האתגר שבאורגזמה

יש נשים החוות קושי להגיע לאורגזמה ויש נשים רבות מאוד שמעולם לא חוו אורגזמה. בעבר כונו נשים אלה "אנ-אורגזמיות" – נשים שאין להן את היכולת להגיע לאורגזמה. היום, ברור כי לכל אשה קיימת יש היכולת להגיע לאורגזמה. חוויות העבר, תחושת העדר הלגיטימציה, היעדר מידע מדויק וגורמים נוספים מונעים מחלק מאיתנו לממש יכולת זו. בהתאם לכך, מכונות כיום נשים שטרם חוו אורגזמה "פרה-אורגזמיות", קרי: עדיין לא חוו אורגזמה, אך כאמור, מצב זה יכול בהחלט להשתנות.

במהלך טיפול מיני או במהלך ייעוץ מיני אנחנו מתבקשות להתחיל את התהליך בהיכרות עם עצמנו ועם גופנו באמצעות מראה. כך אנו לומדות להכיר את איבר המין שלנו, לזהות את הדגדגן, את השפתיים, את פתח הנרתיק. בהמשך אנחנומתבקשות גם להכיר אותו באמצעות מגע, ליטוף, גירוי נעים.

תרגול נוסף ומקביל לכך יהיה להכניס מימד של אירוטיות ורגשות מיניים, בלי קשר ישיר דווקא לאיברי המין. כלומר, לאפשר לעצמנו לחוות את מנעד הרגשות הללו, בלי שום קשר לאיברי המין, למשל באמצעות השתהות במקלחת והקדשת תשומת לב לכל איברי הגוף, ליטוף, מגע או מריחת קרם מול ראי.

לאחר שאנחנו מרגישות מיניות, נשיות ושלמות יותר, קל לנו לגעת בעצמנו בתחושה של שלמות והנאה. אוננות עשויה להיות תרגול מהנה ומענג שלנו עם עצמנו או ליד בני/בנות הזוג שלנו. באמצעות האוננות נוכל להכיר את המקומות שעושים לנו נעים, את הקצב, המתח והגירוי שלו אנו זקוקות.

במידה ואנחנו מרגישות רצון בכך, רכישת אביזרים או צעצועי מין, שנועדו להחדרה או לגירוי חיצוני, יכולים להקל בתהליך על התהליך ולסייע לנו בהרחבת המנעד המיני שלנו.

גלעד אופיר, צילום

לעיתים, הקושי והאתגר הקשורים בהגעה לאורגזמה טמונים בחוויות מורכבות של פגיעה, ניצול או תקיפה שחווינו. הקישור של גוף–מיניות–הנאה נפגע ומקשה עלינו ליהנות בעיתוי שנוח לנו. במקרים כאלה, חשוב להדגיש את מרחב הבחירה שלנו ואת יכולתנו ליצור חוויות חיוביות עם עצמנו ועם בני/בנות זוג שעליהם אנחנו סומכות ואשר איתם/ן נרגיש כי ה"לא" ישמע, במידה שנרצה לומר אותו.

לעיתים, הקושי לא נובע מפגיעה, אלא ממסרים שדיכאו את המיניות האוטונומית והטבעית שלנו, או את האהבה שלנו לגוף שיש לנו. החברה, המשפחה והתקשורת משדרים לנו, ללא הרף, מסרים בדבר הנרתיק שצריך לנקות, הפיפי שצריך לנגב וכן הלאה, וממקום של הפנמת מסרים אלה, קשה לראות באיבר המין שלנו מקור לעוצמה, עונג ושלמות, אך הבנה מעמיקה כי הגוף שלי נועד לי, להנאתי, ונמצא ברשותי, עשויים לסייע.

אם נרצה ללמוד איך להגיע לאורגזמה, אנחנו יכולות לנסות לאונן, להשתמש בוויברטור, לקרוא ספרים או להתבונן בסרטי וידיאו שמתארים זאת. ניתן גם לבקש מבני/בנות הזוג שלנו לעזור או להצטרף לקבוצת שיחה המתמקדת בנושאי מיניות.

חוסר היכולת שלנו להגיע לאורגזמה עם בן/ת זוג מסוים/ת, מעידה, לעיתים, על קושי או מורכבות במערכת היחסים עצמה. לעיתים קשה לנו להעניק את המתנה הזו, או שקשה לנו להשתחרר במחיצתם/ן, לעיתים אנו מרגישות כי אין להם/ן את הסבלנות הנדרשת לנו כדי להיפתח, להתגרות ולהתכונן לכך.

ייתכן גם כי הקושי טמון בעצם בתקשורת, ביכולת שלנו להסביר מה אנחנו רוצות וצריכות. מבוכה וקושי לנהל שיחה על המיניות שלנו הם שכיחים ביותר בקרב נשים, אולם בסופו של דבר המבוכה והקושי הם בעוכרינו, כי אם אנחנו לא נהיה מסוגלות לבקש את מה שאנחנו הכי רוצות, יהפוך התסכול, בסופו של דבר, לנחלת שני הצדדים…

One thought on “האתגר שבאורגזמה

  1. Pingback: המיניות הנשית - Safe-sex

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>