הפסקות היריון

  אנחנו ב"עמותת נשים לגופן" מאמינות שלכל אשה הזכות המלאה על גופה, זכותה להחליט מה נכון וטוב לה ומה לא. זכותה להחליט האם להיות בקשר, איזה סוג ומתי להפסיק. אנו מאמינות כי זו זכותה הבלעדית של כל אישה להחליט האם להפסיק היריון לא מתוכנן או להמשיך בו. זכותה לקבל את מלוא המידע על פרוצדורות רפואיות הנוגעות להפסקת הריון והשלכותיהן. זכותה של כל אישה שינהגו בה בכבוד בתהליך המורכב והרגיש הנוגע להתמודדות עם הריון לא  מתוכנן וזכותה לקבל מידע ברור ומלא אודות אמצעי מניעה ותכנון משפחה. 

המאמרים בפרק זה:

ההחלטה להפסיק היריון היא החלטה קשה ומשמעותית. יש נשים השלמות עם החלטתן ולעומתן אחרות ממשיכות להתחבט בסוגיה שנים ארוכות באופן מתמיד. הפרק מיועד לסייע לנשים הנמצאות בצומת משמעותית זו ולאפשר להן נגישות למידע רב שיאפשר להן לעשות את הבחירה הנכונה בעבורן. הפרק יעסוק בתיאור החוק הקיים של הפסקות היריון, השתלשלותו והזכויות הקיימות בו לנשים; הסבר אודות ההיבטים הרפואיים של הפסקות היריון, האפשרויות הרפואיות השונות והמקומות בהן מתבצעות הפסקות היריון בארץ; הסכנות הטמונות בהפסקות היריון לא חוקיות והבעיות הרפואיות הנלוות להן; וכן הפניה לדרכי התמודדות אלטרנטיביות של נשים שונות, טקסים ומזור נפשי.

החברה ישראלית מורכבת מדתות ותפיסות חברתיות שונות, הפרק יכלול דיון במקורות המחשבה של הזרמים השונים, הפניות לספרות נוספת, נקודות למחשבה וכן הפנייה למידע יישומי נגיש בשפות שונות. היבט חברתי נוסף, ייחודי לישראל יעסוק באידיאל התינוק המושלם המביא למספר גבוה יחסית של הפסקות היריון מאוחרות על רקע חשש לפגמים שונים בעובר.

מבוא

'אני בהיריון'. בחברה הישראלית מזמינה אמירה זו תגובה מיידית: 'מזל טוב !'. אך לא כל היריון הוא היריון רצוי, וגם היריון רצוי, לא תמיד סופו לידה. וזהו. נשים רבות מתלבטות האם להמשיך את ההיריון או להפסיקו. השאלות והתהיות משתנות: האם בחרתי בהיריון הזה או שהוא נכפה עלי? האם אני בשלה ללדת ילד/ה ולגדלו/ה? האם יש לי שותף או שותפה לדרך? לשאלות אלו נלוות שאלות הנוגעות ליכולת הכלכלית, לבריאות הנפש ולבריאות הגוף שלנו. ההחלטה להפסיק את ההיריון, מכל סיבה שהיא, היא החלטה שלנו. כל אשה מחליטה בעצמה החלטות הנוגעות לגופה. בישראל הפסקות היריון. השפה המדוברת מגדירה הפסקת היריון כהפלה. למילה הפלה הקשר שלילי ושיפוטי מאד. על כן אנחנו מעדיפות את השימוש במושג הפסקות הריון. למרות ההקשרים השליליים והשיפוטיים המגולמים בביטוי "להפיל" נשתמש גם אנחנו לסרוגין בביטוי זה משום שהוא שגור ומקובל. הן הליך חוקי לחלוטין ואין לאיש זכות למנוע זאת מאיתנו. לא להורינו, לא לחברים ולחברות בקהילה שלנו וגם לא לגבר ממנו הרינו.

מהי הפסקת הריון או 'הפלה'?

