מקומות הבילוי (מועדונים, פאבים) נחשבים כמקומות הומי-אדם, אליהם על-פי-רוב נשים לא מגיעות לבדן, ולכן מקומות אלה נחשבים כבטוחים, יחסית. תחושה זו היא מוטעית ביסודה, ולא פעם, אף גורמת לנשים להיות פחות זהירות וערניות. לא פעם מקומות אלה משרים אווירה "פתוחה וחופשית", שלכאורה גבולות המותר והאסור מטושטשים, אך גם במקומות אלה חשוב לעמוד על עקרונותייך ולהיות ערנית – ראשית לאווירת המקום, ושנית לתקיפה אפשרית. ישנם מקרים רבים של תקיפות מיניות במקומות הבילוי, להלן מספר תופעות שהפכו להיות מזוהות עם אונס במקומות הבילוי.

שימוש ב- GHB המכונה "סם האונס"

זהו חומר סינתטי מדכא, חסר צבע וריח, המנטרל את יכולת ההתנגדות מצד קורבנות התקיפה, ומכאן שמו "סם האונס". החומר כה חזק, עד כדי כך שהוא מונע מהקורבנות לזכור את שאירע. עקבות של הסם (לצורך בדיקה לאיתורו או לשם הגשת תלונה) נמצאים בדם לזמן קצר מאוד, עד 12 שעות. בישראל, החומר נחשב כחומר מסוכן החל מאוקטובר 2003.

בישיבת וועדת הכנסת למאבק בסמים, שהתקיימה באוקטובר 2006, דיווחה נציגת המשטרה על כ- 40 תלונות של נשים צעירות שהותקפו בסיוע "סם האונס" בשנה וחצי שלפני כן.

מה לעשות?

רצוי להימנע מלקבל שתייה מ/אנשים שאת לא בוטחת בהם לחלוטין, רצוי להימנע מקבלת שתייה בכוס, אלא מבקבוק או פחית שאת בעצמך פתחת אותם.

להיות ערנית ולגלות אחריות כלפי החברות עימן הגעת לבילוי, גם אם נדמה שהחברה משתפת פעולה במגע מיני עם הגבר אותו פגשה בפאב.

אונס בתאי שירותים במקומות הבילוי

אונס של נשים המבלות במקומות אלו מתחיל לא פעם בהטרדות מיניות עוד מחוץ לתאי השירותים. ישנן עדויות גם של נשים העובדות במקום והותקפו.

פעמים רבות תורמים מקומות הבילוי עצמם לתופעה בזויה זו: תכנון המקום (שירותי יוניסקס, דלתות אטומות בתאים), תאורה מעומעמת או מתן אפשרות להיכנס יחד לשירותים גם במקומות בהם ישנה הפרדה בין תאי השירותים של נשים ושל גברים.

טל שוחט, צילום

מה לעשות?

ברמה הפרטנית, חשוב לגלות עירנות לקורה סביבך ולחברותייך.

ברמה נוספת, של מדיניות, דורשות נעשית פעילות של ארגונים על מנת להתנות רישוי עסקים בעיצוב ותכנון שיבטיח בטחון: הפרדה בין שרותי הנשים לשרותי הגברים, העמדת שומר בכניסה לשירותים ואיסור כניסה ביחד לתאים, התקנת מצלמות אבטחה בכניסה לתאי השירותים לצורך הגברת תחושת הביטחון ולשם איסוף ראיות בעת הצורך, הגברת התאורה במקום ודלתות שיאפשרו בדיקת איש בטחון בעת חשד.

Date Rape (אונס במהלך פגישה)

מגוון ההיכרויות לצורך בילוי או לשם מציאת בן/בת זוג מתרחבים כל העת. בעידן ההיכרויות באינטרנט, נפתח צוהר חדש של אפשרויות להיכרויות מיידיות וזמינות יותר, אך לא פעם גם מסוכנות כיוון אף פעם לא ניתן לדעת מה טבעו/ה של מי שאת משוחחת איתו/ה באינטרנט ואם התכניות שלו/ה מקבילות לשלך.

מה לעשות?

על מנת להימנע, ככל הניתן, ממצבים בהם אנו עלולות להימצא בסכנה, חשוב שהפגישה תתקיים במקום ציבורי עד השלב שבו את מרגישה מספיק בטוחה.

חשוב שנעמוד על רצונותינו, החל מהשלב הראשון שבו אנו מרגישות שהוא/היא לא מכבדים את רצונותינו, אם מתרחש מצב כזה.

כדאי להשאיר את הפרטים של האדם עימו את נפגשת אצל חבר/ה.