ההיסטוריה של Our Bodies Ourselves

ושל Boston Women's Health Book Collective

בשנת 1969, כאשר החלה תנועת הנשים לצבור כוח והשפעה באזור בוסטון שבארה"ב ובשאר המדינה, נפגשו 12 נשים במהלך כנס העוסק בשחרור האשה. הן דיברו על החוויות האישיות שלהן עם רופאים במהלך סמינר בנושא "נשים וגופן" ושיתפו זו את זו בידע האישי שלהן על גופן. הן יצרו ביחד את 'קבוצת הרופא/ה' (Doctor's Group) שהפכה בהמשך לקולקטיב הנקרא באנגלית Boston Women's Health Book Collective.

מטרת הקבוצה היתה לחקור ולדון בדברים שלמדו על עצמן, על גופן, על בריאותן ועל נשים.

דיונים ומחקרים האלה הניבו ספרון בשם "Women and Their Bodes" ("נשים וגופן"), מהדורה כרוכה שפורסמה ב-1970. ספרון זה הכניס את בריאות הנשים להקשר חדש לחלוטין מבחינה פוליטית וחברתית וזכה בהצלחה רבה באופן מחתרתי. בשנת 1973 פרסמה הוצאת סיימון ושוסטר את הספר במהדורה מורחבת תחת השם החדש Our Bodies, Ourselves.

ההיסטוריה של Our Bodies Ourselves

ההיסטוריה של הארגון

העשור הראשון

הפרסום של Our Bodies, Ourselves סייע לתחילתה של התנועה לבריאות האשה בארצות-הברית.

1969 מפגש של 12 נשים נפגשו במהלך כנס העוסק בשחרור האשה. הדיונים בכנס היו מעוררים ומספקים עד כדי כך שבקיץ הבא כל אשה ערכה מחקר על נושא בריאותי הקרוב לליבה. הן החליטו לרכז את כל הידע שלהן בצורה שתאפשר את נגישותו לאחרים ותיתן דוגמה לנשים שרוצות ללמוד על עצמן, להעביר את המידע לרופאים ולהזמין אותם לשנות ולשפר את הטיפול שנשים מקבלות.

1970 התפרסמה חוברת בת 193 עמודים, מודפסת על נייר עיתון, שנקראה Women and Their Bodies. החוברת התפרסמה בהוצאת New England Free Press.

1971 לפני יציאת המהדורה השנייה, נעשה שינוי בשם החוברת ההופכת לספר ומעתה הוא נקרא: Our Bodies, Ourselves וזאת כדי להדגיש את הבעלות המלאה של נשים על גופן. הספר מכניס את בריאות הנשים להקשר חדש לחלוטין מבחינה פוליטית וחברתית וזוכה במהרה להצלחה מחתרתית, בעיקר מפה לאוזן.

1972 הקולקטיב הופך לארגון רשמי.

1973 הספר Our Bodies, Ourselves מתפרסם במהדורה מסחרית ראשונה, על ידי הוצאת סיימון ושוסטר.

1976 גרסה מתוקנת ומחודשת של הספר יוצאת לאור והוא הופך לרב-מכר לאומי וזוכה להכרה כאחד הספרים הטובים ביותר של העשור מטעם American Library Association's Young Adult Service Division.

1977 הארגון מוציא לאור את Nuestros Cuerpos, Nuestras Vidas, התרגום הראשון של הספר לשפה זרה – ספרדית.

1979 יוצאת לאור גרסה מעודכנת לספר שהופכת לרב מכר.

הספר מעורר מחלוקת מן ההתחלה ונאסר לקריאה בתיכונים ובספריות ציבוריות ברחבי ארצות-הברית. בשנות השמונים המוקדמות, ג'רי פולוול, שהיה כומר ומטיף אוונגליסט קיצוני מפורסם, מגנה את הספר ומכנה אותו "זבל מתועב".