בעברית מייצגת המילה הפסקת הריון/הפלה כמה מצבים:

הפלה טבעית או ספונטנית – התפתחות לא תקינה של שק ההיריון או עצירה של התפתחות העובר בשליש הראשון של ההיריון, עד לשבוע ה-13.

הפלה (טבעית) מאוחרת – עצירה של התפתחות העובר בשליש השני של ההיריון, מהשבוע ה-14 ועד לשבוע ה-26.

הפלה מלאכותית – הפסקת היריון שהתפתחותו תקינה, מסיבות הקשורות לאשה, לעובר או מסיבות אחרות. הפלה מלאכותית יכולה להיעשות בכמה דרכים: גלולות לבליעה או להחדרה לנרתיק, ריקון רחם[2. ריקון הרחם – הוצאה של שק ההיריון, של העובר, או של השליה מן הרחם, או גרימה לפליטתם, או לפליטת חלק מהם, והשארת חלל הרחם נקי מתוכן ההיריון. ריקון הרחם נדרש בחלק מהמקרים של הפלה טבעית או מאוחרת ובכל המקרים של הפלה מלאכותית.] או גרימת לידה.

עוד יש לציין כי בימים הראשונים להיריון, ניתן להפסיק את ההיריון בלא התערבות רפואית חריפה באמצעות גלולת היום שאחרי.

 לפני הפסקת הריון/הפלה

התמודדות עם חרדה ומתח

לפני הפסקת ההיריון, אנחנו עשויות לחוש מתח וחרדה. ואלה תחושות טבעיות לחלוטין בזמן זה. המתח עלול לנבוע מההחלטה להפסיק את ההיריון, מהעדר ידע על הצפוי לבוא או מחשש מההליך הרפואי. זכותנו המלאה לבקש עוד מידע מהצוות הרפואי. כדי להקל על המתח מומלץ לבוא עם בן או בת לוויה תומכים ולזכור לנשום, נשימות עמוקות ואיטיות. ניתן גם להתייעץ עם ארגונים שמטרתם לתמוך בנשים במצבים אלו עוד לפני שאנו מגיעות לבית החולים.

חיסיון רפואי

בבתי החולים נעשים מאמצים מיוחדים לשמור על פרטיותן ושמירת הסודיות של נשים, או נערות, היולדות מחוץ לנישואים או נמצאות בחשש לסיכון רב בסביבתן החברתית- תרבותית. יש להדגיש כי הצוות בבית החולים אמון על הסודיות ואינו רשאי לחשוף מידע מלבד למטופלת עצמה. בכל בית חולים נשמרים הפרטים האישיים של היולדות, ברישום ממוחשב או ידני. נשים המתקבלות לבית החולים כדי לעבור הפלה נרשמות ב'קבלה חסויה' ומתאשפזות במחלקת נשים. אדם שישאל אם הן נמצאות בבית החולים ייענה בשלילה.

אם את מוטרדת משאלת הרישום, כדאי לעשות מאמץ מיוחד ולברר כיצד יהיה אפשר להקל עלייך. בקופות החולים קיימת רגישות לעניין ונעשים מאמצים למנוע חשיפה. אם את מתחת לגיל 19, עלייך להדגיש את הבעיה כדי שבית החולים ימצא פתרון לתשלום ההשתתפות העצמית. אחרת,המידע ייחשף בפני הורייך כשחשבון הבנק שלהם יחויב.

 

נורית דוד, ציור

ההפלה

ההתכווצויות שגורמת הפסקת היריון אינן מכאיבות מאוד, ורוב הפסקות ההיריון נערכות בהרדמה חלקית או מלאה. אם תעברי הפלה באמצעות תרופות, שאינה נערכת בהרדמה, תוכלי ליטול משככי כאבים. יש נשים שנעזרות גם בשתייה חמה או בבקבוק מים חמים כדי להרגיע את הכאב.

