מיניות

מבוא: מיניות היא כח מניע מרכזי בחיים שלנו והיא יכולה להוות מקור לתחושות רבות-עוצמה של עונג, של כוח ושל שחרור. הפרק בספר "נשים לגופן" עוסק בסקס, במיניות, בפרקטיקות שונות ובדיבור עליהן. מטרתו המרכזית היא לתרום למימוש הפוטנציאל החיובי אשר טמון במיניות שלנו, לשחרור זה יכולה להיות גם השפעות חיוביות נוספות על חיינו כנשים. האופן בו אנו חוות את המיניות שלנו נובע לא רק מההקשר החברתי בו אנו נתונות, אלא יכול גם לעצב אותה. הפרק בוחן התנהגויות וקודים חברתיים, המביאים רבות מאתנו לכבות, למזער, או למשטר את התשוקה, ההתנסות והעונג המיניים שלנו, ובדרכים מגוונות בהן אנו יכולות לחוות את עצמנו כנשים מיניות.

מהי מיניות? מיניות מוגדרת כאנרגיה המניעה אותנו לבקש חום, אהבה ואינטימיות. ארגון הבריאות העולמי (W.H.O) רואה במיניות "אנרגיה פנימית הדוחפת אותנו למצוא אהבה, מגע, חום ואינטימיות. להיות מיני פירושו להיות חושני. המיניות משפיעה על המחשבות, הרגשות והאינטראקציה הבין-אישית שלנו. מכיוון שהיא כל כך משמעותית לבריאות הפיזית והנפשית שלנו, הזכות לממש אותה, נכללת בזכות היסוד של הפרט להיות בריא.

מיניות איננה רק הפרקטיקה של יחסי מין או אוננות, אלא היא כוללת אינספור פעולות בהן אנחנו מרגישות מיניות החל מהופעה חיצונית, כגון לבוש או התנהלות כריקוד, דרך הליכה, ביטויים ייחודיים ואישים, מחשבות, תשוקות, פנטזיות ועוד.

Picture1

אז מה יש לנו בין הרגליים?

מורכבותה של תפיסת המיניות הנשית ככלל משתקפת בשפה. חשבו, למשל, על חלק מהותי במיניות הנשית: הדגדגן, . שוב – בגוף זכר. האם יעלה על הדעת לומר, באותו משקל, ש"הזין לא עומדת?". ועוד ארוכה הדרך; "משחק מקדים" מהו? משחק מקדים למה? 

דיבור על מין מאפשר לנו, במקרים מסוימים, להתמודד עם קשיים או אי-נחת. דיבור על מין אף יכול לשפר את ההנאה המינית, לשמש כר פורה לרעיונות, להוסיף הומור, שמחה ועונג לחיינו.

מיניות בריאה: "הזכות למיניות", על פי הגדרת ארגון הבריאות העולמי (WHO), היא זכות יסוד של כל אחת ואחד מאיתנו, והיא כוללת, בין השאר, את הזכות לחירות מינית, הזכות לעצמאות וביטחון מיני, הזכות לפרטיות מינית, הזכות לשוויון מיני, הזכות להנאה מינית, הזכות לביטוי עצמי מיני ורגשי, הזכות למידע וחינוך מיני והזכות לטיפול מיני.

החברה שבה אנחנו חיות מעצבת את המיניות שלנו. גורמים חיצוניים משפיעים על דימוי הגוף. תהליך גיבוש הדימוי העצמי והפיזי שלנו נבנה באמצעות התגובות של סביבתנו כלפינו. החל מתקופת הילדות. לעתים, אנחנו עדיין רואות את עצמנו דרך עיני המשפחה שלנו, המאהבים או המאהבות שלנו, הא/נשים שעובדים איתנו, המטפלים/ות והרופאים/ות שלנו ואחרים ואחרות התופסים חלק בחיי היומיום שלנו. אנחנו מרבות להשוות את עצמנו לא רק לנשים בשר ודם, אלא גם לנערות ולנשים שאליהן אנחנו נחשפות בתקשורת (כתבי עת, קליפים, טלוויזיה, קולנוע, פרסומות, אינטרנט וכו'). המודל האידיאלי שנוצק באמצעות החוויה התרבותית-תקשורתית בחברתנו, הוא לרוב רחוק מאיתנו וגורם לנו שלא להעריך את המיוחדות הגופנית שלנו, את הריחות והצורות הייחודיים לנו. בכל האמור בהתנהלות מינית, אנחנו עדות, בשנים האחרונות, להשפעה מוגברת של סרטי הפורנו על תפיסת המיניות והגוף, ומשוות את עצמנו שוב ושוב לסרטים ערוכים, מוטים, ולנשים מנותחות, פלסטיות ולא מציאותיות. לרוב, מעוררת ההשוואה תסכול, קושי וכאב. כשאנחנו מרוצות מהמראה שלנו ומרגישות טוב ביחס לגוף שלנו, הסיכוי שלנו להרגיש טוב עם עצמנו, כשאנחנו מקיימות יחסי מין או עושות אהבה, גדול יותר. יש לגורמים שונים השפעה על האופן בו אנחנו חוות את המיניות שלנו, כגון: אופן ההתייחסות למיניות במשפחתנו הגרעינית; דימויים רווחים של ילדות ונשים בתקשורת; מדיניות ממשלתית; תפיסות דת ורוחניות

אמונה רוחנית ודת עשויות להשפיע על האופן שבו אנחנו חוות את המיניות שלנו. דתות רבות כוללות איסורים על מחשבות מיניות ועל התנהגויות מיניות, במיוחד כאלה שאינן מכוונות לרבייה, או שמתרחשות מחוץ למסגרת של נישואים הטרוסקסואליים מונוגמיים. תפיסות אלה עלולות לגרום לנו להרגיש רגשות שליליים כלפי הגוף שלנו וכלפי המיניות שלנו. אם גדלנו באווירה דתית, שבה הטוב הרוחני מזוהה עם פרישות מינית או עם התנזרות מתחושות מיניות, אנחנו עלולות להאמין שקיים ניגוד גמור בין מין למוסר, ובין מין לרוחניות. חלקנו גדלנו בסביבה דתית ופרשנו ממנה, בגלל האיסורים על מיניות. חלקנו חיפשנו קהילה פתוחה יותר, שיש בה זיקה לדת שלנו, ואחרות חיפשו סביבה שבה ביטויי מיניות מקובלים יותר. תחושת הרוחניות שלנו יכולה להתקיים במסגרת דתית, כמו גם מחוצה לה. יש בינינו גם מי שמצאו בדת מסרים חיוביים בנוגע למיניות.

