מין בטוח

מין בטוח גופנית ורגשית עוסק ביכולתנו לקיים מגע מיני מלא חושניות ותשוקה תוך שמירה על בריאותינו. מין בטוח אינו בהכרח היפוכה של הנאה מינית. שימוש באמצעי מניעה חוצצים ימנע הידבקות במחלות מין ולא יפגע בהנאתנו. אחת הסיבות השכיחות למין לא בטוח היא החשש לקיים שיחה בנושא. הבושה וחוסר הנוחות הרגעיים עלולים להוביל הידבקות במחלת מין שאינה ניתנת למרפא ולכן שיחה פתוחה וגלויה על מין בטוח עם בן /בת הזוג  עשויה להוריד את החששות,לתרום לשיתוף פעולה ולשמירה על בריאותינו.

יחסי מין יכולים להיות עונג טהור, שהרי באמצעותם ניתן לבטא תשוקה, אהבה, תאווה ואף אמון והם יכולים להוות מרחב פורה למגוון אפשרויות משחק. כיצד נוכל לקבל רק את העונג הגלום בסקס ונימנע מהסיכונים? איך נוכל לחקור את המיניות שלנו בבטחה? מתי וכיצד אפשר לדבר עם השותפים/ות שלנו על מחלות מין? איך אפשר שלא להרוס את האווירה? אילו פעילויות הן מסוכנות ומהן הסכנות? אילו פעילויות למחלה מסוכנות פחות? איך והיכן נוכל להשיג עוד מידע? איך נוכל להיות אחראיות יותר לגופנו? איך נצליח לפעול בהתאם להחלטות שלנו?

"דבר אחד זה לדבר על להיות אחראי בנוגע למחלות מין ודבר אחר, וקשה הרבה יותר, זה לעשות את זה ברגע הנכון. זה פשוט קשה לומר למישהו שאני חשה אליו רגשות ארוטיים "אה, כן, לפני שאנחנו מתקדמים, האם אנחנו יכולים לנהל שיחה על מחלות מין?". קשה לי לדמיין את עצמי לוחשת באוזנו של מישהו בזמן של תשוקה "האם אתה מוכן לשים עליך את הקונדום, רק למקרה שלמישהו מאיתנו יש מחלת מין?". וזה משונה גם להעלות את הנושא מוקדם יותר, אם לא ברור לנו אם אנחנו רוצים לקיים יחסי מין".

המאמרים בפרק זה:

למה חשוב לקיים מין בטוח?

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בתפוצת מחלות מין ויראליות, שאינן ניתנות לריפוי. גם במקרים של מחלות מין הניתנות לטיפול וריפוי, עלולים אבחון וטיפול מאוחרים מדי לגרום לבעיות בריאותיות, כמו פגיעה, זמנית או קבועה, בפוריות. השותפים/ות שלנו עלולים להדביק אותנו במחלות מין אם לא נוודא מראש שאנו מקיימות מין בטוח. אף אחת מאיתנו לא רוצה לסבול מפצעים מגרדים וכואבים או מפגיעה ממשית בבריאות. כמו כן, שיחה עם השותף/ה והסכמה משותפת על יחסי מין בטוחים יכולה לתת לנו תחושה בטוחה ורגועה יותר ולאפשר לנו להתפנות להנאה מהסקס עצמו. מין בטוח לא חייב להיות משעמם או מגביל, הוא יכול גם לפתוח בפנינו דלתות חדשות.

פשוט לדבר

אם אנו או השותפ/ה שלנו מרגישים חוסר נוחות בדיבור על יחסי מין בטוחים, הפיכת האווירה לקלילה יותר עשויה להרגיע ולסלול את הדרך לדיון רציני יותר. השימוש בהומור יכול להיות דרך טובה להעלות את נושא ההגנה.

אם קיימת האפשרות שלנו או לשותף/ה שלנו יש מחלת מין, כדאי להימנע ממגע כלשהו באיבר שעלול להיות נגוע ואפשר לעשות דברים אחרים, כמו עיסוי או לטיפות במקום המגע הזה, עד שניבדק.

שאלות למחשבה

- האם למישהי מאיתנו, או למישהו מהשותפים/ות שלנו בעבר, הייתה פעם מחלת מין? איזו?
- האם למישהי מאיתנו היו פעם פצעים בלתי שגרתיים, חבורות, הפרשה מהנרתיק או סימפטומים אחרים? איפה?
- האם מישהי מאיתנו או מהשותפים/ות שלנו נחשף/ה פעם למחלת מין? נבדק/ה פעם לגילוי מחלת מין או קיבל/ה תוצאות חריגות בבדיקת פאפ?
- מה אני מתכוונת לעשות כרגע על מנת למנוע הידבקות במחלה?
- האם אני מוכנה "לסכן" את האווירה לפני קיום יחסי מין כדי להעלות את נושא אמצעי המניעה?]

איך לשים את הקונדום?

