הפסקות היריון היא חוויה מורכבת בכל גיל, אך עבור צעירות עד גיל 19 היא עלולה להיות עוד יותר מורכבת ובעייתית. בשל הצרכים והרגישויות המתבקשות נקבע נוהל ייחודי במשרד הבריאות המורה לקופות החולים על דרכי ההתנהלות. החלטה של נערה להפסיק את ההיריון, נעשית לעיתים שלא בידיעת ההורים או קרובי המשפחה. לא אחת, ההחלטה זו עשויה להוות סיכון אמיתי לשלומה. בשל כך נקבע במשרד הבריאות נוהל ייחודי המאפשר לנערות עד גיל 19 לעבור את ההליך במלואו תוך שמירה על חיסיון וללא צורך בהסכמת הוריה. נוהל זה כולל את ההנחיות הבאות:

  1. מתן חופש בחירה רב יותר בבחירת המוסד הרפואי בו תתבצע הפסקת ההיריון. כך למשל, לצורך לבחור מוסד המרוחק ממקום מגוריה ולהקטין בכך את רמת הסיכון וחשיפת הפרטים האישיים.
  2. רגישות מיוחדת לבקשותיה של הקטינה הנוגעות לצורך לזרז תהליכים ככל הניתן כגון קביעת תור לרופא/ה, בדיקת אולטרה סאונד וכו'.
  3. הנחיית הצוות לאפשר לקטינה להציג תעודה מזהה כלשהי ולא כרטיס מגנטי של קופת חולים.
  4. הקלות בגביית השתתפות עצמית בשירותים הקשורים בהפסקת ההריון. בשל החשש כי העלות תהווה חסם בפני קבלת השירות הרפואי, כגון : פטור מהשתתפות עצמית בביקור אצל רופא/ת נשים; קבלת טופס התחייבות מקופת החולים לוועדה להפסקת היריון, ולביצוע ההליך עצמו.
  5. הגבלת המידע המופיע באתר האינטרנט של קופת החולים, תחת שם המבוטחת בנוגע להפסקת היריון.

    דליה אמוץ, צילום.

לקריאה נוספת על הפסקת היריון לנערות לחצי כאן.