אלימות נגד נשים למרבה הזוועה, נשים רבות מאוד חוות בחייהן ניצול ואלימות מינית – ברוב המקרים מידיהם של גברים, אבל לעתים גם מידי נשים. ניצול מיני בילדות, אונס על ידי גבר (אם גבר זר, גבר שעמו יצאו לבלות, או בן זוג), הטרדה מינית שביצעו עמית לעבודה, בוס או מורה, אלימות בבית או אלימות מילולית – כל אלה משפיעים על חיינו המיניים. גם אם לא חווינו בעצמנו אלימות כזו, אנחנו נחשפות לסוג זה של אלימות דרך סרטי פורנוגרפיה, חדשות, סרטים, בדיחות גסות ועוד. החשיפה לאלימות משפיעה על תחושותינו. אלו מצטרפים לרוב לסטריאוטיפים הנוגעים לגזע או עוצמה חברתית, מגדר, גיל, לקויות ונטייה מינית.

בתולים: בימינו, נשים חוות לחצים חברתיים מנוגדים ביחס לבתוליהן. מחד גיסא, מתקיים בחברה המודרנית החשש שמא נשאר "בתולות זקנות". מאידך גיסא, יש הבאות ממשפחות מסורתיות יותר, שבהן מקפידים על שמירת הבתולים עד לחתונה. הרקע הרב-תרבותי משפיע בצורות שונות על עמדות והתנהגויות מיניות של נשים מקבוצות מוצא, דת, וגיל שונות. בין אם הבתולים מוערכים או מגונים, הנטייה לשפוט נשים ונערות רק על פי התנהגותן המינית מגבילה את זהותנו. נערות שמופעל עליהן לחץ להיות פעילות מינית, זקוקות לחינוך מיני מדויק ומקיף כדי שתוכלנה להחליט מה הן באמת רוצות. הן צריכות להיות מסוגלות להחליט אם הן רוצות להתנזר מיחסי מין או מפעילות מינית אחרת, משום שאינן מוכנות לכך, משום שהן לא נמצאות עם בני זוג מתאימים או משום שהן חוששות מהיריון או ממחלות מין.

הנאה מינית: אנחנו יכולות לחוות הנאה מינית באינספור דרכים שונות: גופנית, רגשית, רוחנית ואינטלקטואלית. אנחנו עשויות ליהנות מליטוף עדין וגם מאורגזמה מיוזעת. באופן מסורתי תיארו חוקרים גברים את ההנאה המינית כממוקדת בתחושות שבאיברי המין ובאמצעות שלבים שונים של עוררות מינית. אבל ההנאה הארוטית מורכבת הרבה יותר: קולות, טעמים, מראות וריחות, רגשות ומגע – כל אלה עשויים לעורר תחושות מיניות. מעגל התגובה המינית כולל ארבעה שלבים: שלב ההתרגשות המינית (excitement); שלב העמקת הגירוי (Plateau); שלב האורגזמה (orgasm); ושלב ההתרגעות (resolution).

חשוב לזכור שתשוקה מינית עשויה להשתנות לאורך החיים, בהתאם לשגרת חיינו, מערכת היחסים הזוגית שאנו נמצאות בה, הדימוי העצמי שלנו, הביטחון העצמי שלנו, שביעות הרצון שלנו מחיינו ומצב בריאותנו. יש גם תקופות שבהן אנחנו כלל לא חשות מיניות ומלאות תשוקה. גם זה נורמלי לחלוטין.

ידוע כי תרופות והורמונים עשויים להשפיע על החשק המיני, על היכולת להגיע לאורגזמה ועל עוצמת האורגזמה. מי מאיתנו הנוטלת תרופות במרשם רופא/ה או תוסף מזון כלשהו ומרגישה שינוי בתפקוד המיני, יכול להיות שהתרופות או התוסף הם המשפיעים על החשק המיני.

אוננות: פירושה מגע אינטימי שלנו בעצמנו. מגע זה מאפשר לנו להכיר את גופנו, ללמוד את נקודות המגע והרגישות שלו ובעיקר לאפשר לנו לחוות את עצמנו כיצורים מיניים בעלי תשוקה, הנאה ורצון מיני אוטונומי. אנחנו יכולות ללמוד לאונן, ללמוד אילו סוגים של מגע מעוררים אותנו ומספקים אותנו, באיזה קצב ובאילו מקומות אנחנו אוהבות מגע. אנחנו יכולות ללמוד את התגובה שלנו לגירוי מיני, מה מתאים לנו, באיזו אווירה ובאיזו תנוחה.

חדירה: חלקנו שואבות הנאה עצומה מכך שהמאהב או המאהבת שלנו חודרים לנרתיק שלנו באמצעות אצבעות או איבר מין. חדירה לנרתיק יכולה להיעשות בעדינות ובמשחק, בצורה אינטימית או מלאת תשוקה. יש נשים שלא אוהבות כלל שיחדרו אליהן ומעדיפות לדבוק בגירוי חיצוני. כמו בכל מה שקשור למין, חשוב לתקשר בצורה שתכבד את הרצונות שלך ושל בני/ות הזוג שלך. לעיתים נתפסת חדירה לנרתיק כקבלה, בדיוק באותו האופן ששפיכה בגוף האשה עשויה להיתפס כמתנה. תחושת החוויה בזמן החדירה עשויה להיתפס כסוג של חיבור, חוויה אינטימית, קרובה.

מין אוראלי: הכוונה לפעולה המכונה מציצה או לרדת לו/לה. חלקנו מגיעות לאורגזמה כתוצאה ממין אוראלי במהירות ובקלות רבה יותר מאשר בדרכים אחרות. אנחנו נהנות יותר ממין אוראלי אם אנחנו מחבבות את איברי המין של בני הזוג שלנו והם/הן את שלנו. לעתים קרובות אנחנו מתביישות באיברי המין שלנו, בגופנו, ועצם המחשבה על כך מונעת מאיתנו להתמקד בהנאה הצפויה.

