טבעת וגינלית

הטבעת הווגינלית

אמצעי מניעה הורמונלי הנספג דרך העור ודרך הנרתיק. יתרונה הבולט, ביחס לאמצעים הורמונליים אחרים, הוא שבדרך זו יש המנעות ממעבר דרך הכבד. כלומר, אמצעי זה נספג הישר אל זרם הדם ולא דרך מערכת העיכול.

טבעת למניעת היריון היא אמצעי מניעה חדש יחסית שהינו טבעת דקה, שקופה וגמישה שיש להכניס לנרתיק כדי למנוע היריון. גודלה אחיד, עוביה 4 מ"מ, וקוטרה 54 מ"מ, קטן יותר מדיאפרגמה. הטבעת נותרת במקומה במשך שלושה שבועות, ומוסרת למשך שבוע אחד (במהלכו את אמורה לקבל את הווסת) וזאת כדי לספק חודש של מניעת היריון. הטבעת עשויה פולימר גמיש, ממוקמת לרוב לצד צוואר הרחם ומשחררת הורמונים באופן איטי ומתמשך. הטבעת מונעת ביוץ, מעבה את הנוזל בצוואר הרחם, ויוצרת מחסום שמונע מהזרע להפרות את הביצית. יש מותגים שונים של טבעות, NuvaRing היא המוכרת ביותר והיא גם היחידה שמשחררת באיטיות אסטרוגן ופרוגסטין אל הגוף.
יעילות: בשימוש מושלם הטבעת יעילה ב-99 אחוזים במניעת היריון. את הטבעת יש להכניס רק פעם בחודש, ולכן היעילות בשימוש ממוצע אמורה להיות דומה למדי.

כיצד משתמשים בטבעת למניעת היריון

 1. את הטבעת יש להכניס בתוך חמישה ימים מתחילת הווסת. במקרה של הפלה שבוצעה בשליש הראשון של ההיריון יש להדניס אותה בתוך חמישה ימים מהפלה (אחרי הפלה בשליש השני או אחרי לידה, חכי ארבעה שבועות לפני שאת מכניסה את הטבעת. אם את מניקה, התייעצי עם הרופא/ה שלך).
 2. ניתן גם לבחור להחליף את הטבעת הראשונה ביום הראשון של החודש הבא, ולהעזר בלוח השנה כדי לדעת מתי להחליף לטבעת הבאה. הטבעת יעילה החל משבעה ימים לאחר התחלת השימוש. לאחר החודש הראשון היא יעילה בצורה מתמשכת, כל עוד לא שכחת להכניס טבעת חדשה אחרי ההפסקה בת השבוע. עם זאת, אם הטבעת יצאה למשך יותר משלוש שעות נוספות, יהיה חכם לשטוף את הטבעת, להכניס אותה מחדש ולהשתמש באמצעי מניעה נוספים כגיבוי במשך שבוע.
 3. אם את לוקחת גלולה או משתמשת באמצעי מניעה הורמונלי אחר, את יכולה להחליף לטבעת מבלי לאבד את ההגנה שלך מפני היריון (לעומת זאת אחרי הסרת התקן תוך רחמי מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוספים כגיבוי במשך שבוע).
 4. את אם לוקחת גלולות, את צריכה להכניס את הטבעת בתוך שבעה ימים מהגלולה הפעילה האחרונה החפיסה שלך.
 5. אם את לוקחת גלולות קטנות, את צריכה להכניס את הטבעת בכל יום שתחפצי, ולהפסיק את השימוש בגלולות קטנות באותו יום.
 6. אם את משתמשת באמצעי מניעה בזריקה (Depo-Provera) הכניסי את הטבעת ביום בו אמורה הייתה להיות הזריקה הבאה שלך.
 7. אם את משתמשת בהתקן תוך רחמי, הכניסי את הטבעת ביום ההסרה.
 8. לאחר לידה, ניתן להתחיל את השימוש בטבעת תוך 28 ימים מהלידה.

 

הכנסת הטבעת דומה מאד להכנסת טמפון או דיאפרגמה.