בלי התלבטויות / דינה

"לעיתים לא מזומנות, בשיחות סלון בפורומים מצומצמים, כאלה שמתחילות לרוב כי מישהי בדיוק מתלבטת. פתאום המילה שלי נחשבת יותר כי עברתי את זה. אז אני מספרת."

סוגי ההפלה המלאכותית

ישנן מספר דרכים להפסיק את ההיריון, הרופא/ה יציעו אותן בהתאם להתקדמות ההיריון ולסיבה להפלה. אם את מעוניינת לעבור את ההפלה בדרך שלא הוצעה לך, זכותך לשאול את הרופא/ה בעניין. ניתן להבחין בין שלוש סוגי הפלות שנעשות בישראל:

1- הפלה באמצעות תרופה

בשיטה זאת ניתנות תרופות הגורמות להפסקת ההיריון, להתכווצות הרחם ולפליטת תוכן ההיריון. ההליך מלווה בכאבי בטן ובדימום רב יותר מדימום וסת, כמו בהפלה טבעית. היתרון החשוב בהפלה באמצעות תרופות הוא שהיא אינה מצריכה הרדמה או ניתוח, אך הפלה באמצעות תרופות דורשת סבלנות, התמדה ואחריות. אחריה יהיה עלייך להגיע לביקורת חוזרת במרפאה או בבית החולים. ההפלה באמצעות תרופות אפשרית בשבועות הראשונים של ההיריון, עד לשבוע ה-7 להיריון, והיא מתאימה לרוב הנשים חוץ מהסובלות ממחלות כרוניות מסוימות.

מיכאלה
"כשהייתי בת 20, בדיוק כשסיימתי שירות לאומי, נסעתי לטיול של שלושה חודשים בארה"ב. פגשתי שם משפחה, חברים, וגם כמה גברים מקסימים. שכשחזרתי לישראל גיליתי שהמחזור שלי מאחר. בדיקה קטנה מבית המרקחת אישרה, אני בהיריון. ידעתי שאני לא מוכנה לגדל ילד לבדי בשלב הזה של חיי."

2- גרידה, שאיבה, ריקון הרחם בניתוח.

שיטות אלה אפשריות עד לשבוע ה-24 להיריון, אך ככל שעולה גיל ההיריון גדלים הסיכונים הנובעים מפעולות אלה. רוב בתי החולים בישראל משתמשים בשיטות הללו עד לשבועות ה-18-14 להיריון. הפעולה נערכת בהרדמה מקומית, אם מדובר בשבועות הראשונים , ואחר כך בהרדמה כללית קלה. בשבועות היריון מוקדמים מדובר בדרך-כלל בפעולה פשוטה שאורכת כרבע שעה.

3- גרימת לידה

משתמשים השימוש בשיטה זו נעשה כאשר ההיריון הגיע לשלב שמסוכן לבצע בו גרידה, ובהתאם למה שמקובל בבית החולים, מהשבועות ה-18-14 ואילך. מהשבוע ה-24 להיריון, העובר הוא בר-חיות, כלומר יכול לשרוד מחוץ לרחם, ולכן המתת העובר נעשית ברחם לפני שמתחיל תהליך ההפלה. החוק הישראלי, בשונה ממרבית החוקים בעולם, אינו אוסר הפלות מגיל היריון מסוים, אלא מתיר הפלות מאוחרות, עד לסוף החודש התשיעי.

עם זאת, את האישור להפלה מאוחרת אפשר לקבל רק מוועדה מיוחדת, הנקראת ועדה להפסקת היריון בשלב החיות. ועדה זו מורכבת ממספר רב יותר של חברים/ות בהשוואה לוועדת הפסקות היריון רגילה. בוועדה להפסקת היריון בשלב החיות חברים/ות: מנהל/ת המרכז הרפואי; מנהל/ת מחלקת נשים ויולדות; עובד/ת סוציאלי/ת בכיר/ה; מנהל/ת מחלקת יילודים ומנהל/ת מכון גנטי. אחת או יותר מבעלי שלושת התפקידים הראשונים חייבת להיות אשה. לוועדה זו תתבקשי להביא כמה מסמכים כגון תצלומי אולטרה-סאונד עדכניים או תוצאות של בדיקות גנטיות.

