גדולות בשנים

מרכז מומחיות בריאות נשים בגילאי 60+

גדולות בשנים

מרכז מומחיות בריאות נשים בגילאי 60+

מרכז המומחיות "גדולות בשנים", מהווה מרחב ראשון מסוגו לקידום שיח, ידע והנעת תהליכים אודות בריאותן ורווחתן של נשים בגילאים אלו. המרכז מהווה בסיס להנבטתם של רעיונות ופרויקטים חדשניים ולבניית שותפויות בין נשים, אנשי ונשות אקדמיה, רפואה, רווחה, ארגוני מגזר שלישי, עסקים ומקבלי החלטות. ייחודו של מרכז המומחיות, הוא בשילוב בין ידע תיאורטי וידע מעשי שנוצר עם ולמען נשים, כך שייתן מענה לצרכים שעולים מהשטח. זהו מרחב לפיתוח שיח פמיניסטי-מקצועי העוסק בבריאות נשים בשנים המאוחרות שלנו.

למה הקמנו את המרכז?

כמו פרויקטים רבים שלנו, הצורך עלה בראש ובראשונה מהקשבה לקולות שעולים מהשטח, מהבנה עד כמה חוויות של נשים סביב בריאותן ורווחתן בשנים אלו כמעט ואינן נשמעות. התובנות נאספו באמצעות עבודת השטח של עמותת 'נשים לגופן' בשנים האחרונות במסגרתה אנו מעבירות סדנאות תהליכיות לקבוצות של נשים, שמתקיימות בשפה העברית, ערבית רוסית ואמהרית. לקריאה נוספת על הסדנאות לחצו כאן, בסדנאות אלו אנו שומעות שנשים מדברות על דימוי הגוף, על בריאות וחולי, זוגיות מיניות ואינטימיות, על יחסים מורכבים עם בני ובנות משפחה, עם המערכת הרפואית. המרכז בא לתת מענה למידע חסר בתחומים אלו, לשינוי תפיסות ולהעלאת מודעות גם של נשים וגם של צוותים המטפלים בהן.

הקמנו את המרכז כי אנחנו מאמינות שגם בזיקנה להיות אישה זקנה זו חוויה אחרת מלהיות גבר זקן – וחסרה גישה פמיניסטית שלוקחת בחשבון את חוויות החיים של נשים, את הצרכים הייחודיים להן ואת קולן.

*מקור השם גדולות בשנים הוא הביטוי בערבית כבירי בל-סנין   كبيرة بالسنين שמשמעותו המילולית היא גדולה בשנים. מצאנו בביטוי זה השראה אמיתית לשם המרכז ולמסרים אותם נבקש להעביר דרכו.  

צילום: אור קפלן

*כלל הציטוטים המובאים כאן לקוחים מדבריהן של נשים בגילאי 60+ אשר לקחו חלק בסדנאות ובפעילות של עמותת נשים לגופן.

מטרות המרכז

מגדל בקהילה

שותפה ותומכת מרכזית שלנו בהקמת מרכז המומחיות גדולות בשנים, היא חברת מגדל, הפועלת במטרה לשפר רווחה ואיכות חיים של א.נשים מבוגרים.ות. זאת מתוך הכרה בכך שלתהליך ההזדקנות יש הקשרים מגדריים ייחודים שיש לתת עליהם את הדעת. השותפות עם נשים לגופן מאפשרת תוכניות מגוונות ומתחדשות, המתמקדות בקידום בריאותן ורווחתן של נשים בגיל המבוגר ופיתוח שיח מגדרי על הנושא החשוב הזה.