בעבר זכתה האוננות לגינוי והייתה מקושרת להפרעות נפשיות, חרדה, היסטריה ונוירוטיות. גם כאשר ניתנה לה לגיטימציה חברתית, היא נחשבה לנחלתם של הגברים בלבד. היום, בזכות צילומי אולטרסאונד משוכללים, אנחנו יודעים כי כבר מתקופת היותנו עובריות ברחם, אנחנו נהנות עם עצמנו. בגיל שנתיים לערך, מגלים ילדים וילדות את פלא איבר המין שלהם ונהנים מניצולו של כל רגע בלי חיתול כדי לאונן. המטרה של המגע העצמי בגילאים אלה איננה ארוטית, אלא בעיקר למטרות עונג והרגעה, אך עדיין מדובר בשלב משמעותי בתפיסת האוטונומיה שלנו על גופנו, ובעיקר בלגיטימציה להנאה שהמשפחה והחברה מעניקות לנו.

בשלב מאוחר יותר, מגיל ההתבגרות ואילך, הופכת האוננות להיות אבן דרך משמעותית בהיכרות האינטימיות שלנו עם עצמנו. דרכה אנחנו לומדות מהי הנאה מינית אירוטית ומתנסות בה.

מנאל מחמיד, צילום

יש בינינו מי שטרם גילו את נפלאות האוננות. פעמים רבות אנחנו אומרות לעצמן כי לאונן לבד מרגיש פתטי, אומלל, בודד או עצוב. אחרות מרגישות כי קשה להן להכניס את עצמן לאווירה מינית או לגרות את עצמן ללא בן/בת זוג הנמצא/ת לידן. נשים רבות מעדיפות להגדיר את האוטונומיה המינית שלהן באמצעות הגבר/האשה שלהן ואינן מרגישות צורך או רצון לאונן. לפעמים מבחינתן, אוננות היא הצהרה בדבר מיניותן, בדבר התשוקה שלהן, בדבר היותן ייצורים מיניים עם מאווים.

אהבה עצמית, טיפול עצמי והבנה כי זכותה של כל אשה להנאתה מגופה ולרווחתה, כוללים גם מגע, רוך, אינטימיות ועונג עצמי. מי שרוצה לפסוע בדרך הזו, עשויה להגיע לגבהים חדשים של הנאה וסיפוק, ובעיקר – עצמאות מינית.

אוננות מעניקה לנו זמן ומרחב להתנסות בגופנו שלנו. אנחנו יכולות ללמוד אילו פנטזיות מדליקות אותנו, אילו סוגים של מגע מעוררים אותנו ומספקים אותנו, באיזה קצב ובאיזה מקום אנחנו אוהבות שנוגעים בנו. אנחנו יכולות ללמוד את התגובה שלנו לגירוי מיני, מה מתאים לנו, באיזו אווירה ובאיזו תנוחה.

באמצעות האוננות אנחנו יכולות ללמוד דרכים חדשות להדריך את בני/בנות הזוג שלנו על אודות מה עושה לנו נעים ומה מענג אותנו. באמצעות ההיכרות המוקדמת שלנו עם גופנו, אנחנו יכולות להראות להם/ן איך אנחנו רוצות שהם/ן יגעו בנו.

כשאנחנו יודעות איך לגרום לעצמנו הנאה מינית, אנחנו תלויות פחות באחרים/ות שיספקו אותנו, וזה יכול להיות משחרר גם בעבורם/ן. תהליך הלימוד של ההנאה העצמית, מגדיל את הסיכוי שלנו להגיע לסיפוק מיני גם עם אחרים/ות, ואת הסיכוי להגיע לאורגזמה בקלות, לבד או ביחד עם מישהו/י אחר/ת. יש נשים שאפילו חוות אוננות כחוויה רוחנית – התאחדות של הגוף והנפש או חיבור ליישות אלוהית. יש לאוננות גם היבטים שאינם רק מיניים; אוננות עשויה לגרום לנו להירגע ולישון טוב יותר.

ועוד היבט תועלתני לעונג: אחרי הפסקת המחזור החודשי, במיוחד אם אנחנו לא מקיימות מין זוגי, אוננות עוזרת לנו לשמור על לחות רקמות הנרתיק שלנו.

לקריאה נוספת, ר': הפרק מיניות בספר "נשים לגופן", 2011. עורכת טל תמיר. בן שמן: הוצאת מודן.