הניחי את הקונדום על הפין ברגע שהוא זקור, ולפני שהפין מתקרב לוואגינה, לפי הטבעת או לפה שלך. ודאי כי הטבעת בקצה הקונדום מגולגלת החוצה. השאירי מקום בקצה הקונדום, שבו ייאסף הזרע. לחצי את הקצה בעדינות כך שלא יישאר אוויר בתוך הקונדום.

  1. החזיקי את קצה הקונדום בזמן שאת מותחת אותו כל הדרך למטה, עד לבסיס הפין, והחליקי בועיות אוויר בזמן המתיחה.
  2. במהלך יחסי המין ועד אחרי השפיכה, בזמן שהפין עדיין זקור, הצמידי את הקונדום לבסיס הפין, כדי למנוע ממנו להחליק מהפין כאשר הוא מתרכך.

דרכים לעשות את זה בטוח יותר

2. לשחק עם חברים או חברות משחק תפקידים, שבמהלכו נתאמן על הדברים שנרצה לומר.
3. לעצמך ליצור לעצמנו חוקים בנוגע למה שנהיה מוכנות או לא מוכנות לעשות בזמן יחסי מין – כמו "מין בטוח עד הבדיקה" – ולהיצמד אליהם.
4. להימנע מלהגיע למצב שבו את שתויה או מסוממת מדי מכדי לשלוט במעשייך.
5. לדבר עם השותף/ה על הפיכת השימוש בקונדומים או ביריעה הדנטלית לסקסיים.
6. להלביש את הקונדום ביחד.
7. לנסות קונדום נשי. יתרונותיו נוגעים גם לשותפים גברים,, משום שהוא לא מתוח על הפין ואיננו פוגע בתחושה.]

קיימתי יחסי מין לא מוגנים. מה עלי לעשות?

אבחון מחלות מין וטיפול בהן
אם נאנסת, הקונדום שלך נקרע או קיימת יחסי מין עם מישהו שאת יודעת שהוא נשא HIV, או חושדת בכך, ניתן לפנות לבית חולים או לקופת חולים על מנת לקבל תרופות שימנעו מהמחלה להתפתח.(1) אם את חושדת שנחשפת לסוג אחר של מחלת מין, מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא/ת המשפחה בנוגע לאבחון ולאפשרויות הטיפול.

בבתי המרקחת בישראל ניתן כיום לרכוש ערכת בדיקה עצמית לגילוי פטרייה (Candida) בנרתיק. הערכה קיבלה את אישורי משרד הבריאות הישראלי ורשויות הבריאות האירופאיות, והיא משווקת על ידי חברת "ארומה לייף".

איפה כדאי להיבדק?  במידה ואת מבוטחת באחת מקופות החולים ניתן לבצע בדיקת דם באחת מהמעבדות של קופות החולים, בבבתי-חולים ובמרפאות רבות. החליטי האם את רוצה בדיקה אנונימית (שבה את מזוהה על-ידי מספר, לא בשמך), שימי לב לכך שבדיקות "חשאיות" אינן אנונימיות. תוצאות הבדיקה שלך עשויות להיכנס לתיק הרפואי שלך, שיכול להיות נגיש לבתי-משפט. רבות מאיתנו חוששות שרישום בתיק רפואי על כך שאנו נשאיות HIV יכול למנוע מאיתנו קבלת ביטוח בריאות או טיפול הולם לבעיות בריאותיות בהמשך. פחדים שכאלה אינם חסרי-בסיס, אולם לאחרונה התווספו הגנות לרישומים הרפואיים שהפכו את אפשרות חשיפת המידע לגבי מצבך מבחינת HIV לסבירה פחות. התשובות של הבדיקה אינן ניתנות בטלפון אלא במרפאה עצמה, במעמד של יעוץ.

בישראל מוצעות מספר אפשרויות למעוניינות להיבדק. במקרים בהם את מרגישה נוח עם רופא/ת המשפחה שלך ניתן לבקש לקבל הפנייה לבדיקת דם. במקרים בהם את מעדיפה לשמור על פרטיות ניתן להיבדק במרפאות בתי החולים, המאפשרות בדיקה פרטית אך אינן שומרות על אנונימיות  מלאה, או במרפאות הוועד למלחמה באיידס המאפשרות לך להיבדק ללא צורך למסור פרטים מזהים.