אבל הריח … הריח… והטעם ! איריס ברקן
אני מניחה את הראש על הכרית ובידי השנייה מגששת מייד אחרי הכרית הנוספת, זו שעוד מעט, תכסה את פני. מפני אי הנעימות, מפני המבוכה, מפני התענוג…

מין אנאלי: מין אנאלי היא פרקטיקה נחשקת אצל גברים רבים ויש גם נשים שנהנות ממנה, בעיקר אם היא מלווה בגירוי הדגדגן. סביב פי הטבעת יש תאי עצב רביםולכן המקום עשוי להיות רגיש ומגרה. את פי הטבעת ניתן לגרות באמצעות האצבע, הלשון, הפין, הדילדו או כל חפץ דקיק אחר (כל עוד יש לו בסיס רחב ואפשר לשלוף אותו משם בקלות).

אורגזמה: החיפוש אחר הדגם "האחד והיחיד" לאורגזמה הנשית אינו משקף את השונות והמגוון של החוויה הנשית. בעבור חלקנו, האורגזמה היא מקור מיוחד של הנאה מינית: היא יכולה להיות מתונה כמו רעד קל או אנחה שלווה; היא יכולה להיות חוויה חושנית גדולה, שבה הגוף זוהר בחמימות; היא יכולה להיות אפילו אקסטטית, ולגרום לנו לאבד במהלכה כל מודעות לעצמנו. אנחנו יכולות לחוות אורגזמות שונות לחלוטין בזמנים שונים, גם עם אותו אדם. האורגזמות שלנו יכולות להיות שונות כשאנחנו מקיימות יחסי מין או מאוננות. הן יכולות להיות שונות אם התרחשו בעזרת אצבע, אגרוף, פין, דילדו או כל דבר אחר שהוחדר לנרתיק או התחכך בדגדגן. אנחנו והמאהבים/ות שלנו יכולים לגרות את הדגדגן שלנו במגוון דרכים – על ידי חיכוך, מציצה, ליטוף, נשיקה, לחץ של הגוף או שימוש בוויברטור. כל חיכוך או הפעלת לחץ על הכיפה המכוסה בשיער ערווה או על שפתי הנרתיק (ואפילו בבטן התחתונה ובפנים הירכיים) יכול להניע את הדגדגן ואפילו ללחוץ אותו כלפי עצם הערווה.

נקודת הג'י והשפיכה הנשית: נקודת הג'י היא כינוי לאזור בקיר הקדמי של הנרתיק, המתואר כאזור ארוגני במיוחד ועשיר בעצבוב. גירוי ממוקד באזור זה גורם לאורגזמה השונה במהותה מאורגזמה הנגרמת מגירוי הדגדגן. אורגזמה זו מלווה, בחלק מהמקרים, בשפיכה של נוזל, שאיננו שתן, מאזור השופכה. נוזל השפיכה הנשית אינו דומה לשתן. הוא מכיל נוזל פרוסטטי המעורב בגלוקוזה, ויש בו רק שרידים קלים של שתן. הנוזל יכול להיות שקוף או צמיגי, והריח שלו משתנה במהלך המחזור החודשי שלנו. השפיכה יכולה לגרום לתחושה נהדרת של שחרור והנאה. היא עשויה להתרחש עם או בלי אורגזמה, והיא יכולה להתרחש גם בעת גירוי של נקודת הג'י. חלקנו שפכנו מבלי להבין שזה מה שקרה, או שחשבנו בטעות שמדובר בהשתנה. שימו לב: אם אתן שופכות בנוכחות בני/בנות זוג, זכרו שווירוס האיידס עשוי להיות מועבר בנוזלי הנרתיק וגם בנוזל השפיכה הנשית. לכן, עלינו להגן כראוי על עצמנו ועל בני/ות הזוג שלנו.

העשרה מינית

פנטזיות; משחקי תפקידים, סאדו-מאזו; פורנוגרפיה, צעצועים ואביזרי מין: לפעמים קשה לנו להשלים עם התוכן של הפנטזיות המיניות שלנו. אנחנו עלולות לחשוש שמא אנחנו רעות או "סוטות" אם אנחנו מדמיינות משהו שונה, אלים או מגע מיני רב משתתפים/ות. אנחנו עלולות להרגיש שאנחנו בוגדות כשאנחנו מפנטזות על מישהו אחר, שאינו הגבר או האשה שאיתנו. אבל הפנטזיות שלנו מאפשרות לנו כל מיני חוויות ארוטיות, כולל כאלה שנחשבות לטאבו. עם הזמן אנחנו יכולות ללמוד שזה בסדר ליהנות מכל הסיפורים והדמיונות שלנו, גם מבלי לממש אותם. הפנטזיות הן נתיב להעשרת חיי המין שלנו באמצעות דמיון. סקסולוגיות/ים וחוקרים/ות רואים במוח את איבר המין החשוב ביותר בתהליך הגירוי המיני. אחת הדרכים ליצור את הגיוון והריגוש במין היא באמצעות משחקים. אנחנו יכולות להתחפש, להעמיד פנים שאנחנו ילדות קטנות או מבוגרות, מלאות תשוקה, נמרצות ושולטות או נזקקות וכנועות.

