הטבעת הווגינלית והמדבקה העורית השבועית

שני האמצעים הללו מצויים באותו העמוד משום שהם אמצעי מניעה הורמונליים הנספגים דרך העור ודרך הנרתיק. יתרונם הבולט, ביחס לאמצעים הורמונליים אחרים, הוא שבדרך זו יש המנעות ממעבר דרך הכבד. אמצעים אלו נספגים הישר אל זרם הדם ולא נספגים דרך מערכת העיכול. 

הטבעת הווגינלית

 טבעת וגינלית ומדבקה

טבעת למניעת היריון היא טבעת דקה, שקופה וגמישה שיש להכניס לנרתיק כדי למנוע היריון. גודלה אחיד, עוביה 4 מ"מ, וקוטרה 54 מ"מ, קטן יותר מדיאפרגמה. הטבעת נותרת במקומה במשך שלושה שבועות, ומוסרת למשך שבוע אחד (במהלכו את אמורה לקבל את הווסת) וזאת כדי לספק חודש של מניעת היריון. הטבעת משחררת באיטיות אסטרוגן ופרוגסטין אל הגוף, מונעת ביוץ, מעבה את הנוזל בצוואר הרחם, ויוצרת מחסום שמונע מהזרע להפרות את הביצית.

יעילות: בשימוש מושלם הטבעת יעילה ב-99 אחוזים במניעת היריון. את הטבעת יש להכניס רק פעם בחודש, ולכן היעילות בשימוש ממוצע אמורה להיות דומה למדי.

 יתרונות

 • נשים שמשתמשות באמצעי מניעה הורמונליים נהנות מסיכוי מופחת לסרטן הרחם, סרטן השחלות ודלקת האגן (PID). את עשויה גם לחוות וסת קלה יותר, הכוללת פחות התכווצויות רחמיות וכאבים, וליהנות מסיכוי מופחת לאנמיה.
 • קלה לשימוש, בטוחה ונוחה.
 • אפשר להשאיר אותה למשך שלושה שבועות.
 • ניתן להשתמש בה בפרטיות – אין כל מדבקות או חפיסות של גלולות גלויות לעין.
 • מספקת הגנה מהיריון למשך חודש שלם בכל שימוש.
 • לא מפריעה לספונטניות.
 • לא מורגשת ע"י רוב בני הזוג בזמן קיום יחסים. 15% מהנשים ו-30% מהגברים מדווחים כי מרגישים אותה.
 • נוכחות הטבעת אינה משפיעה על הציטולוגיה של צואר הרחם.
 • שימוש באמצעי מניעה חוצץ המכיל קוטל זרע לא משפיע על יעילות הטבעת.

חסרונות

 • מחייבת בדיקה וגינאלית וקבלת הסבר ע"י גינקולוג/ית.
 • לא מגנה מפני מחלות המועברות במגע מיני, כולל איידס
 • כמו הגלולות יש סיכוי מוגבר מעט להתקפי לב ולאירועים מוחיים עבור נשים מסויימות.
 • מצריכה מרשם רופא/ה.

כיצד משתמשים בטבעת למניעת היריון? את הטבעת יש להכניס בתוך חמישה ימים מתחילת הווסת או בתוך חמישה ימים מהפלה שבוצעה בשליש הראשון של ההיריון (אחרי הפלה בשליש השני או אחרי לידה, חכי ארבעה שבועות לפני שאת מכניסה את הטבעת. אם את מניקה, התייעצי עם הרופא/ה שלך).

את יכולה גם לבחור להחליף את הטבעת הראשונה ביום הראשון של החודש הבא, ולהעזר בלוח השנה כדי לדעת מתי להחליף לטבעת הבאה. הטבעת יעילה החל משבעה ימים לאחר התחלת השימוש. לאחר החודש הראשון היא יעילה בצורה מתמשכת, כל עוד את לא שוכחת להכניס טבעת חדשה אחרי ההפסקה בת השבוע. עם זאת, אם הטבעת יצאה למשך יותר משלוש שעות נוספות, יהיה חכם לשטוף את הטבעת, להכניס אותה מחדש ולהשתמש באמצעי מניעה נוספים כגיבוי במשך שבוע.

