זהות מגדרית והעדפה מינית

הזהות האישית המגדרית והעדפות המיניות שלנו אינם מתואמות תמיד עם התפיסות החברתיות המקובלות המבחינות בין שתי הקטגוריות גבר ואישה. התפיסה היסודית שלנו הינה שתפיסות מגדריות הן מורכבות ונזילות ומצויות על רצף. המעבר בין התפיסות הללו אודות גבר-אשה, מהוות אתגר תפיסתי חדש עבור חלק מאיתנו, וסיפור אישי-אינטימי עבור אחרות. הפרק בספר "נשים לגופן" דן בנושאים אשר משפיעים על מערכות היחסים שאנו מנהלות עם עצמנו, עם האחר/ת ועם העולם.

אסד עזי, ציור

האם התפיסה הקושרת בין הזהות המגדרית שלנו לבין המין הביולוגי היא בהכרח נכונה? מה אם להיות אשה לא קשור בהכרח, או בכלל, לאיברי מין נשיים?

בקטע הבא ננסה לבחון מחדש את התפיסות הרווחות בנוגע למין ולמגדר, ונציע מבחר של זהויות מגדריות, זהויות מיניות ומערכות יחסים שאנו יכולות לנהל עם עצמנו, עם האחר/ת ועם העולם.

נבהיר כמה מושגים נפוצים, שלא אחת נוצר בלבול ביניהם:

מין - בבסיס המושג "מין" עומדות שלוש מערכות: גנטית, הורמונלית ופיזיולוגית – אנטומית. המושג "מין" מתבסס על הבחנה ביולוגית בין זכר לנקבה, הבחנה שמתמקדת בכרומוזומים, בהורמוני מין, באיברי רבייה כמו נרתיק, שחלות, רחם, פין, אשכים וכדומה. לפי הבחנה זו, כל מי שנולדה, למשל, עם איברי רבייה נקביים היא בהכרח אשה. החלוקה הזו, שהיא ברורה לכאורה, אינה כה פשוטה בעבור חלקנו, למשל, בעבור מי שנולדו כאינטרסקסואלים והם/ן בעלי סימני מין זכריים ונקביים כאחד.

מגדר – מושג זה מתייחס למאפיינים פסיכולוגיים, חברתיים ותרבותיים – התנהגותיים המשויכים להתנהגות "נשית" או "גברית" בתרבות מסוימת, בזמן נתון. מאפיינים אלה יכולים לבוא לידי ביטוי בסגנון לבוש, באורך השיער, בסגנון הדיבור, בטון ובאינטונציה, במחוות, בשפת הגוף ובאופן הבעת הרגשות. המונח מגדר מתקשר למונחים של "מין" ו"מיניות", משום שחלק מרכיביה של הזהות המגדרית (הנשית או הגברית) הם מאפיינים הקשורים במיניות, בנטייה מינית ובמגדר.

התפיסה החברתית-תרבותית הרווחת קושרת בין מגדר לבין המין הביולוגי של האשה/גבר. במילים אחרות, אם תינוקת נולדת עם ואגינה, היא מוגדרת כ"נקבה", כ"ילדה" (מין), ותגדל להיות "אשה", אשר מתנהגת, מתלבשת ומדברת באופן "נשי" (מגדר). ילדה זו תימשך באופן "טבעי" לבנים (מיניות), תרצה להתחתן עם גבר וללדת ילדים (מיניות). חשוב לשים לב, כי תפיסה זו מניחה מראש כי הנטייה הטבעית של כולנו היא הטרוסקסואלית.

מהי זהות מגדרית?

זהות מגדרית היא עשייה יומיומית. מהרגע שאנו מתעוררות בבוקר ובוחרות איך להתלבש או לדבר, אנו עושות אינספור בחירות מגדריות, שביחד יוצרות את הזהות המגדרית שלנו בכל רגע מחדש.

התהליכים שבאמצעותם אנו מאמצות מאפיינים מגדריים הם מתמשכים, עמוקים, נראים ובלתי נראים. ולכן, כשתהליכים אלה מעצבים אותנו, פעמים רבות איננו מודעות להם כלל. דוגמה הממחישה היטב שהזהות המגדרית שלנו אינה דבר נתון היא התגובות שאנו מקבלות בכל פעם שהמראה או ההתנהגות שלנו אינם מתאימים, לכאורה, למגדר שלנו. למשל: בחורה שמסתפרת קצוץ או לא מחייכת. כמובן שהדבר נכון גם לגבי גברים: חשבו על התגובות שמקבל בחור שמתאפר, מדבר בקול גבוה או פורץ בבכי. התפיסה המחשבתית, שלפיה הזהות המגדרית שלנו נפרדת מהזהות המינית או הביולוגית שלנו, חשפה בפני רבות מאיתנו אפשרויות חדשות.

ואילו זהויות מגדריות קיימות? הזהויות המגדריות הן רבות, אך בפרק בספר שלנו (נשים לגופן) מובאות הזהויות הבולטות יותר והמוכרות יותר בקהילה ההומו-לסבית.

מאמרים נוספים לקריאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>