משחקי סאדו-מאזו יכולים לבטא את הצורך שלנו במין, ההנאה שלנו מהמשחק, הריגוש והגיוון משתנים. אחת מהדרכים ליצור את הגיוון הזה היא באמצעות משחקים. במשחקי סאדו-מאזו, קשירות ומשחקי שליטה, המשחק מבוסס על מצבים של שליטה וכניעה. בני/ות זוג יכולים לגלם תפקידים כמו שליט/ה ועבד/שפחה, שוטר/ת ואזרח/ית או מלך/ה ונתין/ה. משחקי הכפייה כוללים גם הלקאות או קשירות של הידיים. יש המתנסות גם באקטים מכאיבים, עד שמישהו מבני/ות הזוג מסמן את הסימן המוסכם להפסיק. נשים שמשתתפות במשחקי סאדו-מאזו מציינות שאם שני בני/ות הזוג חושקים במשחק, הוא עשוי להעצים את ההנאה המינית שלהם. חשוב להקפיד לזכור את מילות המפתח: ביטחון והסכמה הדדית. עלינו להיות מסוגלות לומר "לא" לכל דבר שאנו לא רוצות לעשות. אם אנחנו מבולבלות, או חשות שלא בנוח, אם אנו חשות שבני/ות הזוג מפעילים עלינו לחץ, יכול להיות שנרצה לדבר על הנושא עם חברה או יועצת, שיכולות לעזור לנו להחליט איך להגיב. קשירות ומשחקי שליטה, הם משחק מבוסס על מצבים של שליטה וכניעה.

אמצעים נוספים להעשרת החוויה המינית הם פורנוגרפיה, צעצועים ואביזרי מין. בשנים האחרונות, נשים החלו לפלס את דרכן כבמאיות ויזמיות אל תוך תעשיית הארוטיקה, שנשלטה עד כה על ידי גברים. רוב הפורנוגרפיה המסורתית התבססה על פנטזיות גבריות, שהראו את גוף האשה כאובייקט חסר זהות. היום עומד לרשותנו מבחר גדול יותר של סרטי וידיאו פורנוגרפיים, כתבי עת, ספרים וצעצועי מין שנוצרו על ידי ועבור נשים, מכל הנטיות המיניות ובעבורן. ישנם דברים שנשים אחדות מסוימות יראו כארוטיים ואחרות יראו בהם השפלה.

צעצועי מין ועזרים יכולים לתבל את חיי המין שלנו, להפוך את המין הבטוח למהנה יותר ולעורר יצירתיות. אנחנו יכולות לטעום תחתונים אכילים או קונדומים בטעמים שונים, לנסות ויברטור בצורת ביצה או דילדו דו-כיווני, דילדו שנקשר לאגן או אביזר לגירוי נקודת הג'י, אסופה של סיפורים ארוטיים קצרים או וידיאו פורנוגרפי לוהט. אפשר למצוא גם סרטי הדרכה וספרים על אוננות, אורגזמות, אינטימיות מינית, שפיכה נשית ועוד, היכולים לתבל את חיי המין שלנו ולעורר יצירתיות.

אסד עזי, ציור.

קשיים בקיום יחסי מין - כאבים בעת חדירה

חדירת פין לנרתיק או גירוי נרתיקי באמצעות האצבעות אמורה להיות חוויה מהנה ומגרה. אם יש בחדירה אלמנט של כאב הוא עשוי להצביע על שני סוגים של קושי: קושי פיזי או קושי רגשי. במקרים של כאב (דיספרוניה). כאבים בעת מגע מיני, המוכרים בשם הרפואי דיספרוניה, הם מצב שכיח אצל נשים רבות. ועל פי מחקרים שונים עשויות 70% מהנשים לסבול מהם בתקופה זו או אחרת, מסיבות שונות. יש רופאים/ות אשר פרט למתן טיפול לפטריות ודלקות בנרתיק והמלצה לשימוש בחומרי סיכה הנמכרים ללא מרשם רופא, אינם יודעים כיצד לטפל במצב זה. לכן, מומלץ לפנות לרופאים/ות עם ידע סקסולוגי, רגישות ויכולות תמיכה והבנה, אשר לא יפנו אצבע מאשימה ויראו תלונה על כאב כסימפטום רגשי בלבד.

מומלץ להפסיק את החדירה באופן מוחלט כדי לא ליצור התניה של כאב עם חדירה. במידה שיש רצון להמשיך באינטראקציה מינית, מומלץ למצוא דרכים אלטרנטיביות ליצירת הנאה הדדית.

במידה שמדובר בכאב פיזי, מומלץ ללכת להיבדק על ידי רופא/ת נשים, כדי לשלול אפשרות לדלקת. קיימים מספר כמה סוגים של סוגי פטריות ודלקות מקומיות בנרתיק, למשל – כמו שמרים או טריכומוניאסיס, שאין להן סימנים נראים לעין. חיכוך הפין, הדילדו או אצבע שנעה בתוך הנרתיק יכולים לגרום לדלקת זו להתפרץ, ואת תחושי גירוד או צריבה. גם פצע הנמצא בחלק החיצוני של איברי המין יכול לגרום לכאב בעת חיכוך.

קשיים בקיום יחסי מין - וגיניזסמוס היא התכווצות בלתי רצונית של שריר פתח הנרתיק המונעת מנשים את האפשרות לקיים יחסי מין בחדירה. מצב של ואגיניזמוס גם לא מאפשר, לעתים, לקיים בדיקה גניקולוגית. ההתכווצות עלולה להופיע עם כל ניסיון למגע באזור איבר המין, כשהאשה נוגעת בגופה שלה או כתגובה לנוכחותו של בן/בת זוג. התופעה יכולה להופיע בדרגות חומרה שונות – מהתכווצויות נלוות גם בירכיים ובבטן ועד כדי תגובה של חרדה קיצונית עם בכי. התופעה מתקיימת אצל כ-10% מהנשים, בדרך כלל בקרב נשים צעירות. סיבות לקיומו של קושי עשויות להיות טמונות בטראומה מינית, ניסיון לתקיפה מינית, אונס, גילוי עריות או ניסיון כפוי לקיום יחסי מין בהיעדר בשלות מינית ובחירה. סיבות נוספות אפשריות הן גם בדיקות גניקולוגיות פולשניות, חינוך השולל יחסי מין לפני חתונה או מסרים מדכאים מינית אחרים או וסטיבוליטיס.

במידה שמדובר בקושי רגשי, מבוכה, חוסר בשלות, חוסר אמון בבן הזוג, פלשבק של חוויה טראומטית מן העבר או בעיה דומה, מומלץ לשתף את בן/ בת הזוג, ללכת לטיפול מקצועי או לייעוץ ובעיקר – לא להכריח את עצמנו לעשות משהו המעורר בנו התנגדות וכאב.

