במרבית מדינות העולם הפסקות היריון הן עדיין הליך לא חוקי ולא בטוח. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי שישים ושבע אלף נשים הרות או לאחר היריון מתות בכל שנה כתוצאה מסיבוכים של הפלות לא חוקיות. נשים רבות עוד יותר סובלות כל חייהן מנזקים רפואיים שנגרמו כתוצאה מהפסקות היריון לא מקצועיות.

כדי לאפשר לכל אשה להפסיק היריון בצורה בטוחה ומסודרת יש להפוך את ההליך הרפואי  להליך חוקי ובטוח בכל המדינות. הפסקת היריון  הינה פרוצדורה בטוחה מאד במקומות בהן היא מותרת ונגישה על בסיס רחב.

שחף ירון, צילום

ארגון הבריאות העולמי, קרן אלן גוטמאככר והמרכז לזכויות הפריון פרסמו את ההערכות הבאות:

1. אחד מכל חמישה הריונות ברחבי העולם מסתיים בהפסקת היריון  (כארבעים ושתיים מיליון הפסקות היריון).

2. קרוב למחציתן, כעשרים מיליון, אינן בטוחות.

3. כמעט כל ההפסקות היריון המתרחשות במדינות המפותחות הן בטוחות (תשעים ושניים אחוזים).

4. לעומת זאת, יותר ממחצית מהפסקות ההיריון המתרחשות במדינות העולם השלישי (חמישים וחמישה אחוזים), אינן בטוחות.

5. לכשישים אחוזים מאזרחיות כדור הארץ יש גישה להפסקת היריון חוקיות ובטוחות (כמעט בכל אירופה, אוסטרליה, צפון אמריקה, רוב אסיה, חלקים מדרום אמריקה והרפובליקות של ברית המועצות לשעבר).

6. עשרים ושישה אחוזים מנשות העולם חיות במדינות בהן הפסקת היריון היא הליך לא חוקי (מדינות אפריקה, חלקים מאסיה וחלקים מדרום אמריקה).

7. כ13 אחוזים ממקרי המוות של נשים שלא טופלו כראוי בהליכי רפואה נשיים הם של נשים שעברו הפסקות היריון לא חוקיות (ששים ושמונה אלף נשים מדי שנה).

8. בין השנים 1995 ל-2000 שינו מדינות רבות את חוקיהן כדי להרחיב את הגישה להפסקות היריון בטוחות, ביניהן: דרום אפריקה, שוויץ ואתיופיה.

9. לעומת זאת, מספר מדינות הטילו מגבלות חוקיות שצמצמו את הגישה להפסקות היריון בטוחות (פולין, אל סלוודור וניקראגווה).

10. הפסקת היריון תרופתית הפכה לפרוצדורה מקובלת במדינות רבות. לפחות 39 מדינות התירו את השימוש במיפפריסטון (מפיג'ין) עד כה.