בימים אלו כולם מדברות ומדברים על חוסן – אבל מה זה חוסן?

 המח האנושי נוטה לזהות סכנות ולהגיב אליהן. כדי לשפר סיכויי הישרדות בעת סכנה, המח שלנו מנסה לצמצם אי-ודאות וכשהוא לא מצליח לעשות זאת, למשל במצבי אי ודאות קיצוניים כמו שאנו חוות כיום, הוא מזהה סכנה ומפעיל תגובת לחץ. תגובת לחץ יכולה ליצור חוויה גופנית לא נעימה המלווה ברגשות כמו פחד, חרדה ומחשבות שליליות. תגובה זו אמנם חיונית להישרדות שלנו, אך אנו יכולות ללמוד לנהל את הלחץ ולא לתת לו לנהל אותנו – מיומנות זו נקראת חוסן נפשי.  

 חוסן הוא היכולת שלנו להתמודד בצורה טובה ומווסתת עם מצבי לחץ, משבר ואתגר ולהסתגל לנסיבות חיים חדשות שנוצרו בעקבות מצבים אלו. חוסן הוא תהליך הסתגלות בעת מצוקה, טראומה, אבדן, איום קיומי, לחץ או משבר.

חוסן נפשי  מאפשר לנו לחוות לחץ, טלטלה רגשית וסבל כמו אחרות, אך יחד עם זאת מסייע לנו להתארגן נפשית ותפקודית כדי לחזור לחיים ראויים (מאוזנים?). חוסן נפשי יאפשר לנו תחושת שליטה על אירועים, תחושת מעורבות ומטרה ביום יום ויכולת להסתגל לשינויים בלתי צפויים. חוסן נפשי יאפשר לנו להתמודד, להתגבר ואפילו להתחזק כתוצאה ממשבר.

 חוסן נפשי אינו תכונה מולדת אלא יכולת נרכשת ומתפתחת, ואנו יכולות לאמן את המערכות המוחיות אשר מגבירות חוסן. לרובנו חוסן גבוה ואנו מסוגלות להתמודד בהצלחה גם עם אירועי חיים קשים ביותר, אך החוסן שלנו אינו מובן מאליו. חוסן כדאי לחזק ולטפח כדי הוא יהיה שם בשבילנו ברגעי קושי ומשבר. טיפוח חוסן כזה הוא סוג של "טיפול נפשי מונע" בפני תופעות כמו חרדה ודיכאון.

 מה נוכל לעשות כדי לבנות ולחזק את החוסן הנפשי שלנו גם בימים אלו?

  1. תרגולים מפחיתי לחץ כמו כמו מדיטציה, דמיון מודרך, נשימות, יוגה ועוד.
  2. פעילות גופנית סדירה מסייעת בוויסות לחץ ורגשות לא נעימים, שחרור מתח מרקמות הגוף. התמדה בפעילות גופנית היא עצמה עמידה באתגר ובונה תחושה של חוסן.
  3. רשת תמיכה חברתית משמעותית מחזקת תחושת חוסן. ישנה פחות חשיבות לכמות הא.נשים שאנו בקשר עימם אלא בעיקר לאיכות מערכות היחסים כך שיהיה בהן אמון ויכולת לשתף ולבקש עזרה.
  4. אופטימיות ותקווה – במצבי לחץ, קשה לנו לשמור על תקווה ואופטימיות ולכן אנו ננסה לאמן את המוח לשים לב גם לדברים הטובים. תרגולים שונים יכולים לסייע לנו בכך ולחבר אותנו למשאבים וכוחות שברשותנו. למשל: תרגולי הכרת תודה בהם אנו עוצרות, חושבות על הדברים הטובים שיש בחיינו ומוקירות עליהם תודה.