מידע לגבי מרכזי בדיקות ניתן לקבל במספרי הקו הפתוח של משרד הבריאות והוועד למלחמה באיידס:

משרד הבריאות- קו פתוח בנושא איידס ומחלות מין 02-6799671

הוועד למלחמה באיידס – 03-5613300

מרפאת לוינסקי בתל אביב

הבית הפתוח בירושלים

לקריאה אודות אמצעי מניעה לשעת חירום וגלולת היום שאחרי לחצי כאן 
אם קיימת יחסי מין לא מוגנים ואת מודאגת מכך שתיכנסי להיריון, ניתן לקחת גלולה שמונעת את ההתעברות. הגלולה, שמכילה ריכוז גדול של הורמונים, זמינה בחדרי המיון בבתי חולים, בבתי מרקחת ובמרפאות. את "גלולת היום שאחרי" עדיף לקחת בתוך קרוב ככל הניתן לזמן קיום יחסי המין. לפרטים נוספים כנסי לקישור 

אני לא יכולה פשוט להשתמש בדיאפרגמה או בגלולות שלי?[5. אני לא יכולה פשוט להשתמש בדיאפרגמה או בגלולות שלי?
לא.
רוב האמצעים למניעת היריון – כמו הגלולה, ההתקן נורפלנט (Norplant), הדיאפרגמה וההתקן התוך-רחמי – לא מגנים מפני מחלות מין. במחקרים שנערכו בנושא נמצא קשר בין נוכחות דלקת חיידקית בנרתיק בזמן החדרת ההתקן להתפתחות סיבוכים כמו דלקת באיברי האגן וכאבי וסת. החדרת ההתקן התוך הרחמי עלולה לעלות במעט את מידת הסיכון לחלות בדלקת האגן (pelvicinflammatory disease) בעת ההחדרה, אולם הסיכון פוחת משמעותית אם אנחנו נבדקות ומטופלות בתקופה זו. הערה: המשפט האחרון מנותק מכל ההקשר. הנושא הוא יחסי מין מוגנים והמשפט האחרון מדבר בעצם על ההיבט של אמצעי מניעה – ההתקן.
גלולות למניעת היריון עלולות להגדיל את הסיכון להידבקות בכלמידיה ובאיידס. נמצאה שכיחות גבוהה יותר של קלמידיה בנשים המשתמשות בגלולות, וייתכן שהגורם לכך הוא שינויים בצוואר הרחם החלים בעקבות נטילת ההורמונים. שינויים אלה בצוואר הרחם אופייניים גם למצבים אחרים שבהם מתקיימים שינויים הורמונליים, כמו גיל ההתבגרות ומהלך ההיריון, ואכן בנשים מקבוצות אלה נמצאה עלייה בשכיחות הקלמידיה. כאמור, כדאי להשתמש בגלולות ובקונדום גם יחד.
ההגנה הבטוחה ביותר נגד מחלות מין והיריון בעבור נשים שמקיימות יחסי מין עם גברים, היא קונדום עם קוטל זרע. עם זאת, נונוקסינול-9 (N-9), שהוא הרכיב העיקרי ברוב קוטלי הזרע, עלול לגרום לגירוד והוא לא מומלץ לשימוש כהגנה נגד מחלות מין. קיימים קונדומים רבים שאינם מכילים תוספת של N-9; מומלץ לצאת לטיול בבית המרקחת ולגלות אילו סוגים של קונדומים מתאימים לך.
גישות למניעת מחלות מין שנחקרות כיום ברחבי העולם מגדילות את מעורבותם האקטיבית של הגברים במניעת היריון ואיידס, והן כוללות גם ביצוע מילה לגברים בוגרים מסיבות היגייניות. בארצות הברית, לדוגמה, המאמצים להגדלת האבחון המוקדם, במיוחד אצל בני נוער, הביאו גם לשיווקם של מבדקים עצמיים לגילוי מחלות מין ללא הפנייה מרופא/ה. הערה: מה זה מבדקים עצמיים? וגם אם הבנתי מה זה, איך זה קשור למרשם רופא? קוטלי חיידקים – ג'לים או קרמים שאותם מורחים ישירות על הוואגינה או על הרקטום – נמצאים בשלבי פיתוח ועשויים להציע בקרוב גישה חדשה וחשובה למניעת מחלות מין. ]

קווים מנחים למין בטוח

ההתנהגות המינית הבטוחה ביותר היא לקיים יחסי מין עם שותפ/ה קבוע/ה באופן בלעדי – אדם שלא חולה במחלת מין ושמקיים יחסי מין רק איתך. ובכל זאת, אנחנו לא תמיד יכולות, או רוצות, להיות עם אותו אדם. בנוסף לכך, גם אם אנחנו מקיימות יחסי מין בלעדיים עם שותפ/ה קבוע/ה, ייתכן שיש לו/ה שותפים/ות נוספים, החולים או נושאים מחלות מין. אין שום שיטת מניעה שהיא יעילה במאה אחוז, אבל האסטרטגיות הבאות יכולות להקטין את הסיכוי להידבק במחלות מין.

