* צילום אור קפלן

"נשים לגופן" היא עמותה ארצית המובילה שינוי חברתי כולל בתפיסות הבריאות של נערות ונשים בישראל.

העמותה הוקמה בשנת 2005 על ידי נשים ולמען נשים מתוך מטרה לקדם את איכות חיינו ובריאותנו. כעמותה, אנו מאמינות בנערות ונשים כמקור סמכות ביחס לגופן ורואות חשיבות בהנגשה של מידע כפרקטיקה להעלאת מודעות לזכויות בריאות וקידום איכות חיים.

העמותה עוסקת בבריאות נשים ונערות, תחום ייחודי בישראל שיש בו מעט עשייה חברתית וחינוכית. הנושאים בהם עוסקת העמותה מעסיקים נשים באשר הן, אך לא זוכים לטיפול הולם משום היותם שנויים במחלוקת או מושתקים ומודחקים. לאורך השנים נחשפנו בעבודת השטח שלנו לצרכים, חוסרים וסוגיות שנשים נופלות בהם בכיסאות במסגרת קבלת שירותי בריאות. בין היתר, עולה כי בשל פערים, אי שוויון בקבלת שירותי בריאות ומיעוט בידע במערכת עצמה אודות סוגיות של רפואה מגדרית, נשים זקוקות למידע נגיש שיאפשר להן קבלת החלטות מושכלת.

נשים לגופן מתמחה באיסוף קולות וחוויות של נשים ונערות מכל רחבי הארץ המעלים שקיים מחסור חריף בקידום מודעות לבריאות וזכויות בריאות של נשים ונערות בישראל. העמותה הוקמה מתוך הצורך שלנו כנשים, להוביל לשינוי ולהעלות מודעות לסוגיות בריאות ומיניות מיטיבה של נערות ונשים בישראל. לאורך השנים פיתחנו אסטרטגיות ייחודיות להתמודדות עם הפערים הקיימים בשטח, בניסיון להנגיש ולסייע לנשים מידע מהימן ומקצועי בנוגע לבריאותן ומיניותן.

לקריאה נוספת על הפעילות שלנו >>

החזון שלנו

נשים ישראליות זכאיות לבריאות טובה יותר ולהתוודעות לגופן ולמיניותן! הדבר יתאפשר על ידי יצירת שינוי חברתי משמעותי בשני אפיקים: בידע ובתפיסת הבריאות של נשים. תכנון מדיניות בריאות וכינון רפואה רגישת מגדר מחייבים התוודעות ציבורית וממסדית לניסיונן, לקולותיהן ולחוויותיהן הנצברות של נערות ונשים. הנגשת ידע אמין ומקצועי תאפשר לנשים לקבל החלטות מושכלות בנוגע לבריאותן.

המטרות שלנו

 • קידום בריאות נשים ונערות כסוגיה הנוגעת למכלול רחב של היבטים חברתיים, כלכליים, פיזיים, מיניים ורגשיים.
 • העלאת מודעותן של נשים ונערות לזכויותיהן ביחס לגופן, למיניותן ולבריאותן, באופן שישפר את יכולותן לעשות שימוש מושכל בשירותי הבריאות.
 • יצירה והפצה של גופי ידע מקיפים בנושא בריאות האישה (בעברית ובערבית), שיהיו נגישים ומובנים לכל נערה ואישה בישראל.
 • העלאת מודעות בקרב אנשי/נשות רפואה, נערות ונשים לגישה הוליסטית-מקיפה, הכוללת רגישות תרבותית לבריאות נשים בישראל.
 • יצירת במה לחשיבה ועשייה נשית, הכוללת שיח נשים ממגוון קבוצות אוכלוסייה, מעמדות וגילאים בנושאי בריאות, מיניות וגוף.

החוזקות והערך המוסף של עמותת נשים לגופן

 • יצירת מפגש בלתי אמצעי עם נשים ונערות בכל רחבי הארץ תוך רגישות להיבטים תרבותיים. כלל התכניות שלנו מובחנות ומותאמות לנערות ולנשים תוך רגישות תרבותית גבוהה, כמו גם הקפדה על כתיבה בשפה ברורה ונגישה לכל אשה, ללא קשר להשכלה, למקצוע ולמעמד סוציו-אקונומי.
 • מוקד העשייה של נשים לגופן עוסק בבריאות והזווית היחודית לעשייה שלנו היא 'לבוא בטוב' לאתגרים ולשלבים שונים בחיינו, בבריאות בחולי, בהקשרים שונים של מיניות, דימוי גוף וכו'. 
 • פעילותנו מהווה חיבור בין הצרכים בשטח, לממשלה ולאקדמיה. החיבור מתבטא גם בזרימה דו-כיוונית של ידע בין פעילות שטח, ארגונים חברתיים, אקדמיה והממסד הרפואי. 
 • הפעילויות שלנו פונות ומותאמות אל כלל שכבות האוכלוסייה בישראל בין היתר לקבוצות גיל מגוונות, לנשים מוחלשות, לנשים עם מוגבלויות, לקבוצות התייחסות ייחודיות ועוד.
 • מאז הקמתה פועלות בעמותה מאות מתנדבות מקצועיות מתחומי הרפואה, החינוך והבריאות אשר לוקחות חלק בעשייה ותורמות מהידע, הניסיון והחכמה שלהן לנערות ונשים ברחבי ישראל.
 • לאורך השנים פיתחנו גוף ידע רחב ומקיף שמתכלל ומייצר, ספרים, סרטונים, דפי עמדה, ברושורים וסקרים ומחקרים בשיטות כמותניות ואיכותניות ועוד.
 • העמותה מהווה חלק מרשת בינלאומית של ארגוני נשים הפועלים לקידום בריאות בכל רחבי העולם.