צילום: אור קפלן

* צילום אור קפלן

החוזקות והערך המוסף של עמותת נשים לגופן

העמותה עוסקת בבריאות נשים ונערות, תחום ייחודי בישראל שכמעט ואין בו עשייה חברתית או חינוכית. הנושאים שבהם עוסקת העמותה מעסיקים נשים באשר הן, אך לא זוכים לטיפול הולם משום היותם שנויים במחלוקת או מושתקים ומודחקים. עבודתנו משלבת תכנים בתחומי הבריאות והמיניות לצד העצמה מגדרית. מקדמת גישה כוללת לבריאות, המתמקדת באיכות חיים ובעוצמות של נשים וגופן, ולא רק בחולי ופתולוגיה, הבוחנת דה-מדיקליזציה של תהליכים בריאים וטבעיים במחזור חייהן של נשים, כמחזור החודשי, היריון, לידה,מנופאוז, התבגרות והזדקנות ועוד.

פעילותנו מהווה קשר בין שטח, לממשלה ולאקדמיה. קשר המתבטא גם בזרימה דו-כיוונית של ידע בין פעילות שטח, ארגונים חברתיים, אקדמיה והממסד הרפואי. עבודה מהפרקטיקה לתיאוריה ובחזרה. הפעילויות שלנו פונות אל כל שכבות האוכלוסייה, תוך התייחסות מיוחדת לקבוצות מוחלשות, לנשים בעלות מוגבלות, לקבוצות התייחסות ייחודיות ועוד.

פיתוח גוף ידע רחב ומקיף שמתכלל ידע ומייצר ידע, כך דפי עמדה, ברושורים ומחקרים כוללים שיטות כמותניות ואיכותניות. איסוף הידע נעשה באמצעות נשות מקצוע מגוונות, היבטים שונים המשלבים רפואה קונבנציונאלית ומשלימה.

יצירת מפגש בלתי אמצעי עם נשים ונערות בכל רחבי הארץ תוך רגישות רבה להיבטים תרבותיים ופוליטיים. גם התוכניות המקצועיות שלנו מובחנות ומותאמות לנערות ולנשים בשפתן ותוך רגישות תרבותית גבוהה. כמו גם הקפדה על כתיבה בשפה ברורה ונגישה לכל אשה, ללא קשר להשכלה, למקצוע ולמעמד סוציו-אקונומי.

לעמותה צוות מקצועי של מנחות קבוצה מיומנות, העוברות הכשרה מקצועית ומקיפה בארגון. העמותה מאפשרת למגוון רחב של נשים להצטרף לעשייה, להשמיע ולשמוע קולות של נשים רבות. כך בעמותה מתנדבות רבות בתפקידים שונים: התנדבות ארוכת טווח או קצרת טווח, עריכת ראיונות, העברת סדנאות, כתיבה, תרגום, עריכה, גיוס משאבים, הפקת אירועים ועוד.

העמותה היא מלכ"ר, כלומר מתקיימת מתרומות המגויסות מקרנות וגופים המזדהים עם מטרות העמותה. "נשים לגופן" מצמצמת את הוצאותיה בכך שאינה מחזיקה משרדים והיא חלק מרשת בינלאומית של ארגוני נשים הפועלים לקידום בריאות בכל רחבי העולם.

הצורך

ישראל התברכה בעשייה פמיניסטית בכל הנוגע למניעת אלימות נגד נשים והעצמה כלכלית ותעסוקתית של נשים. במקביל ניכר מחסור חריף בעשייה לקידום מודעות לבריאות וקידום זכויות בריאות של נשים ונערות. אנו פועלות לקידום בריאות נשים במעגל החיים, החל מנערות צעירות ועד נשים זקנות. עמותת נשים לגופן עוסקת בקידום בריאות נשים ונערות, במובנה הרחב ביותר – כלומר לא רק בחולי אלא היכולת לחיות ברווחה, בטוב מבחינה גופנית, מינית ונפשית. בעבודתנו עם נשים מכל רחבי הארץ, אנו שומעות תדיר על הצורך במידע נגיש שיאפשר קבלת החלטות מושכלות. במפגשים עולים צרכים, חוסרים וסוגיות שנשים נופלות בהם בין הכיסאות כך למשל במקרים של: חוסר הבנה ומודעות לזכויות קיימות, מיעוט בידע במערכת עצמה אודות מחלות שפוגעות בנשים (כפיברומיאלגיה, מחלות אוטואימוניות), אי שוויון בנגישות לשירותי בריאות, העדר בריאות מונעת, לידות טראומטיות, בריאות מתבגרות, בריאות מינית, בריאות טרנסג'נדריות, ומגוון סוגיות נוספות שמעסיקות נשים במעגל החיים.

למה הקמנו מרכז מידע ברשת?

רבות מאיתנו פונות בעת מצוקה גופנית ו/או נפשית או אבחון רפואי מדאיג לאינטרנט. האפשרות לחיפוש גלובלי פותחת בפנינו אפשרויות ומידע ומאפשרת לנו לחוש בשליטה. עם זאת, ללא הכוונה, עודף המידע עלול להיות מבלבל ומדאיג, כך יש אתרים המשרתים אינטרסים מסחריים ואתרים אחרים שאינם מעודכנים או מדויקים.
הקמתו של אתר 'נשים לגופן' נועדה לענות על צורך של נערות ונשים בישראל בקבלת מידע פשוט בהיר ומהימן, מידע המרוכז כולו באתר אחד שהוא גם מעודכן ואמין וגם מעצים ומעורר השראה. אנחנו מספקות מידע בקשת רחבה של נושאים המעסיקים נשים בישראל מפרספקטיבות שונות כדימוי גוף, פוריות ואמצעי מניעה, מיניות, העדפה מינית, אלימות, מנופאוז, זכויותנו במערכת הבריאות ועוד.
מרכז המידע נגיש וברור לכל אישה ונערה בישראל, והוא נכתב בשתי שפות עיקריות, עברית וערבית. המידע מוצג באופן המעודד את התוודעות הנשים אל גופן, בריאותן ומיניותן ותוך צמצום חוסר הידע והפחדים ומתן עמדה מודעת יותר אל מול הממסד הרפואי. במרכז המידע תמצאו מידע מפורט ומתעדכן תדיר אודות בדיקות, מחקרים, תזונה וספורט וכן המלצות על בדיקות עצמיות, רפואה משלימה ועוד. מרכז המידע מספק מידע גם בסוגיות מעוררות מחלוקת שקשה לעיתים להשיג אודותיהם מידע אחראי (כאמצעי מניעה ייחודיים, מידע מפורט על הפסקות היריון, היבטים פוליטיים וכלכליים של בריאות נשים ועוד); מאפשר לגולשת להחשף לעולם שלם וייחודי של חוויות ומארג קולות; ומייצר הזדהות ומעורר לפעולה למען קידום בריאותנו האישית ובריאות הסובבים אותנו.

מפגש מנחות נשים לגופן. צילום אור קפלן