אמצעי מניעה הכוללים N-9 (בין אם כאלו שנעשה בהם שימוש לבד או בתוספת דיאפרגמה או כובעון צוואר הרחם) הם אפשרות לאלה מאיתנו הבוחרות שלא להשתמש בגלולות למניעת היריון ונמצאות בסיכון נמוך להידבקות באיידס או במחלות מין אחרות. עם זאת, אלה מאיתנו המקיימות יחסי מין שכוללים חדירה יותר מפעם אחת ביום, או שיודעות שנמצאות ברמת סיכון גבוהה להידבקות ב-HIV כדאי לבחון שיטה אחרת למניעת היריון.