פניני החוכמה של מין בטוח

  1. הצבת גבולות! אפילו אם את והשותפ(ים) שלך לא סובלים מסימפטומים, אתם/ן עלולים שלא להבחין שנדבקתם. השתמשו באמצעי מניעה על מנת להציב גבולות ברורים. הדרך הבטוחה ביותר להצבת גבולות היא שימוש בקונדומים בעת חדירה ואגינלית, אוראלית ואנאלית. עליך לחשוב על פרקטיקות אחרות, שאינן קונדום, בעת מגע פה-נרתיק או מגע פה-פי טבעת, או כדי להגן על אזורים (הערה: למה היה כאן נגועים? אולי – עלולים להיות נגועים. או פשוט למחוק) שאינם מכוסים בידי הקונדום. יריעות לטקס שמיוצרות במיוחד לפעילות מינית נמכרות בחנויות ארוטיקה (ראי "מקורות") ובכמה בתי מרקחת. חשוב שנזכור שקונדומים ושיטות אחרות להצבת גבולות אינם מגנים עלינו במקומות שהם אינם מכסים.
  2. שימוש באמצעי מניעה אפילו אם זקוקה איננו זקוקות לאמצעי להגבלת הילודה. נשים שעברו כריתת רחם או קשירת חצוצרות, או נשים לאחר המנופאוזה, אינן יכולות להיכנס להיריון אבל הן עדיין זקוקות לאמצעי הגנה כדי להקטין את הסיכון להידבק במחלות מין. גם אם את משתמשת בהתקן תוך-רחמי, בדיאפרגמה או בהורמונים כדי למנוע היריון, את עדיין יכולה להידבק במחלת מין אם אינך נעזרת בשיטות להצבת גבולות פיזיים.
  3. הקציפו וכסו. רחצת הנרתיק, האזור האנאלי והידיים – לפני הסקס ואחריו, ובין מגע ואגינלי לאנאלי – היא פרקטיקה טובה לשמירה על היגיינה ועשויה להקטין את הסיכוי להידבקות בזיהומים בדרכי השתן. עם זאת, שטיפה או מקלחת לא ימנעו הידבקות במחלת מין. יתרה מזאת, המקלחת והשימוש בשטיפות אינטימיות עלולים להעביר את הזיהום גבוה יותר במעלה הנרתיק ולהדביק איברים הקשורים לפוריות. ולכן גם אחרי שאת מתרחצת, חשוב להשתמש בקונדומים או יריעת לטקס.
  4. להיזהר מדם. חשוב שנהיה זהירות במהלך ביצוע פרקטיקות מיניות שקשורות בדם. מגע ישיר בדם – כולל דם המחזור – של אדם נגוע עלול להעביר זיהומים, כולל איידס או צהבת.
  5. לדעת מהם הסיכונים. לוודא כי אנו מוגנות היטב. חדירה אנאלית וואגינלית, ובמיוחד מין ואגינלי המתבצע לאחר מין אנאלי ללא ניקוי האיבר לפני החדרתו לוואגינה, הן פעילויות מיניות עם סיכון גבוה להידבקות במחלת מין; נשיקות ועיסוי הן לא. אם אנו יודעות אילו פעילויות מיניות מגדילות את הסיכוי שלנו להידבק, אנחנו יכולות להגן על עצמנו בהתאם.
  6. לעולם לא מאוחר מדי לעשות מין בטוח. גם אם לא נזהרנו בעבר, זה לא אומר שהקפדה על מין בטוח לא תעזור לנו בעתיד. אין זמן טוב יותר להתחיל מאשר עכשיו. גם אם אין לך מחלת מין, ההקפדה על מין בטוח תסייע להבטיח שלא תידבקי. אם יש לך מחלת מין, עלייך להקפיד על מין בטוח גם כדי להגן על שותפייך וגם כדי להבטיח שלא תידבקי במחלת מין נוספת.
  7. להפוך את המשחק המקדים למנה העיקרית במקום למנת הפתיחה. נגיעה וליטוף יכולים להיות פעילויות ארוטיות מאוד ומספקות מאוד. אם אין לכם/ן קונדום או אמצעי הגנה אחר ואתם/ן רוצים/ות לקיים יחסי מין, סוג זה של מגע הוא אפשרות טובה להתחיל מבלי להיפגע. אם אתםרוצים לחוות גם את החדירה, משחק מקדים מוצלח יבטיח סיכוך נרתיקי הולם ויקטין גם את הסיכוי שהקונדום ייקרע במהלך יחסי המין.

מבוא לקונדומים

הקווים המנחים הבאים מספקים מידע בסיסי על שימוש בקונדומים ובחומרי סיכה:

במהלך יחסי מין עם גבר, הקונדום צריך להיות על הפין כאשר הוא זקור, ועוד לפני שהוא נוגע בגוף שלך, במיוחד באזור הוואגינה, הפה או פי הטבעת. תחילה, כדאי לגלגל את הקונדום על האצבע , כדי לראות לאיזה כיוון הוא נמתח. אם שמת את הקונדום על הפין בכיוון הלא נכון בטעות, אל תהפכי אותו, משום שייתכן שהוא נגע בנוזל. פשוט זרקי אותו והשתמשי בקונדום אחר. חשוב להיזהר שלא לקרוע את הקונדום באצבעות או בציפורניים ברוב הקונדומים יש מקום לאגירת הזרע. אחיזה בקצה הזה ביד השנייה תאפשר את הוצאת האוויר בזמן שאת מותחת את הקונדום על הפין. וכך גם ניתן לוודא שהקונדום לא ייקרע כשהשותף שלך גומר. אחד מכם צריך להחזיק את בסיס הקונדום כשהוא יוצא ממך, כדי שהקונדום לא יישמט מהפין ויותיר זרע בוואגינה שלך או בסביבותיה.