 • אם את לוקחת גלולה או משתמשת באמצעי מניעה הורמונלי אחר, את יכולה להחליף לטבעת מבלי לאבד את ההגנה שלך מפני היריון (לעומת זאת אחרי הסרת התקן תוך רחמי מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוספים כגיבוי במשך שבוע).
 • את אם לוקחת גלולות, את צריכה להכניס את הטבעת בתוך שבעה ימים מהגלולה הפעילה האחרונה החפיסה שלך.
 • אם את לוקחת גלולות קטנות, את צריכה להכניס את הטבעת בכל יום שתחפצי, ולהפסיק את השימוש בגלולות קטנות באותו יום.
 •  אם את משתמשת באמצעי מניעה בזריקה (Depo-Provera), הכניסי את הטבעת ביום בו אמורה הייתה להיות הזריקה הבאה שלך.
 • אם את משתמשת בהתקן תוך רחמי, הכניסי את הטבעת ביום ההסרה.

הכנסת הטבעת דומה מאד להכנסת טמפון או דיאפרגמה. הטבעת אינה אמצעי מניעה שיוצר מחסום פיזי, ולכן אין אפשרות להכנסה שגויה, אין צורך שהטבעת תהייה סביב צוואר הרחם. את יכולה לבחור בין כריעה, עמידה עם רגל אחת מורמת או שכיבה. לחצי את הטבעת בין האגודל והאצבע המורה שלך והכניסי אותה בעדינות לעומק הנרתיק שלך. הכניסי את הטבעת עמוק מספיק כך שתחושי בנוח. לפעמים לא תוכלי להרגיש אותה כלל.

הטבעת למניעת היריון נותרת בנרתיק למשך שלושה שבועות. אפשר להוציא אותה באמצעות הכנסת אצבע לנרתיק, תפיסת צד הטבעת ומשיכתה. עטפי אותה בזהירות בשקית והשליכי לפח, ולא לשירותים, כדי למנוע מההורמונים להשתחרר לסביבה. הווסת שלך אמורה להתחיל בימים הקרובים. לחודש נוסף של מניעת היריון, הכניסי טבעת נוספת שבעה ימים לאחר הסרת הטבעת הקודמת, גם אם הווסת שלך לא הסתיימה.

את הטבעות הנוספות יש לאחסן במקרר במידת האפשר, או בטמפרטורת החדר, ובכל מקרה לשמור שלא יאוחסנו בטמפרטורה שעולה על 25 מעלות ולהרחיקן מאור שמש ישיר.

אם הטבעת מחליקה החוצה מהנרתיק שלך והייתה בחוץ למשך פחות משלוש שעות, את אמורה עדיין להיות מוגנת מהריון. שטפי את הטבעת במים קרים או פושרים (לא חמים), והכניסי אותה מחדש במהירות האפשרית. אם איבדת את הטבעת המקורית, הכניסי טבעת חדשה במהירות האפשרית. אם חלפו יותר משלוש שעות, מידת ההגנה שלך פוחתת משמעותית ואת צריכה להשתמש באמצעי מניעה נוסף עד שהטבעת תישאר במקומה במשך שבעה ימים ברציפות. אם חלפו יותר משלוש שעות וקיימת יחסי מין לא מוגנים, שקלי שימוש באמצעי מניעה לשעת חירום.

אם החמצת וסת בזמן שהשתמשת בטבעת למניעת היריון, זה לא בהכרח אומר שאת בהריון. עם זאת, אם הטבעת מחליקה החוצה מהנרתיק שלך למשך יותר משלוש שעות במשך שלושת השבועות של השימוש, שקלי לבצע בדיקת היריון. אם את בהיריון, הפסיקי את השימוש בטבעת.

שימוש רצוף: יש רופאים/ות הממליצים על שימוש רצוף בטבעת, שימנע ממך קבלת וסת. כיום מתבצעים מחקרים שבודקים את בטיחות השיטה הזו. את אמורה להשאיר את הטבעת למשך שלושה או ארבעה שבועות, להסיר אותה, ולהכניס טבעת חדשה (טבעת עלולה שלא למנוע הריון אחרי שלושים יום).

