טמפונים מ-100% כותנה ניתן להשיג בחנויות טבע. טמפונים אלו יקרים יותר מהטמפונים המסחריים אך יש להם יתרונות בריאותיים. במידה ובחרנו להשתמש בטמפונים אלו רצוי להעדיף טמפונים מכותנה אורגנית, משום שכותנה שאינה מגודלת בצורה אורגנית מכילה רעלים רבים בעקבות שימוש בקוטלי מזיקים.

תחבושות חד-פעמיות מכותנה שאינן מולבנות ניתן להשיג בחנויות טבע.

תחבושות בד (כותנה) רב-פעמיות – חסכוניות, בריאות וידידותיות לסביבה וגם נוחות ונעימות יותר מתחבושות עשויות ניילון. התחבושות ניתנות לשימוש חוזר על-ידי שטיפה שלהן. יש להחליף תחבושת כל מספר שעות, בהתאם לזרימה. לאחר השימוש יש לשטוף ולהשרות במים קרים למשך חצי שעה ולאחר-מכן ניתן לכבס ביד או במכונה. אפשר גם לשטוף ולשמור בשקית אם אנחנו נמצאות מחוץ לבית. מספר נשים בארץ מייצרות תחבושות רב-פעמיות, וניתן להשיגן דרך האינטרנט ובמספר חנויות או אף להכינן בעצמנו.

חלקנו מעדיפות מוצרים שאוגרים את הנוזל הווסתי ולא כאלה שסופגים אותו. במהלך הווסת יש להוציא מוצרים אלה מדי כמה שעות, לרוקן, לשטוף ולהחזיר. בתום ימי הווסת יש לחטאם במים רותחים ולשמור לווסת הבאה.

צילום, טל שוחט

 

טמפון רב-פעמי (גביעונית, mooncup ,keeper) גביעונית, או "גביע וסת", הם מעין כּוסִיות, עשויות מגומי או סיליקון גמיש ורך, המוחדרות לנרתיק ואוגרות את דם הווסת.

Keeper כוס מוארכת מגומי (לטקס), ממוקמת על-ידי ואקום (יניקה של אויר) בחלק התחתון של הנרתיק, כדי לאסוף את הנוזל הווסתי. ניתן להשתמש בקיפר בזמן שחייה ופעילות גופנית אבל לא בזמן קיום יחסי-מין עם חדירה. ניתן להשתמש בה במשך 10 שנים.

Mooncup גביע בצורת פעמון, באורך של כ-5 ס"מ, המיוצר מסיליקון רפואי רך ומתאים במיוחד למי שאלרגית לגומי. המונקאפ מוחדר כמו טמפון, כך שדפנות הגביע נחתמות יחד עם דפנות הנרתיק והדם זורם ונאגר בגביע ללא כל דליפה של נוזל וריח. יש להוציאו ולרוקנו מדי 4-8 שעות, בהתאם לזרימה, ואז ניתן להחדירו מחדש.

Sea Sponges מוצר ספיגה רב-פעמי נוסף הוא ספוג-ים טבעי שפעילותו דומה לטמפון. הספוגיות ניתנות לשימוש חוזר ויחסית הן אינן יקרות. חסרונן מצוי בזיהום שהן עלולות לספוג מהים, ממנו הן מגיעות. פתרון אפשרי הוא הרתחת הספוגית במים רותחים 5-10 דקות לפני השימוש בפעם הראשונה ובין שימוש לשימוש.

יש נשים בעלות מוגבלות שמספרות שחלק מהשיטות המוצעות עלולות להוות חוויה מתסכלת וקשה לשימוש.