כדי לצמצם את הבעיות הגניקולוגיות העשויות לצוץ מדי פעם, מומלץ להיבדק אחת לחצי שנה עד שנה אצל רופא/ת נשים ולבצע בדיקת פאפ (Pap) אחת לשנתיים.

קשיים בקיום יחסי מין - גירוי מקומי: תחושה של גירוי בנרתיק יכולה להיות תוצאה של שימוש בג'ל קוטל זרע, ספריי דאודורנט לנרתיק, טמפונים או תחבושות ריחניים, משחות וסבונים למיניהם, כולל נוזל רחצה, קצף אמבטיה ואבקת כביסה. במקרה כזה כדאי לנסות מוצרים דומים (טמפונים, תחבושות, סבונים ואבקות כביסה מסוגים שונים) ומעבר לתחתונים עשויים כותנה. אם הפריחה או הגירוי נמשכים, ייתכן שמדובר בתגובה אלרגית לקוטל זרע שמגרה את דפנות הנרתיק או רגישות לקונדומים. במקרה כזה, כדאי לשקול שימוש באמצעי מניעה אחר.

חלקנו אלרגיות לגומי בקונדום, לדיאפרגמה או לכפפות לטקס (אם כי מקרים כאלה נדירים יותר). האלטרנטיבות כוללות שימוש בקונדומים שאינם עשויים מלטקס (למשל, של חברת דורקס. ניתן להשיג בבתי מרקחת ללא מרשם).

קשיים בקיום יחסי מין - יובש בנרתיק: אצל רוב הנשים, דופן הנרתיק מגיבה לגירוי מיני באמצעות התלחלחות – הדופן מפרישה נוזל שמרטיב את הנרתיק ואת פתחו, דבר שמקל על החדירה. לפעמים אין לנו די נוזל כזה. מחסור בנוזל יכול לקרות מסיבות שונות: אם משום שאנחנו עצבניות או מתוחות בנוגע לקיום יחסי מין (למשל, אם זו הפעם הראשונה שלנו או אם אנחנו חוששות להיכנס להיריון); או שהפין, היד או החפץ נכנסו פנימה מוקדם מדי (או נדחפו פנימה בכוח רב מדי), לפני שהנרתיק הספיק להירטב; רמות נמוכות של אסטרוגן יכולות גם הן להשפיע על דפנות הנרתיק ולגרום להן לייצר פחות נוזל; יובש בנרתיק מאפיין גם מקצת הנשים אחרי לידה (במיוחד אם הן מניקות) ומקצת הנשים אחרי הפסקת הווסת.

אחת הדרכים לטיפול ביובש בנרתיק היא שימוש בחומר סיכה. ניתן לרכוש בבית מרקחת חומרי סיכה במגוון סוגים, טעמים ומרקמים. בחירת החומר היא עניין של העדפה אישית – כדאי לנסות כמה סוגים עד שתמצאי את מה שנוח לך. מומלץ לוודא כי חומרי הסיכה הם על בסיס מים.

אם קיימת נטייה לזיהום, מומלץ לנסות חומר שאינו מכיל גליצרין. אם את ושותפך משתמשים בקונדומים תוכלו לרכוש קונדומים מסוככים (המכילים כבר חומרי סיכה).

כדאי להימנע ככל הניתן משימוש בקונדומים או חומרי סיכה שמכילים קוטל זרע מסוג נון-קיסנול 9.

קשיים בקיום יחסי מין - פתח נרתיק מכווץ: בפעמים הראשונות שבהן אנחנו חוות משגל או כל סוג אחר של חדירה לנרתיק, קרום בתולין שאינו מתוח עדיין עלול לגרום לנו לכאב. כניסה של פין, אצבע או דילדו עלולים להכאיב גם כשאנחנו מתוחות או טרודות, משום שפתח הנרתיק עלול שלא להיות רפוי דיו. גם כשאנחנו רגועות ומרגישות מיניות, העיתוי חשוב. אם ננסה להיחדר לפני שאנחנו מגורות לגמרי, אנחנו עלולות להיות מכווצות מדי או לא די רטובות. במידה שאינך חובבת חדירה יבשה, מומלץ ללמוד להאריך את הגירוי: לבקש מבן/בת הזוג גירוי נוסף, ידני או אוראלי; להיות קשובה לגוף; לא להאיץ חדירה אם אין עדיין תחושה של מוכנות ורצון.

קשיים בקיום יחסי מין - כאב בעומק האגן: יש מקרים שבהם החדירה עלולה לגרום לנו לכאב פנימי עמוק. מקור הכאב עלול להיות בקרעים ובצלקות ברקמות התומכות ברחם (שנגרמו בגלל טיפול לקוי במהלך לידה, הפלה לא מקצועית ולא זהירה, ניתוח באזור או מין אלים); זיהום בצוואר הרחם, ברחם או בחצוצרות (שיירים של מחלת מין שלא טופלה עד הסוף, למשל); אנדומטריוסיס, ציסטות או גידולים על השחלות או נרתיק שהתקצר עם הגיל. במקרים כאלה, המשגל יכול להכאיב פחות אם אנחנו רוכבות על בן הזוג או שוכבות לצדו. אם הכאב ממשיך, כדאי להתייעץ עם רופא/ה/ או מטפל/ת.

קשיים בקיום יחסי מין - Vulvodyna: מצב של תחושה כרונית של צריבה בנרתיק וסביבו, הגורמת לכל סוג של חדירה – כולל כניסה של אצבע, טמפון, מכשיר בדיקה או פין – להיות מלווה בכאב רב. במקרים מסוימים, מצב זה קשור לוואגיניזמוס – התכווצות רבת עוצמה ובלתי רצונית של שרירי השליש החיצוני של הנרתיק.

קושי נוסף שיכול להופיע בעת קיום יחסי מין הוא בשל כריתת איברי מין נשיים. קשה לחשוב על כך אבל יש בינינו נשים שעברו חיתוך של איבר המין בטקס חניכה המקובל בתרבותן, ואשר מטרתו לשמור על בתוליהן ולהבטיח שיהיו ראויות לנישואים. הדגדגן שלהן, או חלק ממנו, הוסר ועמו הוסרו שפתי הנרתיק הפנימיות (מילת נשים), ופתח הנרתיק נתפר על מנת למנוע אפשרות של חדירה או להבטיח שחדירה כזו תהיה כואבת ביותר. ניתן לבצע ניתוח מתקן על מנת לאפשר לידה, למרות שרופאים/ות רבים אינם מכירים את ההליך.

מין ומוגבלויות - שיתוק מוחין (Cerebral palsy, CP) והשפעות על מיניותינו: עוויתות, קושי ו/או חולשה של שרירים עלולים לגרום לכך שלא נוכל לבצע פעילויות מיניות מסוימות, כולל אוננות. כוויצת (קונטרקוטורה) ברכיים או ירכיים עלולה לגרום לכאבים תחת לחץ של בן/בת זוג ועוויתות (רעידות שרירים) עלולות להתגבר יחד עם הגירוי. מקצת הנשים עלולות לחוות חוסר בסיכה נרתיקית. אין השפעה על מחזור הווסת, הפריון וההיריון. בעת הלידה, אלה מאיתנו עם שיתוק מוחין קשה עלולות להצטרך להזדקק לניתוח קיסרי.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות מעשה אהבה שאינו מתמקד באיברי המין, תוך שימוש בתנוחות שונות, כמו הרמת הרגליים על כריות, עשוי להקל על העוויתות. ניתן להשתמש בוויברטור לשם קיום יחסי מין לבד או בזוג, אם הידיים או הזרועות שלנו מעורבות. בשל סיכון גבוה לקרישי דם, הגלולה למניעת היריון איננה מומלצת לאלה מאיתנו שנוטלות תרופות נגד עוויתות או אם תנועתנו מוגבלת מאוד בשל שיתוק מוחין חמור.

מין ומוגבלויות - סוכרת (Diabetes) והשפעות על מיניותינו לאחרונה נערכו כמה מחקרים שבחנו את ההשפעות של הסוכרת על תגובתן המינית של נשים. חלק מן הנשים הסוכרתיות דיווחו על ירידה הדרגתית בתדירות האורגזמות ובעוצמתן. ייתכן שסף האורגזמה עולה כתוצאה מפגיעה עצבית באזור האגן. חוסר מיעוט בסיכה נרתיקית ודלקות חוזרות יכולות לגרום ליחסי המין להפוך ללא נעימים. בעוד שמרבית המחקרים מצביעים על כך שלקשיים מיניים אצל נשים סוכרתיות יש גורמים גופניים, מחקר חדש מצביע על כך שיתכנו גם גורמים נפשיים. סוכרת לא מאוזנת יכולה לגרום לבעיות פוריות והפסקת וסת. היריון עלול להיות בר סיכון גבוה ותוצאותיו מושפעות מאיזון מיטבי של רמת הסוכר בדם, עליה יש להקפיד.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות שימוש בוויברטור מאפשר לחלק מן הנשים להגיע לאורגזמה מכיוון שהוא מספק עוצמת גירוי גבוהה יותר. נשים סוכרתיות בריאות יכולות, בדרך כלל, ליטול גלולות למניעת היריון ללא חשש, אבל נשים הסובלות מסיבוכים כגון לחץ דם גבוה צריכות להימנע מנטילת גלולות.

מין ומוגבלויות - טרשת נפוצה (Multiple sclerosis)‏ והשפעות על מיניותינו תסמיני המחלה תלויים בשלב המחלה ובחומרתה ועל כן ישתנו ואף ייעלמו ויחזרו. בשלבים מסוימים של המחלה ייתכנו קשיים בהגעה לאורגזמה, ירידה ברגישות באיברי המין, יובש נרתיקי, עייפות קיצונית, כאבים ובריחת שתן וצואה. דפוסי המחזור והפריון שלנו עלולים להשתנות. תסמיני המחלה נחלשים בזמן היריון אבל עשויים להחמיר מעט אחרי היריון.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות מכיוון שקשיים מיניים מופיעים ונעלמים עם תסמיני המחלה האחרים רצוי להפגין יצירתיות. מקצת התרופות למניעת התכווצויות ומשככי כאבים אזוריים עשויים לעזור. אם שיווי המשקל שלנו אינו טוב ואנחנו מתעייפות בקלות, אפשר להיעזר בוויברטור או להשתתף במעשי אהבה שאינם דורשים מאמץ גדול. יש נשים המדווחות על כאב בחדירה אך על הנאה מגירוי דגדגני. לא מומלץ ליטול גלולות למניעת היריון אם אנחנו סובלות משיתוק או מגבלות תנועה. אולם מחקרים שנערכו לאחרונה על חולדות הצביעו לאחרונה על כך שגלולות למניעת היריון עשויות לסייע בשלבים התחלתיים של המחלה. שהטיפול בהן משפיע באופן ישיר על המיניות שלנו. נטילת תרופות מדכאת, לעתים, את החשק המיני ולרוב יש לשקול את חומרת תופעות הלוואי לעומת היתרונות שבנטילת התרופה. אנחנו יכולות לפנות לרופא/ה ולהתייעץ בנושא. בין התרופות העלולות להשפיע על המיניות שלנו: תרופות משתנות; תרופות נגד דיכאון (לדוגמה: Selective Serotonin Reuptake Inhibitors); תרופות הרגעה (לדוגמה: phenothiazines); תרופות מרפות שרירים (לדוגמה: באקלופן) וכן תרופות אחרות, כגון: ליתיום, דיגוקסין, Reserpine ונאפרוקסן.