חששות בריאותיים: נשים עם נרתיק רגיש, צניחת רחם, צניחת שלפוחית, צניחת רקטום, עצירות חמורה או נשים מניקות עלולות שלא להיות מסוגלות להשתמש בטבעת למניעת היריון. הרופא/ה שלך יוכלו לסייע לך בהחלטה.

ההורמונים המצויים בטבעת למניעת היריון דומים לאלו המצויים בגלולה. נשים שאינן יכולות להשתמש בגלולה מסיבות בריאותיות (בעלות קרישיות יתר, סבלו מקריש דם בעבר, מעשנות מעל גיל 35 וגם הסובלות ממיגרנות חמורות.) לא יכולות גם להשתמש בטבעת למניעת היריון.

תופעות לוואי: בזמן ההסתגלות של הגוף שלך לשינויים ההורמונליים שיוצרת הטבעת את עלולה לחוות תופעות לוואי מינוריות (כ-10%-15% מהנשים) הכוללות:

 • הפרשה נרתיקית
 • אי נוחות בנרתיק
 • כאבי ראש
 • עלייה במשקל
 • בחילה
 • דימום בלתי סדיר
 • רגישות בשדיים
 • שינויים במצב הרוח, כולל דיכאון והפחתת החשק המיני.
 • תופעות לוואי ספציפיות: גירוי של רירית הנרתיק וצוואר הרחם ואי נוחות מתזוזת הטבעת.

טבעת ומדבקה אמצעי מניעה לצעירות

הטבעת אינה מגינה מפני מחלות המועברות דרך מגע מיני.

אמצעי מניעה זה מתאים לצעירות המכירות את גופן ויודעות לאן להחדיר את הטבעת. היעילות ותופעות הלוואי דומים לאלו של הגלולות.

המדבקה העורית השבועית

המדבקה נראית כמו פלסטר מרובע בגודל של 4.5X4.5 ס"מ ויש להדביק אותה על החלק התחתון של הבטן, על הישבן, על החלק החיצוני של הזרוע העליונה או על הגו העליון מלבד החזה. על העור להיות נקי ויבש וללא גירוי או קרם.

יעילות: המדבקה יעילה מאד כשיטה הפיכה למניעת הריון. בשימוש ממוצע – למרות שלא פורסמו עדיין מחקרים משווים בנושא – מניחים כי המדבקה יעילה יותר מהגלולה, משום שאמור להיות קל יותר להחליף מדבקה מדי שבוע מאשר לזכור לקחת גלולה מדי יום. בשימוש מושלם, המדבקה יעילה בכ-99 אחוזים עבור נשים ששוקלות פחות מ-89 קילוגרם (היא פחות אמינה עבור נשים ששוקלות יותר).

היריון יכול להתרחש אם לא משתמשים במדבקה כהלכה, ובמיוחד אם:

 • היא מתרופפת או מוסרת למשך יותר מעשרים וארבע שעות.
 • משתמשים באותה מדבקה – או משאירים אותה על הגוף – במשך יותר משבוע.
 • אם התרחש אחד מהמצבים האלו, פעלי על פי ההוראות בחפיסת המדבקות, שקלי שימוש באמצעי מניעה לשעת חירום והתקשרי לרופא/ה שלך.

יתרונות וחסרונותיה זהים לאלו של הגלולה (ר' https://www.wtb.org.il/hebrew/?page_id=8646). המדבקה  עובדת באמצעות שחרור איטי של אסטרוגן ופרוגסטין דרך העור. היא מכילה את אותם הורמונים שמצויים בגלולות המשולבות ולכן עובדת באותו אופן ועלולה ליצור את אותן תופעות לוואי.

חששות בריאותיים: בדומה לכל התרופות, קיימות מספר תופעות לוואי אצל נשים שמשתמשות באמצעי מניעה משולבי הורמונים. תופעות הלוואי דומות לאלו של הגלולות, כך שאם את יכולה להשתמש בגלולה, את יכולה להשתמש גם במדבקה. נשים שלא יכולות להשתמש בגלולה גם אינן יכולות להשתמש במדבקה למניעת הריון.