הטבעת אינה אמצעי מניעה שיוצר מחסום פיזי, ולכן אין אפשרות להכנסה שגויה, אין צורך שהטבעת תהייה סביב צוואר הרחם. את יכולה לבחור בין כריעה, עמידה עם רגל אחת מורמת או שכיבה. לחצי את הטבעת בין האגודל והאצבע המורה שלך והכניסי אותה כשהיא מעוכה בעדינות לעומק הנרתיק שלך. הכניסי את הטבעת עמוק מספיק כך שתחושי בנוח. לפעמים לא תוכלי להרגיש אותה כלל. הטבעת למניעת היריון נותרת בנרתיק למשך שלושה שבועות.

הוצאת הטבעת:

אפשר להוציא אותה באמצעות הכנסת אצבע לנרתיק, תפיסת צד הטבעת ומשיכתה. עטפי אותה בזהירות בשקית והשליכי לפח, ולא לשירותים, כדי למנוע מההורמונים להשתחרר לסביבה. הווסת אמורה להתחיל בימים הקרובים. כדי להבטיח לחודש נוסף של מניעת היריון, הכניסי טבעת נוספת שבעה ימים לאחר הסרת הטבעת הקודמת, גם אם הווסת לא הסתיימה.
את הטבעות הנוספות יש לאחסן במקרר במידת האפשר, או בטמפרטורת החדר, ובכל מקרה לשמור שלא יאוחסנו בטמפרטורה שעולה על 25 מעלות ולהרחיקן מאור שמש ישיר.

אם הטבעת מחליקה החוצה מהנרתיק והייתה בחוץ למשך פחות משלוש שעות, את אמורה עדיין להיות מוגנת מהיריון. שטפי את הטבעת במים קרים או פושרים (לא חמים), והכניסי אותה מחדש במהירות האפשרית. אם איבדת את הטבעת המקורית, הכניסי טבעת חדשה במהירות האפשרית. אם חלפו יותר משלוש שעות, מידת ההגנה שלך פוחתת משמעותית ואת צריכה להשתמש באמצעי מניעה נוסף עד שהטבעת תישאר במקומה במשך שבעה ימים ברציפות.

אם חלפו יותר משלוש שעות וקיימת יחסי מין לא מוגנים, שקלי שימוש באמצעי מניעה לשעת חירום.

אם החמצת וסת בזמן שהשתמשת בטבעת למניעת היריון, זה לא בהכרח אומר שאת בהיריון. עם זאת, אם הטבעת מחליקה החוצה מהנרתיק שלך למשך יותר משלוש שעות במשך שלושת השבועות של השימוש, שקלי לבצע בדיקת היריון. אם את בהיריון, הפסיקי את השימוש בטבעת.

שימוש רצוף:

יש רופאים/ות הממליצים על שימוש רצוף בטבעת, שימנע ממך קבלת וסת. כיום מתבצעים מחקרים שבודקים את בטיחות השיטה הזו. את אמורה להשאיר את הטבעת למשך שלושה או ארבעה שבועות, להסיר אותה, ולהכניס טבעת חדשה (טבעת עלולה שלא למנוע היריון אחרי שלושים יום).

חששות בריאותיים:

נשים עם נרתיק רגיש, צניחת רחם, צניחת שלפוחית, צניחת רקטום, עצירות חמורה או נשים מניקות עלולות שלא להיות מסוגלות להשתמש בטבעת למניעת היריון. הרופא/ה שלך יוכלו לסייע לך בהחלטה.
ההורמונים המצויים בטבעת למניעת היריון דומים לאלו המצויים בגלולה. נשים שאינן יכולות להשתמש בגלולה מסיבות בריאותיות (בעלות קרישיות יתר, סבלו מקריש דם בעבר, מעשנות מעל גיל 35 וגם הסובלות ממיגרנות חמורות) לא יכולות גם להשתמש בטבעת למניעת היריון.

