פי הטבעת אינו גמיש כמו הנרתיק ואין בו לחלוחית טבעית. לכן, אם את מקיימת יחסי מין אנאליים, כדאי לעשות זאת לאט, לחכות עד שתהיי רפויה ורגועה ולהשתמש בחומר סיכה.  חלק מההמלצות מדברות על להתחיל בתנוחה שבה האשה על הגב ובעזרת הידיים היא מפשקת את פלחי הישבן. מומלץ להיעזר בחומרי סיכה על בסיס מים ולהשתמש בקונדום למניעת העברה של חיידקים לנרתיק (במקרה שניסינו, לא הלך, וחזרנו אחר כך לסקס רגיל).

פי הטבעת רגיש יותר להידבקויות במחלות המועברות במגע מיני ולכן חשוב להקפיד מאוד על שימוש בקונדומים. כמו כן, בקרב נשים המקיימות יחסי מין אנאליים קיימת נטייה מוגברת להתפתחות פיסורות (חתכים כרוניים) בפי הטבעת, מורסות (אבצסים), והופעה או החמרה של טחורים. לכן, יש להקפיד לבצע את החדירה בעדינות ולהשתמש בחומרי סיכה. חשוב להשתמש בחומרי סיכה על בסיס מים, מאחר וקונדומים נפגעים מחומרי סיכה שומניים ומאבדים מיעילותם.

השימוש בקונדום מומלץ מאוד, שכן מגע מיני בפי הטבעת ידוע כמעלה סיכון להידבקות במחלות מין; רירית פי הטבעת (רקטום) נפגעת בקלות מחדירה, ועלולים להיווצר חתכים שמהווים שער כניסה למזהמים אל מערכת הדם. מלבד זאת, איזור פי הטבעת רגיש להשפעה מקומית של מחלות מין, דבר היכול להביא לדלקת מקומית (פרוקטיטיס) וכן להדבקות בווירוס הפפילומה, אשר לו השפעות קצרות (יבלות) וארוכות טווח (כולל אפשרות של התפתחות סרטן פי הטבעת).

צילום, דליה אמוץ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מומלץ לשטוף את האיזור היטב לפני קיום היחסים משום שחיידקים מפי הטבעת יכולים לעבור לנרתיק – לא להכניס חלילה את הצינור לתוך פי הטבעת, זה מסוכן. ניתן לבצע שטיפה ביתית באמצעות הסרת ידית הטוש במקלחת, והצמדת צינור המים לאזור פי הטבעת, שוב ללא החדרתו פנימה. יש לפעול במשנה זהירות, להשתמש בזרם חלש בשביל לא לפצוע את האיזור.

אפשר גם לרכוש בבית המרקחת חוקן קטן: זוהי מעין אמפולה קטנה המוחדרת לפי הטבעת.

*אזהרה- גם חוקן קטן זאת תרופה, ששימוש מרובה בה יכול לגרום לנזק***

חשוב לדעת שתמיד נשאר קצת נוזל עם הפרשות בתוך פי הטבעת וחיידקים עלולים לגרום לזיהומים חמורים בנרתיק ולכן, אם את רוצה שהאצבעות, הפין או הדילדו יחדרו אליך לנרתיק אחרי שביקרו בפי הטבעת, חשוב לוודא שנשטפו היטב ולהשתמש בקונדום וכפפות. אם את או בני/ות זוגך רוצים/ות ללקק את פי הטבעת, חשוב להשתמש באמצעי מניעה שיגן על הפה (אפילו ניילון נצמד של המטבח), כולל סיכוך מתאים.

מין אנאלי היא פעילות מסוכנת ככל הנוגע לווירוס האיידס. הרקמות העדינות בפי הטבעת נוטות יותר להיפגע, וכך נוצרים קרעים קטנים שמגדילים את סכנת ההידבקות בנגיף. על כן ישנו צורך להשתמש בקונדומים או כפפות לטקס (ראי גם פרק 16 על איידס ופרק 14 על סקס בטוח, בספר "נשים לגופן").

לקריאה נוספת, ראי בפרק "מיניות", מתוך הספר נשים לגופן. 2011. עורכת: טל תמיר. בן שמן: הוצאת מודן.