"התרוקנות מודעת"- מה זה אומר?

אז מסתבר, שיש דרך בה אנחנו יכולות להתרוקן מדם הווסת שלנו באופן מודע!

במהלך ימי הדימום של הווסת, דם הווסת אינו יוצא החוצה באופן קבוע ואחיד. למעשה, הרחם מתכווצת בזמנים מסוימים וההתכווצויות הללו מאפשרות את התנתקות רירית הרחם ממנה ואת יציאתה החוצה. עם קצת תרגול והקשבה לגוף אפשר ללמוד לזהות את ההתכווצויות, וללכת להתרוקן בשירותים כשאנחנו מרגישות אותן.

 

איך נזהה את ההתכווצות?

כאשר הרחם מתכווצת אנחנו נחוש כאב או לחץ באזור הרחם (הבטן התחתונה). כשאנחנו חושבות שאנחנו חשות התכווצות, נאסוף את שרירי קרקעית האגן, על מנת לשמור על דם הווסת בפנים עד שאנחנו מגיעות לשירותים או למקום אחר שמאפשר התרוקנות. יכול לקחת זמן לזהות את התחושה ולהבדיל אותה מתחושות אחרות שאנו מרגישות בזמן הווסת, וזה בסדר גמור. תני לעצמך זמן להתרגל ולתרגל.

 

איך נתרוקן?

בזמן ההתרוקנות מומלץ (אך לא חובה) לשבת בתנוחת כריעה על האסלה, או עם רגליים מורמות על שרפרף. נשחרר ונרפה את שרירי קרקעית האגן, וניתן לרחם לעשות את שלה בלי ללחוץ או להתאמץ. לאחר ההתרוקנות, נאסוף בחזרה את שרירי קרקעית האגן עד להתרוקנות הבאה.

 

מה היתרונות האפשריים של השיטה?
  • הפחתה משמעותית בצריכה של מוצרי ספיגה בזמן הווסת– גם אקולוגי, וגם חסכוני!
  • קיצור משך הווסת– על ידי שחרור מבוקר ומסודר יותר של דם הוסת
  • הפחתה בכאבי מחזור– בזכות ההקשבה הגוברת לרחם והתרוקנות בזמנים הנכונים לה
  • וכמובן- הגדלת החיבור וההכרות עם הגוף שלנו ועם התהליכים הנהדרים שקורים בו -שזה תמיד רעיון טוב בעינינו (:

 

ומה עלולים להיות האתגרים?
  • ייתכן שלחלק מהנשים יהיה צורך בחיזוק שרירי קרקעית האגן על מנת להצליח לתרגל את השיטה ביעילות. תרגילים מסוימים ביוגה, בפילאטיס וגם בתרגול עצמי בבית יוכלו לעזור לעשות זאת.
  • בשביל לתרגל את השיטה ביעילות, במיוחד בהתחלה, יש צורך בזמינות גבוהה לשירותים, מה שלא תמיד מתאפשר

 

בנימה אישית

אנחנו יודעות שלרבות מאיתנו הרעיון יכול להשמע מוזר או מביך. בגלל הקשרים תרבותיים והשתקה של השיח על הוסת אנחנו עלולות לחוש רתיעה מהוסת שלנו, שתגרום לנו לרצות לשים לב אליה כמה שפחות- בדיוק ההפך ממה שהשיטה פה מציעה. אבל בעצם אנחנו מאמינות שלא צריכה להיות בושה בגוף שלנו ובתהליכים הטבעיים שקורים בו, ושיש רווחים עצומים לחיבור ולהכרות איתו ואף לתרגול השיטה הספצפית הזו.

מעבר לזאת, בפועל, כמו תמיד, ישנן דרכים שונות ומגוונות לתרגל את השיטה. ישנן נשים שמיומנות בהתרוקנות מודעת ברמה שהן לא צריכות להשתמש בשום אמצעי ספיגה בזמן הווסת, אפילו לא תחתונית קטנה. וישנן נשים שהתרגול המלא אינו מתאים להן, והן מסתפקות בהרפיה ממוקדת כשהן הולכות לשירותים או בתשומת לב להתכווצויות של הרחם ללא התרוקנות. אנחנו מאמינות שלעצם המודעות וההקשבה לדרך הפעולה של הרחם יש כוח גדול, וזה לגמרי תלוי בך איך ואם תבחרי להשתמש בידע הזה או ליישם אותו.

 

לקריאה נוספת: