א. פיברואדנומות –גידולים שפירים, שמאובחנים בעיקר בנשים צעירות, אך יכולים להופיע בכל גיל, משנות העשרה ועד לגיל מבוגר. מקור גידולים אלה ברקמת החיבור של השד ולא ברקמת השד עצמה. פיברואדנומות מתאפיינות במרקם גמיש, גבולות חלקים מאוד, וניידות גדולה בתוך השד, מעין תחושה של גולה רכה מתחת לעור. לא נדיר שיש יותר מפיברואדנומה אחת בשד אחד או בשני השדיים. למרות שקל מאוד לרופא/ה לקבוע שמדובר בפיברואדנומה על סמך בדיקה ידנית, בדרך כלל נופנה במקרה כזה לביצוע אולטרה-סאונד כדי לאשר שאכן מדובר בפיברואדנומה. במקרים מסוימים מומלץ לבצע גם ביופסיית מחט על מנת לאשר את האבחנה. כ1/3 מן הפיברואדנומות יקטנו עם הזמן גם ללא טיפול, 1/3 יישארו ללא שינוי וכ1/3 יגדלו, לכן ההמלצה הראשונה היא בדרך כלל מעקב ושימוש באפשרויות ניתח וכריתה רק במקרים שנמצא בעת המעקב שהפיברואדנומה גדלה. כדאי לזכור כי גם כאשר פיברואדנומה גדלה במעקב, אין לה נטייה להפוך לממאירה.

ב. ציסטות: מעין שקיות מלאות נוזל שנוצרות בשדיים. ציסטות שכיחות בעיקר סביב גיל המעבר אבל יכולות להופיע בכל גיל. שכיח מאוד למצוא ציסטת זעירות בשדיים בבדיקות אולטרה-סאונד, שהן הבדיקות הטובות ביותר לאבחן שאכן מדובר בציסטה. לציסטות פשוטות אין כל משמעות מעבר לכך שהן לפעמים מופיעות כגוש שמחייב בירור. לעיתים כמות הנוזל בציסטה גדלה במהירות ואז המתח שנוצר מהצטברות הנוזל עשוי לגרום לכאבים. במקרים כאלה ניתן להקל על הכאבים על ידי שאיבה של הנוזל שבתוך הציסטה בעזרת ניקור במחט. זוהי פרוצדורה פשוטה יותר מבדיקת דם. בציסטה פשוטה שאינה גורמת לכאבים אין צורך לטפל ורובן נספגות ללא כל התערבות.

המידע המופיע באתר נכתב על ידי חברות עמותת נשים לגופן, במטרה לקבץ את המידע הקיים בתחומי בריאות, רווחה ומיניות נשים ולהפוך אותו לנגיש וזמין. המידע המופיע באתר אינו משמש תחליף לייעוץ או טיפול רפואי.
זכויות יוצרים © 2015 נשים לגופן - כל הזכויות שמורות
התבנית "Video Elements" מאת: Press75.com