יש נשים החוות קושי להגיע לאורגזמה ויש נשים רבות מאוד שמעולם לא חוו אורגזמה. בעבר כונו נשים אלה "אנ-אורגזמיות" – נשים שאין להן את היכולת להגיע לאורגזמה. היום, ברור כי לכל אשה קיימת יש היכולת להגיע לאורגזמה. חוויות העבר, תחושת העדר הלגיטימציה, היעדר מידע מדויק וגורמים נוספים מונעים מחלק מאיתנו לממש יכולת זו. בהתאם לכך, מכונות כיום נשים שטרם חוו אורגזמה "פרה-אורגזמיות", קרי: עדיין לא חוו אורגזמה, אך כאמור, מצב זה יכול בהחלט להשתנות.

במהלך טיפול מיני או במהלך ייעוץ מיני אנחנו מתבקשות להתחיל את התהליך בהיכרות עם עצמנו ועם גופנו באמצעות מראה. כך אנו לומדות להכיר את איבר המין שלנו, לזהות את הדגדגן, את השפתיים, את פתח הנרתיק. בהמשך אנחנומתבקשות גם להכיר אותו באמצעות מגע, ליטוף, גירוי נעים.

תרגול נוסף ומקביל לכך יהיה להכניס מימד של אירוטיות ורגשות מיניים, בלי קשר ישיר דווקא לאיברי המין. כלומר, לאפשר לעצמנו לחוות את מנעד הרגשות הללו, בלי שום קשר לאיברי המין, למשל באמצעות השתהות במקלחת והקדשת תשומת לב לכל איברי הגוף, ליטוף, מגע או מריחת קרם מול ראי.

לאחר שאנחנו מרגישות מיניות, נשיות ושלמות יותר, קל לנו לגעת בעצמנו בתחושה של שלמות והנאה. אוננות עשויה להיות תרגול מהנה ומענג שלנו עם עצמנו או ליד בני/בנות הזוג שלנו. באמצעות האוננות נוכל להכיר את המקומות שעושים לנו נעים, את הקצב, המתח והגירוי שלו אנו זקוקות.

במידה ואנחנו מרגישות רצון בכך, רכישת אביזרים או צעצועי מין, שנועדו להחדרה או לגירוי חיצוני, יכולים להקל בתהליך על התהליך ולסייע לנו בהרחבת המנעד המיני שלנו.

גלעד אופיר, צילום

לעיתים, הקושי והאתגר הקשורים בהגעה לאורגזמה טמונים בחוויות של פגיעה, ניצול או תקיפה שחווינו. הקישור הטבעי בין גוף, למיניות ולהנאה נפגע ומקשה ליהנות בעיתוי שנוח לנו. במקרים כאלה, חשוב להדגיש את מרחב הבחירה והיכולת ליצור חוויות חיוביות עם עצמנו ועם בני/בנות זוג שעליהם נסמוך ושאיתם/ן נרגיש שה"לא" ישמע, במידה שנרצה לומר אותו. לעיתים, הקושי לא נובע מפגיעה, אלא ממסרים המדכאים את המיניות הטבעית והאהבה לגוף שלנו. החברה, המשפחה והתקשורת משדרים ללא הרף מסרים בדבר הצורך לנקות, להשמר, והפנמת המסרים מקשה לראות באיבר המין שלנו מקור לעוצמה, לעונג ולשלמות.

אם נרצה ללמוד איך להגיע לאורגזמה, אנחנו יכולות לנסות לאונן, להשתמש בוויברטור, לקרוא ספרים או להתבונן בסרטי וידיאו שמתארים זאת. ניתן גם לבקש מבני/בנות הזוג שלנו לעזור או להצטרף לקבוצת שיחה המתמקדת בנושאי מיניות.

חוסר היכולת שלנו להגיע לאורגזמה עם בן/ת זוג מסוים/ת, מעידה, לעיתים, על קושי או מורכבות במערכת היחסים עצמה. לעיתים קשה לנו להעניק את המתנה הזו, או שקשה לנו להשתחרר במחיצתם/ן, לעיתים אנו מרגישות כי אין להם/ן את הסבלנות הנדרשת לנו כדי להיפתח, להתגרות ולהתכונן לכך.

ייתכן גם כי הקושי טמון בעצם בתקשורת, ביכולת שלנו להסביר מה אנחנו רוצות וצריכות. מבוכה וקושי לנהל שיחה על המיניות שלנו הם שכיחים ביותר בקרב נשים, אולם בסופו של דבר המבוכה והקושי הם בעוכרינו, כי אם אנחנו לא נהיה מסוגלות לבקש את מה שאנחנו הכי רוצות, יהפוך התסכול, בסופו של דבר, לנחלת שני הצדדים…

לקריאה נוספת: ראו בפרק "מיניות". בספר: נשים  לגופן. תמיר טל (עורכת). בן שמן: הוצאת מודן.