- חשוב להשתמש בקונדום חדש בכל פעם שמקיימים יחסי מין, ולהחזיק יותר מקונדום אחד, ליתר ביטחון.
- אם הפרטנר(ים) שלך חשים אי נוחות עם קונדומי לטקס, אל תתייאשי! אי הנוחות עשויה להיות קשורה לקוטל זרע (כימיקלים שקוטלים זרע) שמצוי על הקונדום. אפשר לנסות קונדום בלי קוטל זרע, אבל בכל מקרה לא כדאי להפסיק להשתמש בקונדום. אם את חשה גירוד, פריחה או יובש, ייתכן שאת רגישה ללטקס ואולי כדאי להשתמש בקונדום מפוליורטאן.
- קונדומים בטעמים עשויים להיות נעימים בזמן סקס אוראלי, אבל חומרי הטעם עשויים להכיל סוכרים שעלולים לעודד התפתחות זיהומים בקטריאליים בוואגינה אם משתמשים בקונדומים האלו לחדירה. לכן, עדיף לשמור את הקונדומים הטעימים בטעמי שוקולד-מנטה ותות למין אוראלי.
- קונדום עם צלעות מאפשר, לרוב, גירוי מוגבר.
- יובש עלול לקרוע את הקונדום, ולכן, במידת הצורך, אפשר להשתמש בחומרי סיכה. את חומרי הסיכה אפשר למרוח ישירות על הוואגינה. מריחת כמות מזערית על קצה הקונדום עשויה להעניק לגבר תענוג מיוחד, דבר שעשוי להוות יתרון בניסיון לשכנע אותו להשתמש בקונדום. כדאי להשתמש רק בטיפה, ולהניח אותה על הקצה בלבד, ולא על צדי הקונדום, כך שהקונדום לא ישתחרר ויחליק. רצוי מאוד להשתמש רק בחומרי סיכה המבוססים על מים כמו K-Y או Astroglide. ולא לשים חומרים המבוססים על שמן על קונדומי לטקס. וזלין, שמן תינוקות או קרם לחות לתינוקות פוגעים בגומי ובהגנה. גם השימוש בקוטלי זרע לשם סיכוך אינו מומלץ.
- קונדום נשי עשוי להועיל, אם הגבר לא יכול או לא מוכן להשתמש בקונדומים אחרים. ברגע שתנסו את זה ותתרגלו, תגלו שהוא נוח כמו הקונדום הגברי. יש נשים שאוהבות זאת אפילו יותר. כדאי להתאמן בהכנסת קונדום נשי לפני שימוש בו במהלך יחסי המין. אפשר להשתמש בכמות קטנה של כל חומר סיכה, כולל חומר סיכה המבוסס על שמן, בתוך הנרתיק או על הפין (ראי מידע על קוטלי זרע בעמוד הבא). קונדום נשי לא משווק אמנם בישראל, אולם ניתן להזמין אותו מחו"ל דרך האינטרנט.

טיפים למין בטוח המותאמים לכל פעילות מינית[7. טיפים למין בטוח המותאמים לכל פעילות מינית

חדירה ואגינלית – להגנה הטובה ביותר מומלץ להשתמש בקונדום לטקס משומן או בקונדום פוליוטרן לגבר (לא בקונדום עשוי עור) או בקונדום לאשה. אף שיטת הגנה אחרת לא הוכחה כמונעת הדבקה באיידס. קונדומי פוליוטרן לגברים נוטים להיקרע יותר מקונדומי לטקס, אבל אפשר להשתמש בהם אם את רגישה ללטקס. אם אתם משתמשים בקונדומי לטקס, מומלץ להשתמש בחומר סיכה על בסיס מים, כמו K-y, Astroglide או Prove. אל תשתמשו בחומרים על בסיס שמן, כמו וזלין או קרם, הפוגעים בקונדום הלטקס בתוך דקות ספורות. את יכולה גם להחזיק את טבעת הקונדום בזמן יחסי המין; רצוי להחליף את הקונדום כאשר אתם מחליפים פעילות או אם הפעילות נמשכת זמן רב (קונדומים אמורים להחזיק מעמד כעשר דקות במהלך יחסי המין); כדאי שתשתמשי בקונדומים שלך, כדי שתדעי שהם אוחסנו כהלכה.