מוגבלויות מוחיות או קוגניטיביות (כולל אפילפסיה, Traumatic Brain Injury ואירוע מוחי) והשפעות על מיניותינו היכולות המיניות שלנו עשויות להיות שונות בהתאם למיקום הפגיעה. אנחנו עלולות לחוות שינויים ברמת העניין שלנו במין וכן קשיים בסיכה נרתיקית והגעה לאורגזמה. שינויים וקשיים אלה יכולים להיות תוצאה של התרופות שאנו נוטלות או של דיכאון. אירוע מוחי או פגיעה מוחית טראומטית עשויים לגרום לפגיעות תקשורתיות, קוגניטיביות ופגיעות בתפיסה חזותית, כמו גם אובדן תחושה, שיתוק ובריחת שתן. אלה מאיתנו עם פגיעת טראומה קשה במוח עלולות להיות פזיזות ולא להפעיל שיקול דעת בכל הנוגע למין. חלקנו נעשות מבולבלות לגבי הגבול בין דברים ופעולות צנועים לבין אלה הפומביים, וכתוצאה מכך לפעול בצורה שנתפסת כלא הולמת חברתית. רבות מאיתנו עלולות לחוות מחזור לא סדיר וקשיים להיכנס להיריון. אנחנו גם עשויות לחוות הפסקת וסת מוקדמת מן המצופה.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות אם אנחנו חוות קשיים בשיווי משקל, חולשה או חוסר קואורדינציה, יש יתרון בקיום פעילות מינית בתנוחות שתומכות בגוף שלנו ודורשות פחות מאמץ. אם אנחנו חוות בעיות קוגניטיביות או התנהגותיות, אימון ביכולות חברתיות או עבודה עם נוירו-פסיכולוג/ית יכולים לסייע לנו ברכישת הבנה טובה יותר של המגבלה שלנו ובהשגת שליטה עצמית וביטחון עצמי טובים יותר. חבר/ה או בן/בת זוג תומכים הם, לעיתים קרובות, המסייעים הטובים ביותר במהלך החלמה איטית. יש לשקול בכובד ראש שימוש בגלולות למניעת היריון אם אנחנו סובלות משיתוק או בעיות במחזור הדם. בנוסף, הן אינן מומלצות לאלה מאיתנו שנוטלות תרופות נגד התקפים, כיוון שעלולות להיווצר אינטראקציות מורכבות בין ההורמונים (אסטרוגן ופרוגסטרון) שמכילים הגלולות או ההתקנים למניעת היריון לבין מקצת מן התרופות למניעת התקפים. כמו כן, יש תרופות המאיצות את התפרקות ההורמונים למניעת היריון בגוף ובכך יורדת היעילות של מניעת ההיריון.

אי ספיקת כליות (Renal failure)‏ והשפעות על מיניותינו במצב של אי ספיקת כליות כרונית, מחזור הווסת יכול להיפסק או להפוך להיות מאוד לא סדיר. נשים רבות סובלות מבעיות פוריות ולעיתים נדירות מצליחות לסיים הריון. אנחנו עלולות להיתקל בבעיות בהתעוררות מינית והאורגזמות שלנו עלולות להפוך לנדירות וחלשות יותר. לפעמים יש ירידה בסיכה הנרתיקית ובמסת רקמות השד.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות הטיפול בדיאליזה גורם, לעיתים קרובות, לדימומי וסת חזקים ואף כואבים. הטיפול עשוי להגביר את החשק המיני שלנו, אם כי לא בהכרח את התגובות המיניות שלנו. השתלות כליה משפרות, בדרך כלל, גם את החשק המיני וגם את התגובה המינית. כמו כן, כתוצאה מהשתלה משתפר גם הפריון באופן משמעותי. רבות מן התרופות המשמשות להורדת לחץ דם עשויות לפגוע בחשק המיני. בדרך כלל לא מומלץ להשתמש בגלולה למניעת היריון.

דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)‏ והשפעות על מיניותינו מפרקים נפוחים וכואבים, ניוון שרירי והתכווצויות בפרקים עלולים להקשות עלינו לאונן או לקיים יחסי מין בתנוחות מסוימות. כאב, עייפות ותרופות עלולים לפגוע בחשק המיני שלנו, אך התחושה באיברי המין איננה נפגמת. מחזור הווסת, הפוריות וההיריון אינם נפגמים. יתרה מזו, ייתכן אף שיפור בתסמינים במהלך היריון בעקבות שינויים במערכת החיסונית שלנו. לעומת זאת, לידה עלולה להיות מסובכת אם המותניים או עמוד השדרה שלנו מושפעים.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות על מנת להימנע מכאב ולחץ על הפרקים המושפעים, אנחנו יכולות להיות יצירתיות לגבי תנוחות המין שלנו: אם התסמינים שלנו מגיבים לחום, ניתן לתכנן משחקי מין אחרי קומפרס חם או אמבטיה חמה עם בן/בת הזוג. כדי לאפשר סיטואציה כזו כדאי לבחור את הזמן המיטבי, שבו את חשה את הכאבים המועטים ביותר, בעבור מעשה האהבה. שימוש בגלולה למניעת היריון לא יתאים, כנראה, לאלה מאיתנו הסובלות מבעיות במחזור הדם או מתנועתיות מוגבלת, אולם בהיעדר בעיות כאלה הגלולה בטוחה לשימוש ועשויה אף לשפר את תסמיני המחלה.

זאבת אדמתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus)‏ והשפעות על מיניותינו רבים מן הקשיים זהים לאלה של דלקת מפרקים שגרונית (למעלה). אולם, מכיוון שהתסמינים מאד משתנים מאוד ולעיתים קרובות קשורים להפרעות אחרות, קשה להסיק ממסקנות מחקרים אלה לגבי נשים עם זאבת אדמתית. מחקרים על השפעת זאבת על מיניות נשים אינם שכיחים, למרות העובדה שתשעה מתוך עשרה חולי זאבת הם נשים. לעיתים יש פצעים בתוך הפה והנרתיק וסביב הפה והנרתיק וירידה בסיכת הנרתיק, כך שחדירה נרתיקית עלולה להיות מלווה בכאבים.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות לעצות שימושיות, מומלץ לעיין בדלקת מפרקים שגרונית. בנוסף חשוב לבחור אמצעי מניעה בזהירות רבה, במיוחד אם קיימים תסמינים או סיבוכים נוספים לדלקת מפרקים שגרונית. גלולות למניעת היריון המכילות אסטרוגן אינן מומלצות בגלל הגברת הסיכון לקרישי דם.