תופעות לוואי:

בזמן ההסתגלות של הגוף שלך לשינויים ההורמונליים שיוצרת הטבעת את עלולה לחוות תופעות לוואי מינוריות (כ-10%-15% מהנשים) הכוללות:

 1. הפרשה נרתיקית
 2. אי נוחות בנרתיק
 3. כאבי ראש
 4. עלייה במשקל
 5. בחילה
 6. דימום בלתי סדיר
 7. רגישות בשדיים
 8. שינויים במצב הרוח, כולל דיכאון והפחתת החשק המיני.
 9. תופעות לוואי ספציפיות: גירוי של רירית הנרתיק וצוואר הרחם ואי נוחות מתזוזת הטבעת.

אמצעי מניעה שיעילותם עלולה להיפגע עקב נטילת ריפאמפיצין כוללים גלולות (משני הסוגים), שתלים, מדבקה וטבעת. במקרה שיש ליטול ריפאמפיצין למשך חודשיים או יותר רצוי לשקול את החלפת אמצעי המניעה לאמצעי שאינו מושפע מפעילות האנטיביוטיקה, כמו התקן תוך רחמי.

הטבעת אינה מגינה מפני מחלות המועברות במין.
אמצעי מניעה זה מתאים לצעירות המכירות את גופן ויודעות לאן להחדיר את הטבעת. היעילות ותופעות הלוואי דומים לאלו של הגלולות.

שימוש בטבעת במקביל לטמפון או גביעונית

לאחר שהטבעת כבר בפנים ניתן להכניס טמפון או גביעונית אך עלינו לשים לב שהטבעת לא תשלף החוצה בעת הוצאת הטמפון/גביעונית. למשתמשות בגביעונית נציין עוד שהטבעת יכולה להפריע לאטימה ולכן אתן עלולות לחוות עד שתתרגלו דליפות קטנות.

יתרונות

 1. נשים שמשתמשות באמצעי מניעה הורמונליים נהנות מסיכוי מופחת לסרטן הרחם, סרטן השחלות ודלקת האגן (PID). יש גם שחוות וסת קלה יותר, קרי פחות התכווצויות רחמיות וכאבים, וגם סיכוי מופחת לאנמיה.
 2. מינון הורמונלי נמוך יותר מגלולות ומדבקה למניעת היריון, ומכאן שכיחות נמוכה יותר של תופעות לוואי.
 3. קלה לשימוש, בטוחה ונוחה.
 4. אפשר להשאיר אותה למשך שלושה שבועות.
 5. ניתן להשתמש בה בפרטיות – אין כל מדבקות או חפיסות של גלולות גלויות לעין.
 6. מספקת הגנה מהיריון למשך חודש שלם בכל שימוש.
 7. לא מפריעה לספונטניות.
 8. לא מורגשת ע"י רוב בני הזוג בזמן קיום יחסים. 15% מהנשים ו-30% מהגברים מדווחים כי הרגישו אותה.
 9. נוכחות הטבעת אינה משפיעה על הציטולוגיה של צוואר הרחם.
 10. שימוש באמצעי מניעה חוצץ המכיל קוטל זרע לא משפיע על יעילות הטבעת.
 11. היעילות שלה לא מושפעת ממשקל עודף (בניגוד לגלולות שיעילותן פוחתת מעל 75 ק"ג).
 12. אינה מושפעת משלשול/הקאה, ולכן מתאימה לנשים עם מחלות של מערכת העיכול.
 13. פעילה למשך 3 שבועות ברציפות.
 14. ההכנסה היא עצמאית, ולא דורשת פרוצדורה רפואית.

חסרונות

 1. מחייבת בדיקה וגינאלית וקבלת הסבר ע"י גינקולוג/ית.
 2. לא מגנה מפני מחלות המועברות במגע מיני, כולל איידס
 3. כמו הגלולות, יש סיכוי מוגבר מעט להתקפי לב ולאירועים מוחיים עבור נשים מסויימות ולכן לא מומלצת לנשים עם קרישיות ייתר ומיגרנות עם אאורה.
 4. מצריכה מרשם רופא/ה.