העשור השני והשלישי

ההצלחה של Our Bodies, Ourselves דורשת מהקולקטיב קיומו של מבנה ארגוני רשמי יותר. הקולקטיב הופך לארגון ללא כוונת רווח שפועל בתחומים שונים.

1984 יוצאת לאור The New Our Bodies, Ourselves – מהדורה מתוקנת של הספר המקורי.

1992 יוצאת מהדורה מעודכנת ומורחבת של הספר בשם The New Our Bodies, Ourselves: Updated and Expanded for the 90s.

1998 הספר Our Bodies, Ourselves for the New Century יוצא לאור.

2000 מפורסמת מהדורה מתוקנת ומותאמת לתרבות הלטינית. המהדורה נקראת Nuestros Cuerpos, Nuestras Vidas וכוללת מידע מעשרים וארבעה ארגונים לטיניים בארה"ב ובאמריקה הלטינית.

2001 ג'ודי נוריסיגיאן, אחת ממייסדות הקולקטיב, הופכת למנהלת הארגון. שלוש מהדורות בשפה זרה של הספר יוצאות לאור בארמניה, בבולגריה ובסרביה.

2002 כיוון שרוב האנשים מקשרים את הקולקטיב שנקרא the Boston Women's Health Book Collective עם שם הספר Our Bodies, Ourselves, מתחיל הארגון לפעול תחת שם זה. הספר יוצא לאור בשפה הרומנית.

2004 הספר יוצא לאור בתרגום לפולנית. בנוסף יוצאת לאור מהדורה בצרפתית.

2005 שלושים וחמש שנים לאחר ש'נשים וגופן' חוללה מהפכה בנושא בריאות הנשים, יוצאת לאור מהדורה ששונתה במידה ניכרת כדי להתאים לדור חדש של נשים. בנוסף, מוציאה לאור קבוצת נשים קוריאנית מהדורה מודפסת בשפה הקוריאנית וארגון בהודו מפרסם ספר בהשראת OBOS עבור נזירות טיבטיות. הקבוצה ההודית מתחילה גם לתרגם את המהדורה הטיבטית לאנגלית.

2006 הארגון מוציא לאור ספר חדש העוסק בגיל המעבר ונקראOur Bodies, Ourselves : Menopause. הכותר הזה הוא תחילתה של סדרת ספרים שמספקת מידע מעמיק על נושאים ספציפיים בתחום בריאות הנשים. כמו כן, פותח הארגון בלוג העוסק בחדשות ומחלוקות מעולם בריאות הנשים.

בנוסף, יוצאת לאור מהדורה אלבנית של הספר וגם הדפסה מחודשת משנת 2004 בצרפתית (לאפריקאיות דוברות צרפתית).

2008 בשנה זו יוצא הספר Our Bodies, Ourselves: Pregnancy and Birth ובנוסף מתפרסם עיבוד רוסי של Our Bodies, Ourselves. בשנה זו מתפרסמות גרסאות של הספר גם בנפאל ובטורקיה.

2010 יוצאת מהדורה מעודכנת של הספר האמריקאי, לרגל חגיגות 40 שנה לארגון.

2011 יוצאות שתי מהדורת השל הגרסאות הישראליות של הספר: "נשים לגופן" בעברית ו"المرأة وكيانها" בערבית.

כיום

ארגון OBOS הוא ארגון חברתי ללא מטרות רווח, העוסק בקידום, בייעוץ ובהסברה בתחום החינוך לבריאות האשה. הארגון מספק מידע ברור ומבוסס-ראיות על בריאות, מיניות וילודה מנקודת מבט פמיניסטית וצרכנית. OBOS הוא בין קבוצות בריאות הנשים הבודדות בארה"ב שלא מקבלות כספים מיצרני תרופות.

הארגון פועל בארבעה תחומים: פרסום, פרוייקטים בנושא בריאות עבור הקהילה הלטינית, תרגום והתאמה של הספר לארצות שונות בעולם (עבודה יחד עם קבוצות הנשים במדינות השונות), העלאת מודעות ופעילות ציבורית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>