לאחר ההפלה

התאוששות לאחר הפלה

אחרי הפלת ואקום או הפלה כירורגית מועברת המטופלת להתאוששות ובה נעשות מדי פעם בדיקות דופק, לחץ דם ומעקב אחרי קיומו של דימום. טבעי לדמם דימום חלש-בינוני ואפילו למצוא גושי רקמה בדם. סביר להניח כי תרגישי התכווצויות בשיפולי הבטן, ותדירותן תלך ותפחת במהלך חצי השעה הראשונה בהתאוששות. השהייה בחדר ההתאוששות נמשכת בין עשרים דקות לשעה ומעלה, על פי סוג ההרדמה, סוג ההפלה וההרגשה שלך. אם הפסקת ההיריון נערכה בטשטוש או בהרדמה, מומלץ שיהיה אדם שיוכל להסיע וללוות אותך הביתה. מכל מקום, אסור לך לנהוג. לפני החזרה הביתה, ניתן מרשם לאנטיביוטיקה כדי למנוע זיהום, ולתרופה לויסות הדימום למינימום. כמו כן תקבלי מידע לגבי מה צפוי במהלך הימים הקרובים, ומהם סימנים שיכולים להצביע על בעיה. חשוב לוודא כי את יודעת לאן להתקשר אם תתעורר בעיה.

חזרה לפעילות מינית אפשרית כשבועיים עד חודש לאחר ריקון הרחם, ולאחר הפסקת הדימום מהנרתיק. כיוון שאפשר להרות זמן קצר אחרי הפלה, אפילו עוד לפני הווסת, חשוב להשתמש באמצעי מניעה אם אינך מעוניינת בהיריון. ניתן להשתמש ברוב אמצעי המניעה מיד לאחר ההפלה.

 

שחף ירון, צילום

גלולות למניעת היריון

מתי להתחיל אחרי הפלת ואקום? ביום ההפלה או לאחר 7 ימים.

מתי להתחיל אחרי הפלה תרופתית? ביום בו לקחת מיסופרוטל או 5 ימים אחר כך.

הערות: אם את מתכננת להתחיל להשתמש באמצעי מניעה זה מאוחר יותר, מומלץ לברר אצל רופא/ת הנשים שלך בנוגע לאמצעי המניעה בהם ניתן להשתמש בינתיים עד לחזרה לגלולות.

טבעת ואגינלית, מדבקה

מתי להתחיל אחרי הפלת וואקום? יום ההפלה או אחרי 5 ימים.

מתי להתחיל אחרי הפלה תרופתית? ביום בו לקחת מיסופרוטל או 5 ימים אחר כך.

הערות: אם את מתכננת להתחיל להשתמש באמצעי מניעה זה מאוחר יותר, מומלץ לברר אצל רופא/ת הנשים שלך בנוגע לאמצעי המניעה בהם ניתן להשתמש בינתיים עד לחזרה לאמצעים אלה.

מתקן IUD

מתי להתחיל אחרי הפלת וואקום? מיד לאחר ההפלה או בפגישת מעקב.

מתי להתחיל אחרי הפלה תרופתית? מיד לאחר יציאת העובר.

קונדומים, דיאפרגמה

מתי להתחיל אחרי הפלת וואקום? מהפעם הראשונה בה את מקיימת יחסי מין.

מתי להתחיל אחרי הפלה תרופתית? מהפעם הראשונה בה את מקיימת יחסי מין.