חדירה אנאלית – זוהי פעילות בסיכון גבוה, אפילו יותר מחדירה ואגינלית, משום שהמרקם השברירי של הרקטום נקרע בקלות ועלול לאפשר ל-HIV או לנגיפים אחרים להיכנס ישירות למחזור הדם. המחסור במשמן טבעי הופך את הרקטום למועד יותר לקריעה. כדי שתוכלי להגן על עצמך כראוי, צריך הפרטנר להשתמש בקונדום לטקס עם חומר מסכך רב. קונדומי פוליוטרן הם אפשרות נוספת, אבל מחקרים מראים כי הם נוטים יותר להיקרע. עיסוי פי הטבעת, בעזרת האצבע או בעזרת צעצוע מין, יכול להיות פתיחה מהנה לסקס אנאלי. העיסוי גם יסייע בהרגעת השרירים, כך שהקונדום ייטה פחות להיקרע במהלך החדירה (למידע על האופן שבו תוכלי להגן על עצמך במהלך עיסוי אנאלי, ראי "אצבוע" בהמשך).

סקס אוראלי עם גברים –פעילות זו אינה מסוכנת כמו סקס ואגינלי או אנאלי, במיוחד אם הגבר לא גומר בפה שלך. עם זאת, היא עדיין נושאת בחובה סיכון להידבקות במחלות מין. להגנה מקסימלית, רצוי מאוד להשתמש בקונדום לטקס לא משומן ברגע שהפין מגיע לזקפה, משום שנוזל הטרום-שפיכה (טיפות של נוזל שהפין מפריש בשעת זקפה) יכול להכיל נגיפי HIV. השתמשו בקונדום חדש בכל פעם. אם אינך אוהבת ללקק את הלטקס, אפשר לנסות קונדום בטעמים במקומו.

סקס אוראלי עם נשים – פעילות זו טומנת בחובה סיכונים, במיוחד אם אחת מכן נמצאת בזמן דימום הווסת או שיש לה פצעים פתוחים שנגרמו ממחלת מין. להגנה מקסימלית, כדאי לכסות את הוואגינה ואת פי הטבעת של השותפה שלך. הכיסוי יכול להיעשות באמצעות יריעת לטקס דנטלית, כפפת לטקס גזורת אצבעות, קונדום לא משומן או ניילון נצמד שאינו מתאים למיקרוגל (שאין בו חורים מיקרוסקופיים). יריעות הלטקס שבהן משתמשים רופאי/ות שיניים הן קטנות ועבות, אבל במספר חנויות לצעצועי מין אפשר למצוא יריעות לטקס גדולות יותר, דקות יותר ובמגוון טעמים. את כפפת הלטקס ניתן להפוך לאמצעי מניעה באמצעים ביתיים: לשטוף את האבקה, לגזור את ארבע האצבעות, לעשות חריצים בצדדים ולהשאיר את החלק של הבוהן בכפפה שלם. אחר כך כדאי לשמן את הצד שנוגע בשותפה שלך. נסי להשאיר את הצד החסום במגע עם הוואגינה ולוודא כי הצד הפתוח אינו בא במגע עם נוזלי גוף שמהם את מנסה להימנע.

אצבוע ומשחק באצבעות – אצבוע (הכנסת יד או אגרוף לרקטום או לוואגינה) נושא בחובו סיכון מסוים משום שהרקמה הפנימית עדינה, ועלולה בקלות להיחבל או להיקרע. משחק באצבעות (משחק בוואגינה או בשפתיים של איבר המין או בפי הטבעת) הוא מסוכן הרבה פחות, למרות שנגיף ה-HIV יכול להגיע למחזור הדם גם דרך חתכים על האצבעות או על הקרומים של איברי המין. מומלץ להשתמש בכפפות לטקס (או בכיסויי אצבע, שמכסים רק אצבע אחת, לצורך משחק באצבעות) ולהחליף אותם בכל שימוש. אם יש לך חתכים או שריטות על ידייך או אצבעותייך, כפפת לטקס תגן עלייך מנוזלי הגוף של השותפ/ה שלך.

רימינג (עינוג אוראלי של פי הטבעת) – רימינג נושא בחובו סיכון מסוים של הידבקות ב-HIV אם יש לשותפ/ה דם בצואה או ברוק. רימינג יכול להעביר גם צהבת A וחיידקי קיבה. לשם הגנה, כדאי להשתמש ביריעת פלסטיק שאינה מיועדת למיקרוגל או ביריעה דנטלית.

דילדואים, צעצועי סקס, ויברטורים - במידה שאת חולקת צעצועי מין, חשוב לזכור שהם יכולים להעביר מחלות מין משותף/ה אחד/ת לשני/יה. כדאי לשים קונדום על דילדו לפני השימוש, ולא להשתמש בדילדו עם אדם אחר לפני שאת רוחצת אותו ביסודיות במים חמים עם סבון אחרי כל שימוש. רצוי מאוד להניח לדילדו להתייבש לחלוטין לפני שנעשה בו שימוש חוזר. להגנה נוספת, ניתן לנקות את צעצוע המין עם תמיסת ניקוי שמכילה 10% מי חמצן או להשרות אותו ל-20 דקות בתמיסת אקונומיקה (מנה אחת של אקונומיקה ותשע מנות של מים). גם במקרה זה, בדומה לדילדו, חשוב לשטוף את הצעצוע במים אחרי שניקית אותו בכימיקלים, ולהניח לו להתייבש לחלוטין לפני שימוש חוזר.