תופעות לוואי: לרוב נעלמות אחרי שניים או שלושה חודשי שימוש, והן כוללות: דימום בין ווסתי, עלייה וירידה במשקל, רגישות בשדיים, בחילה (לעתים נדירות גם הקאה), שינויים במצב הרוח, כולל דיכאון או איבוד החשק המיני.

תופעות לוואי אפשריות אחרות כוללות: תגובה בעור במקום ההדבקה עד בכ-20% מהמקרים ובעיות בשימוש בעדשות מגע- שינוי בראייה או חוסר יכולות להרכיב עדשות.

היכן קונים מדבקה למניעת היריון? כאמור, כדי לרכוש מדבקה למניעת היריון עלייך לקבל מרשם, ולכן ראשית יש לקבוע תור אצל הרופא/ה. מחייבת בדיקה וגינאלית וקבלת הסבר ע"י גינקולוג/ית. אחרי דיון בהיסטוריה הרפואית שלך, בדיקת לחץ דם שלך ובדיקות נוספות על פי הצורך – במידה והמדבקה מתאימה לך, תקבלי מרשם לקנייה. יש להשתמש במדבקה על פי הוראות השימוש בחפיסה. 

כיצד להשתמש במדבקה? את המדבקה יש להחליף מדי שבוע במשך שלושה שבועות. הדביקי את המדבקה תוך חמישה ימים מהיום הראשון של הווסת שלך או תוך חמישה ימים מההפסקת היריון (בשליש הראשון של ההיריון). השתמשי במדבקה חדשה מדי שבוע במשך שלושה שבועות ברציפות. בשבוע הרביעי, יש להסיר אותה לחלוטין, לא להדביק כל מדבקה. במהלך השבוע הזה אמורה להופיע הווסת.  אם את מתחילה ביום ראשון אחרי הפלה או בתחילת המחזור אחרי הפלה, עלייך להשתמש באמצעי מניעה נוספים (כגון קונדום, קוטלי זרע או דיאפרגמה) במשך שבעה ימים.

היום בשבוע שבו הדבקת את המדבקה הוא גם היום שבו תחליפי אותה, שבוע לאחר מכן (במקרה של הפלה בשליש השני של ההריון או אחרי לידה, חכי ארבעה שבועות לפני שאת מדביקה את המדבקה הראשונה. אם את מניקה, התייעצי ברופא/ה שלך). אמצעי מניעה זה פחות נפוץ בארץ, בגלל האקלים החמים (המדבקה נופלת). אבל מחקרים שנעשו בחדרי כושר הראו כי ניתן להשתמש במדבקה גם בשעת שחייה או במקלחת, אולם יש לבדוק את מצבה לאחר מכן. בזמן השימוש, יש 2-5% סיכוי שהמדבקה תיפול. אם המדבקה נפרדה מהעור פחות מ 24 שעות יש לנסות ולחברה מחדש. במידה וזה צלח יש להמשיך כרגיל, במידה ולא, יש להצמיד מדבקה חדשה, יום ההחלפה לא משתנה.

את המדבקה יש לשים באותו יום בשבוע, אך לא באותו המקום. ניתן לתזמן את ההתחלה ליום ראשון של השבוע, אך נדרש אמצעי מניעה לגיבוי לשבוע הראשון. אם מתחילים ביום הראשון של הווסת אין צורך. ניתן להמשיך ברצף, כמו נטילת גלולות ברצף ולוותר על השבוע הפסקה.  כאשר שוכחים להצמיד מדבקה חדשה. בשבוע הראשון יש להצמיד מדבקה חדשה מוקדם ככל האפשר, יש צורך באמצעי מניעה לגיבוי במהלך שבוע ימים. בשבוע 2-3, אם עברו פחות מ-48 שעות, ניתן להסיר את המדבקה הישנה ולהצמיד חדשה. אין צורך בגיבוי, מאידך אם עברו מעל 48 שעות מהזמן בו היה צריך להחליף מדבקה יש להחליף את המדבקה ולהשתמש בגיבוי במשך שבוע ימים. אם שכחת במהלך השבוע הרביעי יש להסיר את המדבקה, אין צורך בגיבוי.

זכרי ששני אמצעי המניעה הללו, הטבעת והמדבקה, אינם מגנים מפני מחלות המועברות דרך מגע מיני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>