"הגיל השלישי", נתפס כחלק בחיים בו הדיאלוג בין האישה לבין גופה, בריאותה ומיניותה, מצטמצם לתפיסת הבריאות במובן של טיפול בחולי.

העיסוק בבריאות בגיל הזה מתרכז בעיקר בהתמודדות עם קשיים, מגבלות, חוסר תפקוד ומחלות. אך  ברור כי גם בתקופה זו וגם במצבי בריאות מורכבים, נשים עסוקות, מתלבטות ותוהות באשר לסוגיות הקשורות לגופן, בריאותן ומיניותן, מהיבטים שונים.
אחד הקשיים העיקריים בגיל הזה, הוא בהיעדר שותפים, הזדמנויות ואפילו לגיטימציה חברתית-תרבותית לשיח שכזה.


מטרת הסדנאות היא לאפשר דיאלוג פתוח, כן, אמיץ ולגיטימי, של נשים מבוגרות וקשישות על מערכת הקשרים שבין הגוף, הבריאות והמיניות.
ניסיון העבר מלמד שהסדנאות מסייעות לנשים בתהליכי התעצמות, השלמה והטבה של איכות חייהן כמו גם בהבנה של זכויותיהן ואפשרויותיהן בקבלת שירותי בריאות טובים יותר.

להלן מספר נושאים מרכזיים בהם אנו עוסקות בסדנאות:

היכרות, אחריות על בריאות, מפגש עם המושג "אייג'יזם" סוגיות בריאות מרכזיות הרלוונטיות לגיל השלישי – מהי בריאות עבורי? ממה עוזר לנו להרגיש טוב יותר ומשפיע על ה – wellbeing שלנו? האחריות על בריאותינו בגיל הבכיר האם העובדה שהתבגרנו, מפקיעה מידנו את הזכות, החובה והאחריות לדאגה לבריאות הפיזית, הרגשית? מה מציק, מה מגביל, מה מכעיס… מה הם התפקודים הגופניים אליהם אנו מתגעגעות? מקומן של נשים מבוגרות וקשישות במדרג החשיבות והערך בתרבות מודרנית.

בריאות ואיכות חיים בזיקנה, הגוף בתנועה, תזונה בריאה בריאות נפשית ורגשית ועוד.

דימוי גוף והחיים עם הגוף המשתנה בזיקנה תחושות לגבי השתנות הגוף, דימוי הגוף לאורך השנים ומחשובות ורגשות העולות מכך.

זוגיות, מיניות והתמודדות עם בדידות הרצון לאהבה, חיבה ומגע איננו מסתיים לעולם. מהי משמעותם של מושגים כגון: זוגיות, אינטימיות ומיניות בגיל זה, אילו היבטים נוספו לצרכים הללו במהלך השנים? איך אפשר לחיות עם תחושה של בדידות, האם יש לנו יכולת לשנות ולשפר תחושה זו?

בניית "ספר תובנות" לקידום בריאות, מיניות בריאה  כבר שנים שאנחנו חיות עם הגוף הזה שלנו, לפעמים בטוב ולפעמים קצת פחות. אחרי שנים ביחד, היום אנחנו כבר מכירות אותו היטב, יודעות מה עושה לו טוב, מה גורם לו לחוש בריא ופעיל, מה מקדם את תחושת הבריאות שלנו ומה בכלל גורם לנו להרגיש חיות ושמחות. אנחנו ב – "נשים לגופן", מזמינות אתכן להיות שותפות לעשייה בקידום בריאות נשים מבוגרות ע"י יצירת "ספר תובנות" משותף בו נחלוק עם חברותינו, את כל החוכמה והידע הזה שיש לכל אחת מאיתנו על הגוף, הבריאות והמיניות שלנו. אנחנו מזמינות אתכן לספר ולשתף את כולן בסודות הקטנים של כל אחת על הדרך הייחודית שלה לשמירה על בריאות טוב ושמחה.

חווית המטופלת מיפוי צרכים ואתגרים מול מערכת הבריאות כדי שכולנו נהיה מודעות לזכויות והאפשרויות העומדות לרשותנו במרחבי מערכת הבריאות, חשוב שנדבר, נציף ונשמע מכן על קשיים בהם נתקלתן במערכת הבריאות – מצבים או מקומות בהם חשתן מופלות לרעה משום הגיל המבוגר? כיצד נוכל להמשיך לדאוג לעצמנו ולצרכינו? מהם הצרכים הרפואיים הייחודיים שאנחנו מזהות בשנים המבוגרות שלנו? מהם החסמים או הקשיים בהם נתקלתן במפגשים שלכן עם מערכת הבריאות בכללותה (רופאים, אחיות, מזכירות, רוקחים וכו'…) כיצד נוכל לעמוד על שלנו ולבחור את השותפים, הטיפולים, התרופות והפעילויות הקשורות לבריאותנו. נדבר גם על איך להתכונן למפגש עם רופא ומערכת הבריאות בכלל, על מנת שנוכל להפיק את המרב מהביקור.

 

ציטוטים מתוך סדנאות לגיל השלישי:

  • "מהלילה הראשון של איבוד הבתולין אחרי החתונה ובכל לילה לאחר מכן, במשך חמישים שנה, לא היה לי רגע אחד של הנאה ממין זה הרגיש לי תמיד כאילו זה בכוח!"
  • "הפגישה הזאת עושה לי כל כך טוב, כל השבוע התהלכתי עם חיוך קטן עוד מהמפגש הקודם ובידיעה שנפגוש אותך היום!"

לפרטים נוספים והזמנת סדנאות פנו למיתי ויינבך רכזת הסדנאות שלנו במייל mitti.wein@gmail.com