קשירות או משחקי שליטה – ראשית, רצוי להחליט מראש עם השותף/ה (ים) שלך כי שום דם, זרע או נוזלים ואגינליים לא ייכנסו לתוך גופך או יגעו בעור מגורה או בחתכים. אם נגרמת לך שריטה או חתך, חשוב לנקות אותם היטב, לכסות אותם בתחבושת ולהרחיק אותם מנוזלי גוף. בנוסף, מומלץ לנקות כל ציוד ס/מ אחרי השימוש (ראי הוראות לניקוי דילדו בסעיף הקודם).]

קוטל הזרע נונוקסינול-9 (Nonoxynol-9): לא מתאים לכולן

נונוקסינול-9 (N-9) הוא קוטל הזרע המצוי ברוב סוגי הקרם, הג'ל, הקצף והספוגיות שנמכרים כיום ללא מרשם רפואי. מדובר בקוטל זרע יעיל בסה"כ, אך הוא הוכח כלא יעיל במניעת העברת נגיף ה-HIV (איידס). יתרה מכך, N-9 עלול להגדיל את הסיכון להידבקות משום שהוא עלול לגרום לגירוד באזורים הוואגינליים והרקטליים. הגרד והעקצוץ שכיחים במיוחד אצל נשים שמשתמשות במוצרים המכילים N-9 יותר מפעם אחת ביום.

אמצעי מניעה הכוללים N-9 ( שנעשה בהם שימוש לבד או בתוספת דיאפרגמה או כובעון צוואר הרחם) הם בגדר אפשרות לאלה מאיתנו הבוחרות שלא להשתמש בגלולות למניעת היריון ונמצאות בסיכון נמוך להידבקות באיידס או במחלות מין אחרות. עם זאת, אלה מאיתנו המקיימות יחסי מין שכוללים חדירה יותר מפעם אחת ביום, או שיודעות שנמצאות ברמת סיכון גבוהה להידבקות ב-HIV, כדאי לבחון שיטה אחרת למניעת היריון.

האתגרים שמונעים מאיתנו לעשות מין בטוח

קונדומים, כפפות, יריעות דנטליות ויריעות פלסטיק מונעים הידבקות באיידס ובמחלות מין אחרות, אולם רבות מאיתנו עדיין לא מגנות על עצמן בעקביות וביעילות. מדוע?

הגישה שלנו

"לי זה לא יקרה! אני לא הומו או מסוממת… אני צעירה מדי… אני יכולה לדעת מי חולה… אני אוהבת אותו כל כך… היא לעולם לא תעשה משהו שיפגע בי… אם אביא קונדום, הוא יחשוב שאני שרלילה… אני לסבית ולא צריכה להשתמש באמצעי הגנה… אני מפחדת שהוא יסרב… הוא חשוב מדי מכדי שאסתכן בלאבד אותו… אני זקוקה לסמים, והוא לא ייתן לי אותם אם אעשה צרות… אני לא יכולה להסתובב עם קונדומים כי אמא שלי תגלה אותם… הוא ישתגע… אין טעם להגן עלי… הדיבור על סקס מביך אותי מדי… אני פשוט לא יכולה להתמודד עם זה…"

לפעמים נדמה לנו שקונדומים מכבים את מדורת הרומנטיקה והתשוקה. הבקשה להשתמש בהם נראית כהצהרת אי-אמון: "אתה יכול להדביק אותי, אני פוחדת שתהרוג אותי". או שנראה לנו שעצם הבקשה תגדיר אותנו כפעילות מינית, זולות. אם נהיה כנות עם עצמנו, הרי שבמרבית המקרים שנינו/שתינו קיימנו יחסי מין עם א/נשים אחרים בעבר. לצערנו, הבטחה בעל פה איננה מספקת. התעלמות מהאמת המכאיבה, שכל אחד/ת מאיתנו יכול להיות נשא/ית של מחלות מין, גם בלי ידיעתו/ה, יכולה להוביל להידבקות שתגרום לנו למבוכה, לחוסר נוחות משמעותית או אפילו לסכנת חיים.

הגישה של השותפים/ות שלנו
יש גברים ונשים המתלוננים כי יחסי המין טובים פחות עם קונדומים; חלק מהגברים חוששים כי לא יצליחו לשמור על זקפה; גברים הרגילים להיות בשליטה במיטה עשויים להתנגד ליוזמה נשית למין בטוח; לסביות עשויות להאמין שאינן מסתכנות ב-HIV או עשויות להתנגד לניקוי צעצועי מין. אכן, עצם ההצעה להשתמש באמצעי הגנה עלולה, לעתים, לגרום לשותפ/ה שלנו לחוש שאנחנו מאשימות אותם בכך שקיימו יחסי מין עם א/נשים רבים, שהשתמשו בסמים או שאינם נקיים – אך הבריאות שלנו היא מעל לכל ולכן חשוב שנעמוד על דעתנו גם בהקשר זה.

