ישנן מספר אפשרויות להפסקת היריון על ידי מתן תרופות:

1. גלולות mifepristone ו-misoprostol.

2. גלולות mifepristone ו-misoprostol נרתיקי.

3. methrotrexate ו-misoprostol נרתיקי.

4. misoprostol נרתיקי בלבד.

Mifepristone – תרופה החוסמת את פעילות ההורמון פרוגסטרון ומונעת בכך את התעבות רירית הרחם והמשך התפתחות ההיריון. התרופה ניתנת דרך הפה.

מיזופרוסטול [ציטוטק] (Misoprostol) ‏[Cytotec®‎] – תרופה הגורמת להתכווצות הרחם ופליטת תוכן ההיריון. התרופה ניתנת דרך הפה או דרך הנרתיק.

Methrotrexate– תרופה הפוגעת בתאים המתחלקים במהירות, ביניהם גם בתאי הטרופובלסט, שהם חלק חיוני בהתפתחות ההיריון.

בד"כ הפסקת היריון תרופתית כוללת צירוף של מיפיג'ין וציטוטק. 

ניתן לבצע הספקת היריון תרופתית עד שבוע תשיעי של היריון.

על אף שלא מדובר בהליך כירורגי זוהי הפסקת היריון לכל דבר המצריכה מעבר ועדה והגעה לבית החולים.איך מתבצעת הפסקת היריון תרופתית? 

לאחר קבלת אישור מועדה להפסקת היריון, תוכלי לבחור האם תרצי לעשות הפסקת היריון תרופתית. במידה ותחברי בכך, עליך לתאם ולהגיע לבית החולים לקבלת שלב ראשון של כדורים. הפסקת היריון עם מיפג'ין (Mifepristone), ניתנים כדורים בשלב ראשון הנוגדים את השפעת הפרוגסטרון, אשר פעולתו חיונית להתפתחות העובר ולקליטתו ברירת הרחם. לאחר שתקחי את הכדורים עליך להשאר להשגחה למספר שעות בבית החולים.

השלב השני הוא לאחר יום- יומיים, יש לחזור ולקבל סט שני של כדורים. בד"כ מסוג  ציטוטק (מיזופרוסטול), הכדורים גורמים להתכווצות הרחם ופליטת שק העובר. גם כאן לאחר נטילת הכדורים יש להישאר להשגחה של כמה שעות בבית החולים.

בד"כ מופיעים  דימומים וכאבים חזקים. ניתן להקל על ידי לקיחת כאבים.  הדימום וכן ההתכווצויות יכולים להמשך מספר ימים ואף מספר שבועות.  במקרה של דימום כבד מאד או הופעת חום, כאבי בטן ממושכים, שלשולים, ובחילות-מומלץ לשוב לבית החולים להשגחה.

לאחר שבועיים שלושה יש להגיע לגניקולוג/ית לבצע בדיקת אולטרה סאונד ולוודא שלא נותרו שאריות היריון ברחם.  לעיתים התהליך אורך שבועות נוספים בהם יש צורך להמשיך במעקב וביצוע אולטרה סאונד.

בעת בחירה בין הפסקת היריון תרופתית והפסקת היריון כירורגית כדאי לקחת בחשבון שישנו סיכוי של כ 5-10% שיהיה צורך בהפסקת היריון כירורגית בנוסף לנטילת הכדורים.  

לא מומלץ לקיים יחסי מין לפני הגעה לבדיקת אולטרסאונד אצל גיניקולוג/ית.

 

דגנית ברסט, צילום
דילוג לתוכן