בפגישת המעקב, כשבועיים לאחר ההפלה, בוחן/ת הרופא/ה את ההתאוששות הגופנית והפסיכולוגית. רוב הנשים מרגישות טוב ואינן סובלות מבעיות מיוחדות אחרי הפלה אבל נורמלי להרגיש עייפות או התכווצויות מספר ימים אחריה. מקצת מהנשים אינן מדממות כלל לאחר הפלה ואילו לאחרות דימום מתון, שעשוי להפסיק ולשוב. כמה תופעות היריון, כדוגמת בחילות, עלולות להמשיך כיומיים לאחר ההפלה. אם הפסקת ההיריון נערכה בשבוע מתקדם של ההיריון, עשויה גם להופיע הפרשת חלב מן השדיים. ניתן להימנע מכך על ידי בליעת תרופות מסוג אגוניסטים לדופמין, דוגמת cabergoline, או על ידי לבישת חזייה לוחצת. אפשר גם לשים עלי כרוב מבושלים (פושרים) בתוך החזייה שיסייעו בייבוש החלב.

 סיבוכים לאחר הפלה

לאחר ההפלה מספק הצוות הרפואי במחלקה שטופלת בה מידע על תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים, וכן מידע בדבר המקומות שניתן לגשת אליהם ולקבל טיפול דחוף במקרה הצורך. מקומות אלה כוללים חדר מיון נשים בבית החולים שאושפזת בו או בבית חולים אחר. ניתן להגיע גם למחלקה שטופלת בה או לטלפן לצוות שטיפל בך. אם לא קיבלת מידע זה, רצוי לבקש אותו מהצוות.

על פי רוב, סיבוכים מהפסקת היריון הם נדירים ביותר, אך אם את סובלת מסיבוך אחד או יותר מהסיבוכים הבאים כדאי למהר וליצור קשר עם הרופא/ה שלך.

 דימום כבד

אחת מכל מאה נשים עשויה לסבול מדימום כבד הדורש טיפול רפואי, ואחת מאלף תדמם ותזדקק לעירוי. הדרך הטובה ביותר לדעת אם את מדממת יותר מדי לאחר ההפלה היא לעקוב אחר מספר הפדים שאת משתמשת בהם ולבדוק נוכחות של גושי דם. מומלץ להתקשר לרופא/ה אם הדימום מצריך החלפה של שני פדים בגודל הגדול ביותר בכל שעה-שעתיים, אם את מוצאת גושי דם גדולים או אם את סובלת מסחרחורות.

 כאב

התכווצויות של הרחם הן נורמליות לאחר כל סוג של הפסקת היריון, אך כאב נמשך באגן עלול להצביע על דלקת ברחם, שהיא תופעה נדירה ביותר כיוון שלא נעשית החדרה של מכשיר כלשהו לרחם. תדירות הדלקות לאחר הפסקת היריון בשאיבה (וואקום) היא פחות מ-2.5 אחוזים, ורוב הדלקות הן קלות ויכולות להיות מטופלות באנטיביוטיקה לפי מרשם של הרופא/ה שטיפל/ה בך וללא אשפוז. כאב לאחר ההפלה יכול להיות גם תוצאה של הישארות רקמות עובר, שליה או קריש דם. אם הרקמות או הקריש אינם נפלטים מעצמם, ייתכן שתצטרכי לקחת תרופות, או להזדקק לריקון רחם בוואקום כדי לנקות את הרחם. אם הכאב ממשיך לאחר נטילת כדור נגד כאבים, או אם יש לך חום, מומלץ מאוד ליצור קשר עם הרופא/ה שלך, או עם המחלקה שטופלת בה.

חום

אם טמפרטורת הגוף עולה מעל 37 מעלות צלסיוס בבדיקה אוראלית, ייתכן שלקית בזיהום. כדאי ליצור קשר עם הרופא/ שלך או עם המחלקה שטופלת בה.