שימוש בסמים ובאלכוהול
כאשר אנחנו מסוממות או שתויות, כוח השיפוט שלנו נחלש ונחלשת גם יכולתנו להגן על עצמנו. אם גם השותפ/ה שלנו ליחסי המין נמצא/ת תחת השפעת אלכוהול או סמים, הסיכוי שנעשה מין בטוח קטן אפילו יותר.

מחסור במידע
היעדר הזדמנות ללמוד כיצד לקיים יחסי מין בצורה בטוחה יכול להוביל אותנו לקיים מין לא בטוח. בתי הספר בישראל מחויבים, על פי חוק, להעביר שיעורי חינוך מיני, שבהם מקבלים התלמידים/ות מידע על קיום יחסי מין בטוחים. השיעורים מועברים במסגרת התוכנית לכישורי חיים של שפ"י ברבים מבתי הספר הממלכתיים. שיעורים אלה מועברים בכיתות האם, לנערים ונערות יחד ועל כן עלולים להיות לא מספקים עבור שני המינים ובעיקר עבור נערות, שעצם המצאותם של נערים גורמת להן פעמים רבות להימנע מדיבור ישיר ושאילת שאלות המטרידות , אותן בנוגע למחלות מין. יתרה מכך, שיעורים אלה אינם נגישים כלל למי שכבר אינם נמצאות ונמצאים במסגרת בית ספרית. בתי הספר הממלכתיים-דתיים מעבירים גרסאות מצומצמות יותר של שיעורים אלה ואילו בתי הספר העצמאיים (חרדים, ערבים או פרטיים) אינם מחויבים בכל פיקוח בהקשר זה. הקצאת משאבים רבים יותר לנושא חיוני זה תוכל לסייע בהפחתת מספר הנדבקות והנדבקים במחלות מין.

בכל מקרה של הסתייעות במידע כלשהו בנושאים הללו חשוב לבדוק את מקורו ומהימנותו כיוון שאנו עלולות לקבל מידע לא נכון מחברות וחברים, מהמשפחה או מספקי שירותי הבריאות שלנו בנוגע לסיכון הכרוך בפעילויות מיניות שונות.

שיטות מניעה עתידיות

המאבק בהימנעות מהדבקה והידבקות במחלות מין צריך להתנהל בשני מישורים: האחד – העלאת המודעות, הרחבת בסיסי הידע והעצמתם של נשים וגברים בהקשר לחשיבות השמירה על גופם ובריאותם. המישור השני – הצורך בפיתוח שיטות מניעה נוספות. פיתוח שיטות מניעה חדשות הוא הכרחי, משום שנשים רבות עדיין אינן מצליחות לנהל משא ומתן על מין בטוח ועל שימוש בקונדום. אי לכך, קיים צורך דחוף באמצעי מניעה דיסקרטי המיועד לנשים, שהשליטה בו מצויה בידיהן ושהן יכולות, להשתמש בו גם ללא ידיעת השותפ/ה ליחסי המין. במשך השנים האחרונות עוסקים מדענים/ות בפיתוח שיטת מניעה כזו – קוטלי חיידקים. חומרים אלה יכולים להיות מוכנסים לוואגינה או לרקטום בצורת ג'ל או קרם והם מפחיתים את הסיכון להידבקות ב-HIV ובמחלות מין אחרות. יעילותם של קוטלי חיידקים קטנה, אומנם, מיעילות הקונדומים, אולם הם מציעים הגנה נחוצה מאוד בעבור נשים שאינן מתעקשות על שימוש בקונדומים וקיום מין בטוח. דרכים חדשות נוספות הנבחנות למניעת HIV הן כובעונים חדשים לצוואר הרחם, דיאפרגמות חדשות וחיסון יעיל.

קישורים לקריאה נוספת

  • הדלת הפתוחה הדלת הפתוחה" הינה רשת של מרכזים המעניקים ייעוץ, מידע והדרכה על ידי אנשי מקצוע במסגרת נגישה וידידותית.

האתר: onlinedating.org  מפרסם את "המדריך למין בטוח". הוא נועד בעיקר לסצינת הדייטים ושם דגש על חיי מין המבוססים על שותפים רבים או אקראיים.  המדריך מפרט בלשון ברורה ופשוטה שורה של נושאים שמייעצים כיצד לנהל חיי מין  בצורה "חכמה". הוא מדבר על בריאות רגשית כחלק בלתי נפרד מ"סקס חכם",  מפריך מיתוסים נפוצים, דן באמצעי המניעה השונים  ובמחלות המועברות במין, ומפנה למקורות מידע מהימנים.

קישור למדריך: http://www.onlinedating.org/required-reading-safer-sex-guide/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>