ברמה הפיזית מקבילה התגובה המינית אצל גברים ונשים (לדוגמה: כאשר הגבר חווה זקפה מתחילה זרימת דם מוגברת לאזור איבר המין; אצל האשה השפתיים והדגדגן הופכים נפוחים וזקורים יותר; העור מגורה והפטמות מזדקרות הן אצל גברים והן אצל נשים).

מעגל התגובה המינית כולל ארבעה שלבים:

שלב ההתרגשות המינית: בשלב זה כל אזור האגן שלנו עשוי לחוש מגורה. אזור האגן, שפתי הערווה והדגדגן נמלאים דם ומתנפחים, צבעם הופך כהה יותר והם נעשים רגישים יותר למגע. בוואגינה, גורם זרם הדם המוגבר להפרשת נוזל שמסכך את דפנות הנרתיק ואת השפתיים הפנימיות. בעבר ייחסו סיכוך זה למוכנות האשה לקיום יחסי מין או להיותה מעוררת, אך היום ידוע כי נשים יכולות להיות מעוררות ועדיין לא רטובות מספיק ולהיפך – הן עשויות להיות רטובות ברמה הפיזית אך עדיין לא להיות מעוררות ברמה הרגשית. המתח הפיזי מורגש בכל הגוף, השרירים מתחילים להתכווץ, אנחנו עשויות להתנשם במהירות, הפטמות מתקשות ומזדקרות, ואנחנו מסמיקות ועורנו מאדים.

שלב העמקת הגירוי: זהו השלב שבו, כאשר הגירוי נמשך והתגובות ממשיכות באותה עוצמה, הנרתיק הופך רגיש יותר והדגדגן מזדקר מתוך המעטה שלו. די בגירוי של הדגדגן או גירוי סביבתו וגם (אצל חלק מהנשים) בלחץ על הנרתיק או אזורים רגישים אחרים, בכדי להגיע לאורגזמה: השלב שבו כל המתח משתחרר בבת אחת, בסדרה של התכווצויות שרירים לא רצוניות ומענגות. אנחנו עשויות לחוש התכווצויות כאלה בנרתיק, ברחם ובפי הטבעת. נשים רבות חוות את האורגזמה שלהן כתחושת שחרור בגוף כולו.

לאחר האורגזמה מגיע שלב ההתרגעות: השרירים נרגעים, והדגדגן, הנרתיק והרחם חוזרים למצבם הרגיל (אלא אם קיימת בעיה נדירה, הידועה כגירוי מיני מתמיד).

נשים רבות מתקשות להגיע לשלב האורגזמה, לעיתים מתוך חוסר יכולת לוותר על השליטה הכרוכה בסיטואציה או מתוך תחושה של חוסר לגיטימציה להיותן מיניות. ידוע כי בזמן אורגזמה נשית "נכבים" מספר אזורים במוח, האמיגדלה מסירה חסימות ועכבות ומאפשרת תחושה של אובדן שליטה ושחרור, ורק בהיעדר היכולת לחשוב והתמסרות, מתאפשר השחרור הפיזי.

ד"ר מאיה אג'אי לביא.