התמשכות תסמינים של היריון לאחר ההפלה

ייתכן שתמשיכי להרגיש תסמינים של היריון, כדוגמת בחילות, נפיחות ושדיים רגישים, גם לאחר ההפלה. תסמינים אלה נעלמים בדרך כלל תוך שבוע-שבועיים מיום ההפלה. אחת למאה הפלות בוואקום או באמצעות תרופות התסמינים נמשכים גם לאחר שבועיים מתום ההפלה. במצב כזה קיימת אפשרות כי ההפלה לא הצליחה וההיריון נמשך. במקרה כזה, מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא/ת הנשים שלך ולהימנע מעריכת בדיקת היריון ביתית, משום שתוצאה חיובית בבדיקה מתקבלת עד כשישה שבועות לאחר ההפלה, ללא קשר לקיומו של היריון.

גנטיקה והפלות

בישראל נהוגה הנורמה לערוך בדיקות רבות במהלך ההיריון כדי לברר את מצב בריאותו של העובר. בדיקות אלה מובילות לא פעם להחלטה לבצע הפלה עקב קיומו של חשש או ספק בדבר מצב בריאותו של העובר. החוקרת ד"ר השילוני-דולב תולה את ריבוי הבדיקות בישראל במגוון גורמי תרבות, המרכזי שבהם הוא התפיסה של החברה בישראל, לפיה כדי שקיום אנושי יקרא 'חיים' צריך שיהיו לו תכונות נוספות לקיומו הפיזי. עוברים אינם זוכים למעמד של 'חיים', כל שכן עוברים שיש חשש לתקינותם הפיזית או השכלית.

לתפיסת עולם זו כמה מקורות: הדת היהודית מגלה גמישות בדבר מעמדם של עוברים, יחסית לדתות אחרות; אין היא מאדירה סבל, אלא מבקשת להפטר ממנו; זאת ועוד, החברה היהודית בישראל אינה נוטה לבקר את מערכת הרפואה, אלא מרבה לאמץ טכנולוגיות חדשות שהיא רואה בהן ברכה. לכך מצטרפת תפיסה הרואה בעוברים חלק ממשפחתם העתידית ולא יצורים בעלי זכויות אוטונומיות. לכן, לאם או להורים לעתיד, ניתנת הזכות להחליט על הפסקת היריון, בלי שישקלו קיומן של זכויות עובר.

ייעוץ גנטי באתר משרד הבריאות

השהות בבית החולים

משך השהייה בבית החולים משתנה על פי אופני הפסקת ההיריון ועל פי הנהוג בבתי החולים. במרבית המקרים מדובר בשהייה קצרה למדי, והיא מוגדרת כאשפוז-יום. ישנם בתי חולים בהם נערכת הפלה במחלקת נשים וכאלה בהם היא נערכת במחלקה לאשפוז יום.

בהפסקת היריון באמצעות תרופות, צריך להגיע לבית החולים פעמיים, בכל פעם למספר שעות. בשלב הראשון – תדרשי ליטול כדורי מייפיג'ין ולאחר מכן לשהות שעתיים תחת השגחה רפואית. בשלב השני – לאחר 48 שעות – נטילת כדורי צוטוטק ושש שעות שהייה תחת השגחה רפואית. אם יתפתחו סיבוכים יתכן ויהיה צורך באשפוז בבית החולים.

בהפסקת היריון באמצעות גרידה, אם ההליך תקין, יתכן ותשתחררי מאשפוז או אשפוז יום שעות מספר לאחר הגרידה  על פי הנהוג בבית החולים. ישנם בתי חולים המבצעים גרידות רק עד לשבוע ה-12 להיריון, ואחרים עד לשבוע ה-22 להיריון (כמו אסף הרופא). גרידה הנערכת בשבוע מאוחר יותר של ההיריון עשויה לגרום לשהות ארוכה יותר באשפוז יום, או לאשפוז ארוך יותר.  גם כאן יש הבדל בין בתי החולים.

הפסקת היריון באמצעות גרימת לידה נעשית בבתי חולים בלבד ולא במרכזים כירורגים, והיא כרוכה באשפוז של יומיים ויותר לפי התקדמות הטיפול. הפסקת היריון באמצעות גרימת לידה נערכת בשבועות מתקדמים של ההיריון – מעבר לשבוע המאוחר ביותר לגרידה המקובל בבית החולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>