אוטם שריר הלב (Myocardial infarction, MI)‏ והשפעות על מיניותינו: כאבים בחזה, "דפיקות" לב וקוצר נשימה עלולים להגביל את הפעילות המינית של אלה מאיתנו הסובלות מהתופעה בצורתה הקיצונית, אולם רבות מאיתנו יכולות לחזור לקיים יחסי מין רגילים כשאנו מסוגלות לטפס שתי קומות במדרגות מבלי לחוות את התסמינים.מבחן מאמץ לצורך חזרה לפעילות ספורטיבית הוא דרך טובה לדעת האם ניתן לחזור לפעילות מינית. (התגובה הלבבית בעת טיפוס מדרגות וקיום יחסי מין היא דומה, בשתי הפעילויות עומד קצב הלב על ממוצע של 125 פעימות לב בדקה).

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות כדאי מאוד להתייעץ עם רופא/ה כדי לדעת מתי בטוח להתחיל בפעילות גופנית. אנחנו יכולות להשתתף במעשה אהבה שאינו מעמיס מאמץ רב על הידיים (למשל, על הגב או הצד). חשוב להתקדם לאט על מנת להפחית את המתח או החשש מן המתח, מכיוון שמרבית הבעיות המיניות נובעות מחרדה ודעות מוטעות לגבי המחלה. אגודת הלב האמריקאית האמריקנית מציעה לקיים יחסי מין אחרי מנוחה, בנינוחות וללא הפרעות, בין שעה לשלוש שעות אחרי ארוחה מלאה, כדי לתת די זמן לעיכול ולנטילת תרופות לפני פעילות מינית, אם הרופא/ה רשם/ה כאלה. חל איסור להשתמש בגלולות למניעת היריון, אם כי ניתן להשתמש בהתקן תוך רחמי, למעט עבור נשים הסובלות מהצרויות או אי-ספיקה בשסתומי הלב השונים.

פיום המעי (Ostomy)‏ והשפעות על מיניותינו אפילו היום קיים יותר מידע לגבי גברים עם פיום המעי מאשר לגבי נשים. פעולה כירורגית אינה אמורה לפגום בתגובות איברי המין או בפוריות, אולם ישנן נשים שמדווחות על כאבים בזמן חדירה נרתיקית או על היעדר תחושה בנרתיק אחרי ניתוחי פיום המעי הדק או הגס.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות פיום המעי הוא מוגבלות חבויה עד לשלב הסרת הבגדים; לכן, מציאת דרך לספר לבני/ות זוג פוטנציאליים לפני קיום יחסי המין היא דרך נעימה יותר להתמודדות. הפתח או המכשיר יכולים להיות מכוסים או מחוזקים לפני מעשה האהבה, הן מסיבות אסתטיות והן מסיבות של תמיכה, על מנת שלא יפריעו. ניתן לבחור בתנוחות שבהן אנו מרגישות הכי בטוחות שהשקית לא תישלף החוצה. אם ריחות הם בעיה, אפשר להתרחץ ולרוקן את השקית לפני מעשה האהבה. כדאי לבדוק תחליפים לגלולה למניעת היריון ולהתייעץ עם רופא/ה אם לקחת אותה, כי היא עלולה שלא להיספג כראוי.

פגיעות בעמוד השדרה Spinal Cord Injury ‏(CSI)‏ והשפעות על מיניותינו פגיעות בעמוד השדרה עלולות לגרום לשיתוק, עוויתיות, אובדן תחושה, דליפות שתן, כיבי עור, כאבים ויובש נרתיקי, שעלולים כולם להקשות על קיום יחסי מין. שינויים בסיכה הנרתיקית שלנו או בתחושה באיברי המין תלויים בדרגה ובחומרה של הפגיעה. אנחנו עשויות להמשיך ולחוות אורגזמות, בלי קשר לדרגה או לחומרה של השיתוק שלנו. האורגזמות עשויות להיות דומות לאלה שלפני הפגיעה או עשויות להתפשט, באופן כללי או לאיברים מסוימים, כדוגמת השדיים או השפתיים. חקירה היא המפתח לגילוי השינויים שחלו. הצוואר או האוזניים שלנו והאזור שמעל מקום הפגיעה עשויים להפוך ליותר רגישים מינית. התרגשות, אוננות ויחסי מין עלולים להגביר עוויתות ואת הסיכון לבריחת שתן. למרות שאנחנו עלולות לחוות הפסקת וסת במהלך החודשים שאחרי הפציעה, אין פגיעה קבועה בפוריות.

עצות שימושיות ומשמעויות מיוחדות ניתן לקיים יחסי מין באופנים שונים, מחדירה נרתיקית שעלולה להפוך לקשה או כואבת כתוצאה מעלייה בדלקות בדרכי השתן, עוויתות, ועד גירוי או קרעים בנרתיק. סבלנות, זמן ושימוש בוויברטור עוזרים למקצת הנשים להגיע לאורגזמה. חשוב לשים לב לכך שעבור חלק מן הנשים הסובלות משיתוק בדרגה גבוהה, גירוי נרתיקי חריף (כמו בלידה או בעת חדירה או שימוש ממושך בוויברטור) יכול לגרום לחוסר תגובה אוטונומית (AD). תגובה זו יכולה לגרום להפרעות קטלניות במערכת העצבים. התסמינים כוללים לחץ דם גבוה, כאב ראש חריף, עלייה בעוויתות וצמרמורות. תוכניות פינוי מעיים ושלפוחית קבועות מורידות את הסיכון ל"תקלות" בזמן יחסי מין ומגבת יכולה להועיל בתפיסת דליפות. ניתן גם לקבע את הקטטר או להזיז אותו, כדי שלא יימשך החוצה. חלק מן התרופות נגד עוויתות יכול להועיל. היריון מגביר את הסיכון לקרישי דם ודלקות בדרכי השתן, אבל נשים רבות חוות לידות בריאות ונטולות כאבים. בזמן צירים ולידה יש לשים לב לסממני חוסר תגובה אוטונומית (AD) וצניחת רחם.בדרך כלל לא מומלץ להשתמש בגלולה למניעת היריון, ואין ליטול אותה במקביל לשימוש בתרופות להורדת לחץ דם.

Viva La Vulva

מאמרים נוספים מהספר "נשים לגופן" 

קישורים לקריאה נוספת

One thought on “מיניות

  1. Pingback: המיניות הנשית - Safe sex Blog

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>